Polecane publikacje

Chiny mogą być odnawialne (16844)

2014-03-12

Drukuj

wwf leadChiny mogą przejść na energię odnawialną do 2050 roku i ten rodzaj energetyki może stanowić nawet 80% całego sektora energetycznego w tym kraju. Odnawialny scenariusz będzie kosztował Chiny mniej niż pozostanie przy węglu – dowodzi nowy raport przygotowany przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF.

– Jeżeli Chiny przestawią się na OZE, zmniejszą jednocześnie emisję gazów cieplarnianych o 90% wobec dotychczasowych prognoz na rok 2050, przy założeniu, że nie wdrożyłyby tego scenariusza – tłumaczy Tobiasz Adamczewski z WWF Polska. – Jednocześnie warto zauważyć, że nie odbędzie się to kosztem gospodarki i nie spowolni rozwoju ekonomicznego.

Raport China's Future Generation został przygotowany przez Energy Transition Research Institute (Entri) na zlecenie organizacji WWF. W raporcie znalazły się cztery scenariusze, w tym przewidujące – wysoką efektywność energetyczną, i wysoki udział energetyki odnawialnej w miksie energetycznym Chin. Entri uwzględnił też rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną Chin.

– Chiny mogą stać się liderem energetycznej ewolucji – mówi Adamczewski. – Niezbędna będzie jednak dobra wola chińskich polityków i decyzje o zdecydowanym ograniczeniu węgla z miksu energetycznego w ciągu następnych 30 lat. Oprócz inwestycji w OZE, Chiny powinny jednocześnie zwiększać efektywność energetyczną. Wprowadzenie standardów energooszczędności mogłoby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o prawie połowę w 2050 roku. Dlatego Pekin musi podjąć decyzje w tym zakresie, powołując jednocześnie instytucje odpowiedzialne za wdrażanie ambitnych celów energetycznych. Jedno jest pewne. Raport WWF dowodzi, że Chiny stać na te przemiany.

Pobierz raport.

 

źródło: WWF Polska
www.wwf.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej