Polecane publikacje

EBOiR wyróżnił najlepsze projekty zrealizowane w ramach PolSEFF (15070)

2012-11-24

Drukuj

Sześć polskich firm otrzymało nagrody "PolSEFF Energy Efficiency Excellence Awards – Gold Leaf" przyznane po raz pierwszy w Polsce przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbyła się 20 listopada br. w Warszawie.

Spośród ponad 600 zrealizowanych projektów w ramach PolSEFF, wyróżnienia Gold Leaf zostały przyznane w sześciu kategoriach inwestycyjnych.

  • w kategorii odnawialne źródła energii: producent materiałów opałowych z drewna Galaxia Ltd. Sp. z o.o., za inwestycję w kocioł na biomasę.
  • w kategorii projekt najbardziej przyjazny środowisku: Przedsiębiorstwo Handlowe Jarex, za zakup i uruchomienie jednostki kogeneracyjnej.
  • w kategorii projekt termomodernizacji budynku: producent maszyn dla górnictwa Mine Master Sp. z o.o., za termomodernizację hal produkcyjnych.
  • w kategorii projekt efektywności energetycznej małej skali: firma zajmująca się przetwórstwem owoców "Profesjonal" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sp. z o.o., za zainstalowanie nowoczesnej sprężarki w obiegu chłodniczym.
  • w kategorii projekt w sektorze spożywczym: „Społem" Powszechna  Spółdzielnia Spożywców w Mielcu, za wymianę pieca piekarskiego.
  • w kategorii inwestycji przemysłowych: producent artykułów technicznych z tworzyw sztucznych Techniplast Kukuczka Sp. J., za inwestycję w elektryczną wtryskarkę do tworzyw sztucznych.

"Z Programem Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej SEFF, który uruchomiliśmy w 2007 r., w tym momencie jesteśmy obecni aż w 15 krajach operacji EBOiR, m.in. w Ukrainie, Słowacji, Mołdawii czy Czechach. Jednak to w Polsce obserwujemy największe zainteresowanie firm z sektora MŚP inwestowaniem w ekoprojekty. Przyznane wyróżnienia to wyraz naszego dalszego wsparcia dla inwestycji w energię zrównoważoną realizowanych w Polsce, a także dla instytucji finansowych, które mocno zaangażowały się we współpracę z zespołem PolSEFF i EBOiR" – mówi Terry McCallion, dyrektor ds. efektywności energetycznej i zmian klimatu w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Polscy przedsiębiorcy, pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego, chętnie modernizują swoje firmy inwestując w nowoczesne rozwiązania ograniczające zużycie energii. Potwierdzają to wyniki realizacji naszego programu. Na przestrzeni niemal dwóch lat pomogliśmy sfinansować 650 tego typu projektów, a kolejnych 200 jest w trakcie realizacji bądź w fazie planowania. Łączna wartość zrealizowanych przedsięwziąć przekroczyła 60 milionów euro, a na kolejnych 40 milionów umowy kredytu bądź leasingu zostaną podpisane w najbliższym czasie – podsumowuje Małgorzata Kotańska, kierownik projektu PolSEFF.

Za promowanie finansowania inwestycji przynoszących oszczędność energii, zostały docenione także uczestniczące w programie instytucje finansowe takie jak Bank BGŻ, Bank Millennium i Millennium Leasing, BNP Paribas Bank Polska i BNP Paribas Leasing Solutions i BZ WBK Finanse & Leasing.

Podczas gali, przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz PolSEFF podsumowali efekty Programu Finansowania Energii Zrównoważonej w Polsce oraz zapewnili o jego kontynuacji. Poza uczestniczącymi do tej pory instytucjami, fundusze przyznane przez EBOiR i UE będą teraz dystrybuowane także przez Societe Generale Equipment Finance. Ponadto, w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestycjami wśród polskich firm z sektora MŚP, spółki Bank Millennium i Millennium Leasing oraz BZ WBK Finanse & Leasing otrzymają dodatkowe pule funduszy na finansowanie kolejnych projektów.

W gali "PolSEFF Gold Leaf Awards" uczestniczyło ponad 100 gości. Wśród nich byli przedstawiciele EBOiR z Londynu i Warszawy, przedstawiciele polskiego rządu, instytucji finansowych uczestniczących w programie, wyróżnionych firm oraz mediów.

 

źródło: Biuro Prasowe PolSEFF


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej