Polecane publikacje

100 dobrych argumentów przeciwko energii atomowej (14057)

2012-03-19

Drukuj

nuclear_power_plant_sxcZ inicjatywy przedsiębiorstwa energetycznego Elektrizitätswerke Schönau powstał projekt-ulotka "100 dobrych argumentow przeciwko energii atomowej". Informuje ona o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą energia atomowa — poczynając od wydobycia uranu, poprzez eksploatację elektrowni atomowych, na utylizacji odpadów radioaktywnych kończąc.

Podane argumenty mają też uzmysłowić społeczeństwu, jakie niebezpieczeństwa są bagatelizowane lub przemilczane, w jaki sposób gospodarka jądrowa lekceważy ludzkie prawa oraz wykazać, że energią atomowa wcale nie jest tania.

Po awarii elektrowni atomowej w Japonii — kraju wysoko rozwiniętym pod względem technologicznym — Niemcy postanowiły zrezygnować z energii atomowej. Polska jest (jeszcze) w tej dobrej sytuacji, że natychmiast może zaangażować się w przyjazne dla środowiska, długofalowe zaopatrywanie w energię i nie musi podejmować nieobliczalnego ryzyka związanego z energią atomową. Duży dostęp do źródeł energii odnawialnych w Polsce umożliwia oszczędność energii oraz zwiększenie wydajności. Istnieje jeszcze możliwość wycofania się z programu rozwoju energetyki atomowej w Polsce.

Warto przy okazji odnotować, że elektrownia Schönau sama w ogromnej większości stosuje rozwiązania przyjazne zarówno klimatowi, jak i środowisku – jest to obiekt w 99,6% wykorzystujący odnawialne źródła energii.

Działy:

1–11 Paliwo i kopalnictwo uranu

12–19 i 102 Wartości graniczne i szkody zdrowotne

20–41 i 103-107 Ryzyko wypadku i katastrofy

42-65 i 108-113 Odpady radioaktywne i utylizacja

66-71 i 114 Klimat i prąd

72-79 Władza i zyski

80-87 i 115 Wolność i demokracja

88-93 i 116 Wojna i pokój

94-100 Przełom w polityce energetycznej i przyszłość.

 

Pobierz plik PDF:

 

źródło: Elektrizitätswerke Schönau
fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej