- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
118 mld złotych dla obywateli! (14664)
2012-08-09Drukuj
Podczas gdy w rządzie trwa spór o rozdysponowanie zysków z handlu emisjami CO2, które mogą wynieść nawet około 118 mld złotych (27 mld euro) w latach 2013-2020, Koalicja Klimatyczna proponuje, aby pieniądze te trafiły bezpośrednio do obywateli i przedstawia opracowany przez siebie program "Czysty zysk dla obywateli".
Program Koalicji to czysty zysk dla naszych kieszeni i budżetów domowych, a nie dla wielkich korporacji energetycznych i czarnej dziury budżetowej.
Koalicja Klimatyczna apeluje do rządu, aby 100% środków z zysków z aukcji uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla przeznaczył na budowę gospodarki niskoemisyjnej. Z tych środków, co najmniej 50% Koalicja proponuje przeznaczyć na specjalny program rozwoju energetyki obywatelskiej "Czysty zysk dla obywateli". Koalicja Klimatyczna wzywa, aby pieniądze pochodzące ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych przeznaczyć na wsparcie termomodernizacji budynków prywatnych i publicznych oraz budowę nowoczesnych, energooszczędnych domów z mikroinstalacjami OZE.
"Program 'Czysty zysk dla obywateli' zapewni nam, obywatelom, znaczące obniżenie rachunków za energię, jak również poprawę stanu zdrowia, miedzy innymi dzięki temu, że nasze mieszkania będą właściwie docieplone zimą. To także pomoc dla tych, którzy żyją w ubóstwie energetycznym. Dodatkowo, zagraniczne doświadczenia wskazują, że termomodernizacja przynosi znaczące wpływy do budżetu. W podobnym programie prowadzonym na terenie Niemiec, każde wydane 1 euro przyniosło zyski do budżetu państwa na poziomie 5 euro! Propozycja Koalicji nie jest zatem propozycją wydania tych pieniędzy, ale ich zainwestowania. I to zainwestowania z korzyścią dla obywateli, czyli dla każdego z nas, jak również z korzyścią dla naszego państwa, a nawet dla ministra Rostowskiego" – mówi dr Andrzej Kassenberg, ekspert Koalicji Klimatycznej i prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Program "Czysty zysk dla obywateli" składa się z dwóch komponentów: projektu OBYWATEL (komponent pierwszy) wspierać będzie inwestycje znacząco poprawiające efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych (zabudowaniach mieszkalnych gospodarstw rolnych, domach prywatnych, budynkach wielorodzinnych), dodatkowo oferując specjalne dofinansowanie dla instalacji indywidualnego mikroźródła produkującego energię w oparciu o wykorzystanie lokalnych, odnawialnych zasobów energii w budynkach mieszkalnych, poddanych głębokiej termomodernizacji. Komponent drugi, projekt ADMINISTRACJA powinien obejmować podobne działania realizowane w budynkach publicznych.
Gospodarstwa domowe zużywają prawie 32% energii finalnej wykorzystywanej w Polsce. Tymczasem tzw. krzywa McKinseya dla Polski wskazuje, że budownictwo, zaraz po energetyce, jest sektorem o najwyższym potencjale redukcji ocenianym na 44 MtCO2e (34%) do roku 2030 i to przy ujemnych kosztach netto wynoszących -18 euro za tonę CO2. Inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków łączą w sobie zatem korzyści środowiskowe, wynikające z ograniczenia emisji z wymiernym zyskiem ekonomicznym, odczuwalnym zarówno na poziomie gospodarstwa domowego, jak i budżetu państwa.
W załączeniu: Program "Czysty zysk dla obywateli" Koalicji Klimatycznej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności