- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Ekologiczne trendy coraz bardziej widoczne (19793)
2016-10-03Drukuj
W najbliższych trzech latach liczba zielonych budynków podwoi się na całym świecie a branżę budowlaną praktycznie zdominują energooszczędne technologie. Tymczasem Polska powoli dojrzewa do ekologicznych standardów.
Analiza Dodge Data & Analytics „The World Green Building Trends 2016” wskazuje jednoznacznie, że ekobudownictwo nad Wisłą rozwija się w tak słabym tempie jak np. w Kolumbii. Również według ostatnich danych projektu ZEBRA 2020, tzw. budownictwo zero-energetyczne (ZEB) dopiero u nas raczkuje. Spełniamy jedynie podstawowe wymagania unijnej dyrektywy EPBD, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ekologiczna świadomość polskiego społeczeństwa nadal jest niska, legislacja – niespójna, a zamiast zwiększenia zachęt do inwestowania w zieloną energię – mamy dopłaty do węgla.
Tymczasem już za cztery lata, zgodnie z wytycznymi UE, wszystkie powstające domy powinny wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii. Osiągnięcie tych założeń jest obecnie jednym z ważniejszych wyzwań sektora budowlanego. – Choć w Polsce nie ma ograniczeń w dostępie do energooszczędnych technologii i rozwiązań, inwestorom i wykonawcom często brakuje wiedzy i doświadczenia przy tego typu projektach. Także architekci muszą na bieżąco śledzić najnowsze trendy oraz dokształcać się w dziedzinie, która staje się kluczowym aspektem nowoczesnego budownictwa – mówi Anna Rabiej organizator targów i spotkań branżowych Warsaw Build 2016, poświęconych w tym roku zagadnieniom energooszczędności.
Niższe koszty na zachętę
Aktualnie światowy i polski ekorynek napędzają najemcy biurowców oraz użytkownicy budynków publicznych, coraz bardziej świadomi korzyści z zielonych technologii w postaci zdecydowanie niższych kosztów eksploatacji nieruchomości. Jak wyliczają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w raporcie „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach”, aktualnie w Polsce mamy ok. 440 wydanych certyfikatów potwierdzających zrównoważone cechy nieruchomości. Pierwsze certyfikaty w systemie LEED i BREEAM zostały przyznane zaledwie sześć lat temu. – Rozwój certyfikacji wielokryterialnych w naszym kraju jest bardzo dynamiczny. Oznacza to, że inwestorzy i najemcy zaczynają dostrzegać potencjał w budynkach przyjaznych ludziom i środowisku – podkreśla w raporcie Alicja Kuczera z PLGBC, organizator konferencji towarzyszącej Warsaw Build 2016. Deweloperzy obiektów komercyjnych częściej stosują zindywidualizowane systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji czy specjalne systemy automatyzacji oświetlenia, co pozwala najemcom obniżyć wydatki na prąd nawet o 15 proc.
Ekologiczne trendy są coraz bardziej widoczne również w budownictwie mieszkaniowym, choć w tym przypadku trudno prognozować, że w najbliższych latach wszystkie nadwiślańskie nieruchomości uzyskają miano „ZEB”. Jak wskazują dane Buildings Performance Institute Europe (BPIE) i Narodowej Agencji Poszanowana Energii (NAPE), w naszym kraju 70 proc. jednorodzinnych domów (ok. 3,6 mln) nie ma odpowiedniej izolacji. Systemy grzewcze są przestarzałe i najczęściej opierają się na spalaniu węgla. W sumie, zaledwie 1 proc. wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce można uznać za energooszczędne i są to głównie nieruchomości oddane w ostatnich latach.
Praktyczna wiedza potrzebna
– Jako organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build obserwujemy potrzebę dialogu i wymiany doświadczeń uczestników polskiego rynku budowlanego w zakresie energooszczędnych rozwiązań i korzyści z ich stosowania – mówi Anna Rabiej. – Dlatego tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszą liczne konferencje i wykłady, poświęcone ekologicznym technologiom. W programie m.in. panel dyskusyjny, prowadzony przez ekspertów NAPE i Fundacji Poszanowania Energii, przybliżający praktyczne aspekty związane z modernizacją budynków, takie jak efektywna wentylacja, wykorzystanie światła dziennego, energooszczędne oświetlenie czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najnowsze kosztorysy budowy i eksploatacji publicznych, energooszczędnych obiektów przestawią eksperci projektu "Klaster zrównoważona infrastruktura".
– Specjalnym wydarzeniem Warsaw Build 2016 jest całodniowa konferencja PLGBC, pod hasłem „Zdrowie i produktywność w zielonych budynkach". Eksperci omówią zrównoważone trendy i rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną i bezpieczeństwo pracowników, a także rodzaje certyfikacji wielokryterialnych w Polsce. Udział w konferencji i wykładach jest bezpłatny – dodaje Anna Rabiej.
Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2016 odbędą się w dniach 16 – 18 listopada br., w EXPO XXI Warszawa. Wydarzeniu towarzyszy II edycja Międzynarodowych Targów Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów Aquatherm Warsaw. Wstęp jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie: http://www.warsawbuild.pl/Dla-Odwiedzajacych/Rejestracja-odwiedzajacych.aspx
Źródło: Informacja prasowa Lentewenc Sp. z o.o., www.effectivepr.pl
Podobne artykuły
- Budownictwo zielone, naturalne, ekologiczne zrównoważone?
W Europie widać wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym, pasywnym oraz zero-energetycznym (ang. Zero Energy Building - ZEB).
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności