- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
Banki odchodzą od finansowania węgla (15994)
2013-07-31Drukuj
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) - największa międzynarodowa instytucja finansowa na świecie - opublikował w piątek, 26 lipca kryteria selekcji dla pożyczek udzielanych projektom z sektora energetycznego. Kryteria te eliminują możliwość uzyskania finansowania przez projekty oparte na węglu kamiennym, brunatnym i ropie naftowej [1]. Zobowiązania EBI wpisują się w szerszy trend wśród instytucji finansowych, które ze względu na politykę klimatyczną odchodzą od inwestowania w węgiel – zwraca uwagę międzynarodowa organizacja monitorująca wydatkowanie środków publicznych CEE Bankwatch Network.
Tydzień wcześniej decyzję o drastycznym ograniczeniu inwestycji w nowe elektrownie węglowe, dopuszczalne tylko w wyjątkowych okolicznościach, ogłosił Bank Światowy [3]. Projektów węglowych nie finansują także Nordycki Bank Inwestycyjny [4], Storebrand [5], HSBC [6] i Portigon [7]. Żaden z polskich banków nie podjął do tej pory podobnych zobowiązań.
Nowa polityka energetyczna Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest częścią unijnej rzeczywistości, w której kontynuowanie strategii „węglowej" staje się coraz trudniejsze oraz traci na atrakcyjności wobec innych kierunków rozwoju sektora energetycznego – mówi Jakub Gogolewski, koordynator ds. energii CEE Bankwatch Network – Decyzje EBI i innych banków, aby nie finansować projektów węglowych, są odpowiedzią na rosnące ryzyko inwestycyjne. Wynika ono z faktu, że jeżeli rzeczywiście rządy krajów rozwiniętych będą traktować politykę klimatyczną poważnie, 80% rezerw największych firm energetycznych i surowcowych nie będzie mogła zostać wykorzystana, a więc de facto nie ma żadnej wartości.
Instytucje finansowe starają się poprzez odpowiednie polityki zminimalizować ryzyko powstania tzw. bańki dwutlenku węgla [8], czyli przeszacowania zasobów, których nie będzie można wykorzystać.
EBI wprowadził też inne obostrzenia dla projektów energetycznych. Próg emisyjności może zostać jeszcze obniżony do połowy 2014 roku, tak aby odzwierciedlać trajektorię emisji dwutlenku węgla w Unii zgodną z postanowieniami Energetycznej Mapy Drogowej z grudnia 2011 lub nowe zobowiązania, którymi zakończy się tocząca się obecnie dyskusja nad celami redukcyjnymi na rok 2030.
Ponadto, przy ocenie opłacalności projektu, EBI przyjmuje, że tona dwutlenku węgla kosztuje 28 euro, tak aby cena odzwierciedlała cele redukcji emisji przyjęte przez państwa członkowskie. Cena ta ma wzrastać do poziomu 45 euro w 2030 roku. Wszystkie ubiegające się o finansowanie projekty muszą też spełniać wymogi europejskich dyrektyw (między innymi dyrektywy CCS oraz dyrektywy o emisjach przemysłowych, które nie zostały jeszcze transponowane do polskiego porządku prawnego), być budowane przy zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii oraz zostać poddane testowi na dostępność i opłacalność alternatyw niskowęglowych, który pozwoli wycenić wpływ na zdrowie, środowisko i dobra kulturowe emitowanych szkodliwych substancji.
***
W marcu 2012 roku Nordycki Bank Inwestycyjny (NBI) przyjął listę projektów, których nie będzie finansował. Wśród nich znalazły się wszystkie projekty o zainstalowanej mocy cieplnej lub elektrycznej równej lub większej od 50 MW opalane węglem lub paliwem o równej lub większej emisyjności. Poza tym, NBI analizuje także pośredni lub bezpośredni wpływ pożyczek w innych sektorach (np. w dystrybucję energii elektrycznej), które mogłyby umożliwić budowę niechcianych elektrowni węglowych.
Storebrand – gigant ubezpieczeniowy oraz jeden z największych funduszy emerytalnych w krajach nordyckich – ogłosił na początku lipca, że wyklucza dalsze 19 firm z sektora paliw kopalnych ze swojego portfela inwestycyjnego. Dzięki temu już 177 firm oraz 32 kraje zostały wykluczone z portfela Storebrand w związku z tym, że nie są w stanie sprostać minimalnym standardom firmy.
Bank HSBC odmawia w Unii Europejskiej przyznania finansowania na projekty węglowe o emisyjności CO2 przekraczającej 550 gCO2/kWh. Kryterium te odnosi się jednakże tylko do inwestycji, których planowana moc przekracza 500 MW.
Podobne kryteria selekcji projektów węglowych wprowadził już w 2010 roku bank West LB (obecnie Portigon). Zostały one następnie rozbudowane w 2012 roku i obecnie Portigon wymaga od swoich potencjalnych klientów przedstawienia raportów eksperckich od niezależnej strony trzeciej, potwierdzających, że nie ma dostępnej inwestycji/paliwa/źródła energii, które mieściłoby się w zbliżonym przedziale kosztowym. Wymaganiem banku Portigon jest też, aby wszystkie finansowane przez bank projekty były najlepszą dostępną technologią (BAT) zgodnie z obowiązującym prawem UE.
Przypisy:
1. EIB Emission Performance Standard.
2. ECOFYS, Scenarios on the introduction of the CO2 performance standards for the EU power sector, 01.2009. www.ecofys.com/files/files/ecofys_2009_scenarios_on_eps_eu_power_sector.pdf.
3. World Bank, Toward a Sustainable Energy Future for All: Directions for the World Bank Group's Energy Sector, 07.2013.
4. Nordycki Bank Inwestycyjny, Sustainability policy and guidelines, 03.2012.
5. CEE Bankwatch Network, Storebrand ditches fossil fuel assets in pursuit of long term and stable returns, 08.07.2013.
6. HSBC, Energy Sector Policy, 01.2011
7. Portigon, Policy for Business Activities Related to Coal Fired Power Generation, 02.2013. www.portigon.com/cm/content/portigon/i/en/ueber-portigon/unsere-verantwortung/nachhaltigkeit/_jcr_content/contentparsys/box_2/download_0/file.res/WestLB_Policy_Coal-Fired_Power_Generation.pdf.
8. Unburnable Carbon – Are the world's financial markets carrying a carbon bubble?
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności