- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Enea: Biogazownie rolnicze są opłacalne, a instalacja w Liszkowie już nie śmierdzi (15551)
2013-04-04Drukuj
Enea to jedna z 20 największych firm w Polsce i jedno z czterech największych polskich przedsiębiorstw energetycznych. Jej prezes, Krzysztof Zamasz, stwierdził ostatnio w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że biogazownie rolnicze to opłacalny biznes. Enea ma już dwie takie instalacje i chce budować kolejne.
Najciekawsze w tym jest to, że pierwszą biogazownią rolniczą Enei była osławiona instalacja w Liszkowie, która zatruwała fetorem okolicę. Zatruwała przede wszystkim dlatego, że przy jej projektowaniu i eksploatacji popełniono bardzo poważne błędy. Enea kupiła tę instalację w 2010 r. od firmy Agrogaz, odpowiedzialnej za owe błędy. Agrogaz był bowiem operatorem instalacji (zarządzał nią i eksploatował) także po jej sprzedaniu Enei – na zlecenie tego energetycznego koncernu.
Początkowo biogazownia w Liszkowie miała bazować na odpadach poprodukcyjnych z miejscowej gorzelni, ale tę zamknięto. Sprowadzała więc inne surowce do produkcji biogazu, m.in. odpady z cebuli. To była jedna z przyczyn uciążliwości tej biogazowni dla otoczenia.
Enea twierdzi, że Agrogaz nie trzymał się postanowień umowy na zarządzanie i eksploatację instalacji w Liszkowie. Dlatego rozwiązała z nim tę umowę. Do liszkowskiej biogazowni wkroczyli m.in. kontrolerzy Agencji Rynku Rolnego. Nakazali przeprowadzić w niej program naprawczy – jego realizacja była warunkiem, żeby biogazownia mogła dalej działać.
– W ramach programu naprawczego naprawiliśmy zniszczone i zaniedbane przez operatora instalacji urządzenia, usprawniliśmy proces technologiczny, w tym wydłużyliśmy do odpowiedniego czas retencji mieszaniny fermentacyjnej, poprawiliśmy jej parametry fizyko-chemiczne – wylicza Luiza Trocka z biura prasowego Enei. – Zawarliśmy też długoterminowe umowy z wyselekcjonowanymi dostawcami substratów, co pozwoliło na wyeliminowanie ich przypadkowości, mogącej zaburzyć proces biologiczny. Wykorzystywane substraty są regularnie badane, co pozwala na określenie długości czasu retencji, a to z kolei wpływa na zminimalizowanie uciążliwości odorowych.
Kolejnym krokiem było przykrycie lagun pofermentacyjnych, co również miało wpływ na zmniejszenie najważniejszego problemu z punktu widzenia okolicznych mieszkańców – nieprzyjemnego zapachu. W tej chwili obie laguny są przykryte. Biogazownia jest kontrolowana pod względem biotechnologicznym, usterki urządzeń naprawiane są natychmiastowo. Biogazownia działa prawidłowo, a poziom osiąganej produkcji energii elektrycznej jest bliski optymalnemu.
Innymi słowy, obecny właściciel instalacji w Liszkowie twierdzi, że nie zatruwa ona już swoim fetorem sąsiadujących z nią wsi (redakcja serwisu www.chronmyklimat.pl/biogazownia zamierza to sprawdzić, jadąc na miejsce). Potwierdza to Rafał Żurowski, wójt gminy Rojewo, na której terenie leży Liszkowo, zapewniając, że sytuacja poprawiła się. – Grupa Enea wywiązuje się z programu naprawczego, czego najlepszym dowodem jest znaczące obniżenie uciążliwości odorowej w gminie – powiedział Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Żurowski. – Przykryto zbiorniki na poferment. Planowane są także prace mające poprawić infrastrukturę drogową przy lagunach pofermentacyjnych.
Mimo problemów z Liszkowem, Enea nie zrezygnowała z inwestowania w biogazownie rolnicze. Te problemy potraktowała jako lekcję, doświadczenie, które postanowiła wykorzystać przy kolejnych biogazowych inwestycjach. Wybudowała już następną instalację, w Gorzesławiu (koło Oleśnicy na Dolnym Śląsku), o mocy 1,6 MW. Ruszy ona w drugim kwartale tego roku. Prezes Enei, Krzysztof Zamasz, twierdzi, że produkcja biogazu będzie jeszcze bardziej opłacalna, gdy wejdzie w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej projekt przewiduje bowiem wyższe niż dotychczas wsparcie – w postaci zielonych certyfikatów - dla biogazowni rolniczych.
Jacek Krzemiński
na podstawie: www.newseria.pl, informacje własne
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności