Polecane publikacje

Autonomia energetyczna jest możliwa (13189)

2011-09-09

Drukuj

Kilkaset osób uczestniczyło w międzynarodowej konferencji we Wrocławiu, podczas której omawiany był temat lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, energetyki odnawialnej i działań związanych z oszczędzaniem energii. Wniosek główny: jeśli tylko chcemy, możemy uniezależnić się energetycznie, czy to w naszym domu, czy osiedlu, czy w gminie. Postępując mądrze będziemy mogli spać spokojnie. Unikniemy też kryzysu energetycznego.

Energia może być wolna

Samorządowcy z Polski i Unii Europejskiej, politycy, pracownicy naukowi oraz sektor prywatny – ponad 200 osób wzięło udział w konferencji "Autonomia energetyczna gminy, domu i regionu", którą 2 września 2011 r. we Wrocławiu zorganizowało Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość. – Zorganizowaliśmy tę konferencję, ponieważ chcieliśmy publicznie postawić kilka bardzo ważnych dla nas wszystkich, i to nie tylko w Polsce, pytań, a także poszukać w doborowym, międzynarodowym towarzystwie odpowiedzi na nie. Czy to jest możliwe, żebyśmy mieszkali w domach, które nie będą potrzebowały energii od dostawców zewnętrznych? Czy domy te mogą samodzielnie produkować energię dla własnych potrzeb i dzięki temu pozwalać ich właścicielom oszczędzać pieniądze? Czy możemy stworzyć takie autonomiczne osiedla, gminy, miasta, a nawet całe regiony? Czy możemy się uniezależnić od standardowych dzisiaj form energii? Odpowiedź, którą uzyskaliśmy od prelegentów z 6 krajów w trakcie konferencji jest jednoznaczna: Możemy! I mamy na to już dziś praktyczne dowody! Są nimi choćby te 15 zrealizowane projekty i rozwiązania, które pokazali nasi goście w trakcie konferencji – podsumowuje Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.

konf1_2.09.11

 

Zysk ze źródeł odnawialnych

Organizacja ta od lat zajmuje się tematem energii odnawialnej oraz energooszczędnego budownictwa, współpracując z lokalnymi samorządami, przedsiębiorstwami i instytucjami. Stowarzyszenie jednocześnie na bieżąco śledzi rozwój najnowszych technologii mikroenergetycznych, rozwiązań organizacyjnych i modeli biznesowych, tworząc z nich kompletne rozwiązania wspierające energetykę lokalną. Stowarzyszenie rozwija od 2 lat projekt „Autonomicznego regionu energetycznego", w który włączonych jest 21 gmin z Dolnego Śląska. Tegoroczna konferencja jest więc kontynuacją działań stowarzyszenia, promujących wykorzystanie nowoczesnych technologii służących wytwarzaniu i oszczędzaniu energii. – Zależy nam na tym, aby pokazywać alternatywę dla rozwoju bazującego na tradycyjnych zasobach energii, które są skończone. Poleganie wyłącznie na nich zaprowadzi nas w pułapkę. Za chwilę będzie już za późno, by testować, a następnie wdrażać nowe systemy organizacyjne i nowe technologie. Dlatego już od wielu lat promujemy w całej Polsce ideę technologii zmniejszających zużycie energii w budynkach oraz technologii wykorzystujących źródła odnawialne, w sposób ekonomicznie i rynkowo uzasadniony. Już dziś mamy technologie i rozwiązania, które to umożliwiają – wyjaśnia Bartosz Miara ze Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość. O tym, jak może to się nam opłacać, w bardzo konkretny sposób, debatowano zarówno podczas prezentacji w dwóch równolegle odbywających się blokach tematycznych, jak i w kuluarach. Spotkanie służyć miało nie tylko wymianie poglądów, ale przede wszystkim prezentacji sprawdzonych rozwiązań i nawiązywaniu kontaktów.

Sukces konferencji

Konferencja, nad którą patronat honorowy objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek oraz marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, skupiła przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego, środowisk opiniotwórczych i mediów, realizatorów projektów energetycznych z Polski, a także z zagranicy. Zaprezentowali oni uczestnikom przykłady wdrożonych projektów, które zapewniły samowystarczalność energetyczną pojedynczym domom, ich grupom w układach osiedlowych, a także całym miastom i gminom. Jednym z nich było austriackie miasto Gussing, które do perfekcji opanowało wiedzę i możliwości wykorzystywania energii odnawialnej. W przypadku tym nie mówimy o pojedynczych domach, ale całościowym, ujęciu systemowym, radykalnie rozwiązującym problem zaopatrzenia energii mieszkańców całej gminy. – Gussing stało się laboratorium dla energii odnawialnej. Dzisiaj z surowców odnawialnych produkujemy 85% ciepła potrzebnego dla 4 tys. mieszkańców naszej gminy. Posiadamy 840 ton syntetycznego gazu. Produkujemy w małych ilościach paliwa, benzynę i olej napędowy z drewna – mówił podczas konferencji Peter Vadasz, burmistrz Gussing, samowystarczalnego miasta z Austrii. Omówione zostały również przykłady analogicznych rozwiązań z Danii, Niemiec, Szwecji i Japonii.

konf2_2.09.11

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej konferencji. Przygotowywaliśmy się na przybycie 120 uczestników, a frekwencja nas zaskoczyła. W dwóch salach, gdzie niezależnie odbywały się 2 panele dotyczące autonomii energetycznej budynków, gmin i regionów brało udział łącznie blisko 200 osób. Dużym zainteresowaniem cieszył się również film „Czwarta Rewolucja", do obejrzenia którego zaprosiliśmy uczestników konferencji i mieszkańców Wrocławia. Takie zainteresowanie jest dowodem tego, że coraz bardziej jesteśmy świadomi rewolucji, która właśnie ma miejsce. Rewolucji energetycznej oczywiście – podsumowuje Bartosz Miara.

Portal ChronmyKlimat.pl był patronem medialnym konferencji.

Więcej informacji w zakładce Patronaty na stronie www.eko-gmina.pl.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej