- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
-
Rozbieżności pomiędzy wymaganą redukcją emisji CO2 a obecnymi zobowiązaniami państw
2010-11-26Przy założeniu, iż zobowiązania z Kopenhagi zostaną w pełni wypełnione, państwa całego świata zrealizują jedynie około 60% redukcji emisji potrzebnej do utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C. Nierozwiązanym problemem pozostaje 40% (5 gigaton ekw. CO2).
Więcej
-
Konferencja klimatyczna w Meksyku - prognozy i oczekiwania
2010-11-26Przygotowania do kolejnego światowego szczytu klimatycznego, poprzedzającego ostatni rok funkcjonowania Protokołu z Kioto, są już praktycznie zakończone. COP16, czyli Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się tym razem w meksykańskim mieście Cancun. Wszyscy uczestnicy rynku uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zadają sobie pytanie o jego przyszłość – czy jej efektem będzie wypracowanie nowego ładu klimatycznego na całym świecie, czy też nadal działać będą ustalenia poczynione w 1997 roku w Japonii.
Więcej
-
Climategate - afera, której nie było
2010-11-25Już za kilka dni, 29 listopada br. w Cancun w Meksyku rozpocznie się kolejny szczyt klimatyczny ONZ (COP16). Według ekspertów w tym roku jeszcze nie uda się osiągnąć globalnego porozumienia, na co może wpłynąć niedawna afera związana z wykradzeniem e-maili z instytutu badawczego w Wielkiej Brytanii. Choć Climategate (bo tak całą sprawę ochrzciły media) została wyjaśniona, to jej echa, pobrzmiewające na całym świecie, wciąż nie ucichły.
Więcej
-
„Niedostateczny” dla Polski za brak działań na rzecz ochrony klimatu
2010-11-25Nowy raport, zaprezentowany 23 listopada przez WWF i Ecofys wskazuje, że państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą potroić wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, jeśli chcą zrealizować, przyjęty na 2050 rok, cel redukcji emisji o 80-95%. Polska jest w grupie krajów, które radzą sobie z tym najgorzej – w siedmiostopniowej skali ocen państw od A do G zakwalifikowaliśmy się do wstydliwej kategorii F.
Więcej
-
Nowe trendy w finansowaniu ochrony środowiska
2010-11-25Im później zaczniemy inwestować w niskowęglową gospodarkę, tym drożej będzie nas to przejście kosztować. Dlatego – zamiast wymieniać wciąż działającą wysokoemisyjną infrastrukturę energetyczną – opłaca się już dziś inwestować w czyste źródła energii. Skąd wziąć na to pieniądze – odpowiedzi na to pytanie udzielił na konferencji inaugurującej poznańskie Targi POLEKO podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Bernard Błaszczyk.
Więcej
-
Komisja wzywa do przyspieszenia wdrażania prawa w zakresie emisji pochodzących z lotnictwa
2010-11-25Komisja Europejska wzywa Cypr, Estonię, Francję, Grecję, Polskę, Słowację i Węgry, aby przyspieszyły proces przyjmowania przepisów i środków administracyjnych niezbędnych do włączenia lotnictwa do systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Do dnia dzisiejszego państwa te nie dokonały transpozycji przepisów o EU ETS w lotnictwie do prawa krajowego.
Więcej
-
„Niedostateczny” dla Polski za brak działań na rzecz ochrony klimatu
2010-11-25Nowy raport, zaprezentowany 23 listopada przez WWF i Ecofys wskazuje, że państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą potroić wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, jeśli chcą zrealizować, przyjęty na 2050 rok, cel redukcji emisji o 80-95%. Polska jest w grupie krajów, które radzą sobie z tym najgorzej – w siedmiostopniowej skali ocen państw od A do G zakwalifikowaliśmy się do wstydliwej kategorii F.
Więcej
-
Deputowani czekają na wynik szczytu klimatycznego w Cancun
2010-11-25Już w przyszłym tygodniu politycy z całego świata spotkają się w meksykańskim Cancun by wynegocjować rozwiązania, które pozwolą na obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jeśli nie uda się ich obniżyć, to - według raportów przedstawionych przez ONZ - temperatura na Ziemi podniesie się o dwa stopnie Celsjusza, a to będzie miało katastrofalne skutki.
Więcej
-
Oszczędne gospodarowanie energią: przegląd opinii organizacji pozarządowych w kontekście Komunikatu Komisji Energia 2020 oraz Planu Działań na rzecz Efektywności Energetycznej
2010-11-24Jeśli zaangażowanie Unii Europejskiej (UE) w oszczędne gospodarowanie energią pozostanie na dotychczasowym poziomie, Unia zdoła osiągnąć jedynie połowę swojego celu na rok 2020 w zakresie oszczędności w zużyciu energii pierwotnej. Stanie się tak pomimo, że istnieją już technologie i rozwiązania pozwalające na osiągnięcie tego, a nawet wyższego, celu.
Więcej
-
Francuska Akademia Nauk odrzuca tezy Claude'a Allègre'a
2010-11-24Kolejna porażka klimatycznych sceptyków: Francuska Akademia Nauk, poproszona o rozstrzygnięcie polemiki dotyczącej przyczyn zmian klimatycznych, odrzuciła tezy Claude'a Allègre'a, autora kontrowersyjnej książki negującej globalne ocieplenie. Opublikowała raport, w którym potwierdziła, że wzrost poziomu CO2 w atmosferze związany z działalnością człowieka jest główną przyczyną zmian klimatu.
Więcej
-
Debata EuroparlTV na temat problemów klimatycznych
2010-11-24Co nie udało się w Kopenhadze? Czego możemy oczekiwać po negocjacjach klimatycznych w meksykańskim Cancun (29 listopada - 10 grudnia)? Czy kiedykolwiek przy udziale ponad stu delegacji uda się wypracować coś więcej niż tylko skromne porozumienie?
Więcej
-
World Energy Outlook 2010 - prezentacja w MG
2010-11-24- Do 2035 r. światowy popyt na energię pierwotną wzrośnie o 36 proc. – powiedział dr Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Główny Ekonomista MAE przedstawił 22 listopada 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki wyniki raportu World Energy Outlook 2010. W prezentacji uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Więcej
-
Zmiany klimatu - ile to kosztuje?
2010-11-23Tylko odpowiednia polityka prewencyjna może nas uchronić przed zmianami klimatycznymi, których przewidywany roczny koszt w roku 2080 może wynieść między 0,2 a 0,5% PKB Unii Europejskiej. Takie dane szacunkowe przedstawił Juan Carlos Ciscar ze Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC) podczas prezentacji wyników badań nad efektami zmian klimatu w Europie, która miała miejsce 6 października 2010 w Waszyngtonie.
Więcej
-
Rozpoczęły się Targi POLEKO
2010-11-23W Poznaniu rozpoczęły się XXII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010 – największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Spotkanie odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Środowiska.
Więcej
-
Niemiecki program pomocowy oraz UNEP wspierają indyjski plan rozwoju transportu niskoemisyjnego
2010-11-23Indie oficjalnie zainicjowały proces rozwoju niskoemisyjnego transportu – nastąpiło to na krótko przed zwołaniem konwencji klimatycznej ONZ w Cancun. Wart 2,49 mln € trzyletni program finansowany jest przez niemiecki program International Climate Initiative i popierany przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). Celem pomocy jest wsparcie indyjskiego rządu w dostosowaniu rozwoju krajowego transportu do krajowego programu zmian klimatycznych oraz narodowego planu rozwoju.
Więcej
-
Prywatni inwestorzy wzywają rządy do zdecydowanych działań w sprawie klimatu
2010-11-22Inwestorzy odpowiedzialni za zarządzanie funduszami o wielkości porównywalnej z PKB Stanów Zjednoczonych apelują do decydentów o pełne wykorzystanie potencjału, jaki niosą z sobą rynki technologii niskoemisyjnych. W ten sposób światowa gospodarka uniknie strat spowodowanych przez zmiany klimatu.
Więcej
-
Sprawozdanie ze spotkania grupy OECD opracowującej modele środowiskowe na rok 2050 oczami Marii Buitenkamp, obserwatora z ramienia EEB
2010-11-22W roku 2008 Konferencja Ministerialna OECD opublikowała obszerny raport zatytułowany “Przegląd OECD dotyczący ochrony środowiska do roku 2030”. Nieco później ministrowie zwrócili się do OECD z prośbą o rozpoczęcie prac nad czterema zagadnieniami w kolejnych latach. Oznacza to, że następny raport OECD, dotyczący lat 2030-2050, zostanie opublikowany na początku 2012 roku. Raport ma koncentrować się na: klimacie, bioróżnorodności, wodzie i zdrowiu.
Więcej
-
Międzynarodowa konferencja "Zrównoważone wydarzenia szansą konkurencyjności regionów"
2010-11-22Prowadzona przez Fundację Aeris Futuro kampania edukacyjno-promocyjna dla świadomego i zrównoważonego stylu życia „Zielone Wydarzenia” odnosi coraz więcej sukcesów i konsekwentnie poszerza pole działania. Podsumowująca ją międzynarodowa konferencja, która odbędzie się 3 grudnia 2010, będzie wyjątkową okazją do zapoznania się ze światowymi i polskimi trendami w organizacji Zielonych Wydarzeń oraz do dyskusji na temat wzmacniania rozwoju lokalnego i regionalnego poprzez zrównoważoną organizację spotkań.
Więcej
-
Wyzwania dla gospodarki wodnej w Polsce związane ze zmianami klimatu
2010-11-22Buforowość, czyli zdolność gromadzenia wody, a następnie oddawania jej do sieci rzecznej (czy też dla użytkowników) w dogodnym momencie – stanowi najważniejsze wydaje się wyzwanie dla gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce w latach następnych. Należy mieć nadzieję, że opracowywana obecnie w Ministerstwie Środowiska polityka wodna państwa ten ważny aspekt uwzględni.
Więcej
-
Prywatni inwestorzy wzywają rządy do zdecydowanych działań w sprawie klimatu
2010-11-22Inwestorzy odpowiedzialni za zarządzanie funduszami o wielkości porównywalnej z PKB Stanów Zjednoczonych apelują do decydentów o pełne wykorzystanie potencjału, jaki niosą z sobą rynki technologii niskoemisyjnych. W ten sposób światowa gospodarka uniknie strat spowodowanych przez zmiany klimatu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności