Polecane publikacje

EHPA komentuje nowe porozumienie europejskie w sprawie f-gazów (16685)

2014-01-11

Drukuj

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada uzgodniły tekst porozumienia w sprawie projektu rozporządzenia o tzw. F-Gazach, dotyczące czynników chłodniczych. Po wielu miesiącach obrad, EHPA i PORT PC z zadowoleniem przyjmują uzgodnienie zapisów porozumienia już w pierwszym czytaniu.

Rozporządzenie zostało uzgodnione 17 grudnia ubiegłego roku. Ostateczny tekst porozumienia jest oparty o scenariusz ograniczania ilości czynnika chłodniczego wprowadzanego na rynek do 2030 roku aż o 79%. Ponadto wprowadzono dodatkowe ograniczenia do klimatyzatorów typu mono-split. Zdaniem Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła (EHPA) dotychczasowy scenariusz był wystarczająco surowy i wprowadzanie dodatkowych zakazów nie było konieczne. Niemniej jednak, branża będzie dalej dążyć do tego, aby pompy ciepła były najbardziej efektywnym systemem grzewczym wykorzystującym odnawialne źródła energii.

W trakcie prac nad zmianami w rozporządzeniu, członkowie EHPA zgłaszali liczne uwagi. Należy zwrócić uwagę na fakt, że większość z nich została wzięta pod uwagę przez polityków i zostały uwzględnione w treści dokumentu. Obejmuje to m.in. włączenie definicji urządzeń hermetycznie zamkniętych. Ponadto, w miejsce całkowitego zakazu stosowania urządzeń wstępnie napełnionych czynnikiem chłodniczym, produkty te będą w użytku ze specjalnym systemem śledzenia poziomu czynnika chłodniczego.

EHPA i PORT PC jako członka Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła cieszy fakt, że uzgodnienie zapisów porozumienia daje branży pomp ciepła pewność prawną, co pozwala na włączenie się w działania mające na celu stopniowe ograniczanie gazów fluorowanych.

 

źródło: Gram w Zielone

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej