- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Czy w Europie zapanuje klimat tropikalny? (20577)
2018-08-23Drukuj
Czy chcemy, czy nie w Europie jest coraz cieplej. Temperatury obserwowane podczas ostatniej fali upałów prawdopodobnie staną się normą do końca wieku, w porównaniu do warunków, które znamy. Czy w Europie zapanuje klimat tropikalny?
Zmiany w klimacie postępują szybciej niż prognozowano wcześniej. Przed naszymi oczami zaczynają spełniać się czarne scenariusze. Od maja do sierpnia Europa doświadczyła upałów i braku opadów, co spowodowało suszę i straty w rolnictwie. Najbardziej ucierpiały Niemcy, Belgia, Dania, a także Szwecja, gdzie wystąpiły niespotykane w swej skali potężne pożary tajgi .
Nasz kraj również doświadczyły konsekwencji ocieplającego się klimatu. Już na początku kwietnia temperatury szybko rosły i doszło do błyskawicznego przejścia z zimy do lata. Upał i susza zniszczyła plony na Pomorzu, a rosnące temperatury i gorące noce nie dają wytchnienia.
Emisje dwutlenku węgla mogą sprawić, że Europa powróci do klimatu tropikalnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu badali warunki występujące na Ziemi podczas wczesnego paleogenu, w okresie 56-48 milionów lat temu. W tym czasie w historii planety poziom dwutlenku węgla był w przybliżeniu taki sam, jak przewidywany na koniec stulecia z powodu ogromnych ilości gazów cieplarnianych, które ludzie obecnie emitują do atmosfery. Wczesny paleogen cieszy się ogromnym zainteresowaniem naukowców zajmujących się klimatem, którzy chcą zrozumieć wpływ tak wysokiego poziomu dwutlenku węgla. Analiza starożytnych skamielin torfowych pozwoliła naukowcom oszacować temperatury 50 milionów temu.
Wiemy, że wczesny Paleogen charakteryzował się klimatem cieplarniany z podwyższonym poziomem dwutlenku węgla" - powiedział dr David Naafs, naukowiec zajmujący się ziemią na Uniwersytecie w Bristolu. "Większość istniejących szacunków temperatur z tego okresu pochodzi z oceanu, nie z ziemi. To, na co niniejsze badanie próbuje odpowiedzieć, to dokładnie to, jak ciepło w tym okresie dostało się na ląd. "
Naukowcy odkryli, że roczna temperatura gruntów w Europie Zachodniej i Nowej Zelandii wynosiła od 23 ° C do 29 ° C - więcej niż początkowo. Jest to o 15 ° C wyższe niż obecne średnie temperatury w tych regionach. Jeśli w najbliższych latach pojawią się te same warunki, może to mieć poważne konsekwencje.
Profesor Rich Pancost, jeden ze współautorów badania, powiedział: Nasza praca dodaje dowodów na bardzo gorący klimat pod potencjalnymi poziomami dwutlenku węgla z końca XX wieku. Co ważne, badamy również, w jaki sposób system Ziemi zareagował na to ciepło. Na przykład ten i inne gorące okresy czasu były związane z dowodami na suche warunki i ekstremalne opady.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.
Niedawna fala upałów, która nawiedziła Europę, wiązała się z gwałtownym pożarem w całym regionie i spowodowała poważne zakłócenia w rolnictwie i faunie. Eksperci w Wielkiej Brytanii ostrzegli, że setki ludzi mogą umrzeć w wyniku podwyższonych temperatur, a raport Komitetu ds. Kontroli Środowiska ostrzegł, że śmierć związana z ciepłem prawdopodobnie potroi się w połowie XXI wieku.
Naukowcy zajmujący się klimatem odkryli, że fala upałów była dwukrotnie częściej powodowana przez wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne. Naukowcy odpowiedzialni za nowe badania powiedzieli, że istnieje również potrzeba zbadania, w jaki sposób wzrost temperatury w starożytności wpłynął na warunki tropikalne oraz czy temperatury przekraczające 40C zamieniły je w "martwe strefy ekologiczne".
Climate scientists found that the heatwave was made more than twice as likely by human-induced climate change.
The scientists behind the new research said there is also a need to investigate how ancient temperature increases affected the tropics, and whether temperatures in excess of 40C turned them into “ecological dead zones”
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności