- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
-
Czy można zmniejszyć energochłonność przemysłu?
2010-08-31Dopóki cena energii jest niska, a emisje dwutlenku węgla i inne eksternalizacje nie są uwzględniane w cenie produkcji, kwestie energooszczędności pozostają poza zainteresowaniem zarządów firm. Jak można to zmienić?
Więcej
-
Walka ze zmianami klimatu na szczeblu regionalnym
2010-08-31Regiony, pod wodzą miast, odgrywają główną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, ponieważ to w nich podejmowane są decyzje dotyczące działań w sprawie energii i nowej generacji transportu.
Więcej
-
Doktorantka PG opracowuje materiały dla ogniw słonecznych
2010-08-31Nad technologią otrzymywania materiałów elektrodowych do urządzeń przeznaczonych do konwersji i magazynowania energii elektrycznej pracuje Katarzyna Szybowska z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej (PG). Jej praca wpisuje się w najnowsze trendy rozwijania energetyki opartej o odnawialne źródła energii. Szybowska prowadzi swe prace w oparciu o syntezę domieszkowanego niemetalami ditlenku tytanu (TiO2).
Więcej
-
Doktorantka PG opracowuje materiały dla ogniw słonecznych
2010-08-31Nad technologią otrzymywania materiałów elektrodowych do urządzeń przeznaczonych do konwersji i magazynowania energii elektrycznej pracuje Katarzyna Szybowska z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej (PG). Jej praca wpisuje się w najnowsze trendy rozwijania energetyki opartej o odnawialne źródła energii. Szybowska prowadzi swe prace w oparciu o syntezę domieszkowanego niemetalami ditlenku tytanu (TiO2).
Więcej
-
Propozycje zmian w ustawach energetycznych
2010-08-30Wprowadzenie zmian w Prawie energetycznym, weryfikacja przepisów Kodeksu Cywilnego w zakresie służebności przesyłu oraz nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych – to wnioski jakie wynikają z oceny prawa będącego w kompetencjach Departamentu Energetyki (DE) Ministerstwa Gospodarki. 11 sierpnia 2010 r. kierownictwo resortu zapoznało się z informacją o funkcjonowaniu regulacji w tym obszarze.
Więcej
-
Bezpłatna giełda kooperacyjna branży recyklingu i gospodarki odpadami w Birmingham
2010-08-30Możliwe jest jeszcze zgłoszenie udziału w bezpłatnej giełdzie kooperacyjnej BE2WEEN@RWM 2010 dedykowanej przedsiębiorcom związanym z szeroko rozumianą branżą recyklingu i gospodarki odpadami. Giełda odbędzie się dniach 14-15 września 2010 w Birmingham (Wielka Brytania). Ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości organizuje udział polskich przedsiębiorców w tejże giełdzie.
Więcej
-
Zmiany klimatu to więcej pożarów
2010-08-30Rekordowe upały, w połączeniu z zaniedbaniami w gospodarce leśnej, są przyczyną pożarów, które dotknęły ostatnio Rosję i Grecję. Wzrost liczby pożarów to jedna z konsekwencji powodowanych przez człowieka zmian klimatu – alarmuje organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Klimatolog o zmieniającej się strukturze opadów deszczu
2010-08-30Opady występujące w ostatnich latach m.in. w Polsce są gwałtowniejsze. Burze i intensywne deszcze – jeśli już są – to trwają długo i są bardzo obfite albo przez długi czas nie występują wcale – powiedział PAP dr hab. Robert Twardosz z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej
-
Międzyrządowy Zespół do Zmian Klimatu oceniony pozytywnie
2010-08-30Międzyakademicka Rada (IAC) 30 sierpnia br. przedstawiła raport dotyczący pracy Międzyrządowego Zespołu do Zmian Klimatu (IPCC). O ocenę pracy IPCC najwybitniejszych światowych naukowców poprosił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon. Celem raportu jest podniesienie jakości działań oraz rozwianie wątpliwości opinii publicznej względem aktywności IPCC. Raport IAC zajmuje w tej kwestii jasne stanowisko, określając działalność IPCC jako sukces.
Więcej
-
Samochód na paliwo ze ścieków jeździ po ulicach Bristolu
2010-08-29Na ulicach Bristolu pojawił się nowy model samochodu, który ma zachęcić do korzystania z nieszkodliwych dla środowiska środków komunikacji – informuje serwis BBC. Ekologiczny pojazd działa na metanie uzyskanym podczas procesu oczyszczania ścieków.
Więcej
-
Od 1 września znikną tradycyjne żarówki 75 W
2010-08-29Od 1 września nie kupimy tradycyjnych żarówek 75 W. Unia Europejska zakazała ich produkcji i sprzedaży. Zwykłe żarówki systematycznie są wycofywane z rynku, a w 2012 roku zupełnie znikną ze sklepowych półek.
Więcej
-
Koniec z tradycyjnymi żarówkami 75 W
2010-08-29Od 1 września nie kupimy już tradycyjnych żarówek 75 W. Unia Europejska zakazała ich produkcji i sprzedaży. Zwykłe żarówki systematycznie są wycofywane z rynku, a w 2012 roku zupełnie znikną ze sklepowych półek.
Więcej
-
Zobowiązania ekologiczne mogą podnieść ceny w branży spożywczej
2010-08-28Europejski przemysł spożywczy, który właśnie kończy przygotowania do wdrożenia pomiarów swojej wydajności ekologicznej, może narazić się konsumentom coraz bardziej świadomym cen – przestrzega Komisja Europejska.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: Dotarliśmy do polskich sumień
2010-08-28Praktycznie każdy Polak widział lub słyszał hasło kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska „Nie zaśmiecaj swojego sumienia”. Największa dotychczas polska akcja poświęcona postępowaniu ze śmieciami jest na półmetku. Reklamy telewizyjne i radiowe z udziałem sympatycznego księdza od początku roku przekonują do tego, by segregować śmieci, nie wywozić ich do lasu i nie palić w domowych piecach. Przecież to grzech ekologiczny!
Więcej
-
Gigantyczne ekopuzzle
2010-08-27Zapraszamy na podsumowanie ogólnopolskiej trasy edukacyjnej "EKO-puzzle" Fundacji Ekologicznej ARKA, dotyczącej właściwej gospodarki odpadami i recyklingu. Odbędzie się ono 29 sierpnia 2010 w Warszawie podczas zakończenia akcji edukacyjnej „od ziarna do żarna” – w trakcie Festiwalu chleba, czyli Dożynek na Ochocie, organizowanego przez Wydział Kultury dla Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy oraz Centrum Artystyczne Radomska 13, filię Ośrodka Kultury Ochoty.
Więcej
-
Projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej gotowy
2010-08-27Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej określający szczegółowy zakres oraz terminy realizacji działań mających na celu uruchomienie w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej. 16 sierpnia 2010 r. dokument został skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Więcej
-
Czy morskie elektrownie wiatrowe pojawią się na polskim horyzoncie?
2010-08-27Rynek morskich farm wiatrowych w Polsce (offshore) rozwija się bardzo powoli, chociaż nasz kraj cieszy się pozycją lidera w ogólnym wykorzystaniu energii wiatrowej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (Central Eastern Europe – CEE). Jakkolwiek, w krajach Europy Zachodniej, głównie w Danii i Wielkiej Brytanii, rynek farm wiatrowych offshore ma już ugruntowaną pozycję, to według Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, państwa regionu CEE muszą dopiero podjąć aktywne działania, aby zaistnieć na europejskiej mapie morskich elektrowni wiatrowych.
Więcej
-
Morskie organizmy w walce z CO2
2010-08-27Okazuje się, że w oceanach możemy znaleźć wielu naturalnych sprzymierzeńców w walce z postępującymi zmianami klimatu. Szwedzi chcą wykorzystywać do produkcji biogazu powszechnie występujące na plażach Trelleborga glony. Niedawno zaś grupa naukowców z Massachusetts odkryła, że salpy – niepozorne strunowce żyjące w strefie równikowej mają olbrzymi potencjał magazynowania CO2.
Więcej
-
Korzyści - koszty czy inwestycje?
2010-08-26Środki zainwestowane w energię odnawialną, efektywną energetykę, przemysł i transport to nie koszty, a inwestycje. Tania energia z paliw kopalnych, szczególnie z węgla, to pozory, gdyż rzeczywisty koszt szacuje się na 3-4 razy więcej, niż płacimy za energię – płacimy krótszym życiem, chorobami, rachunkami na służbę zdrowia i zniszczeniami w ekosystemach...
Więcej
-
Samochód czy samolot? Debata o podróżowaniu i zmianach klimatu
2010-08-26Co gorzej wpływa na globalne ocieplenie: podróżowanie samochodem czy samolotem? Według wyników badań sfinansowanych ze środków unijnych podróżowanie samochodem bardziej przyczynia się do wzrostu globalnych temperatur niż podróżowanie samolotem, ale tylko w perspektywie długofalowej. Z drugiej strony podróżowanie samolotem wpływa niekorzystnie na krótkotrwałe procesy ocieplenia na dużych wysokościach.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności