- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Komisja przeprowadza konsultacje w sprawie nowej strategii leśnej UE (21678)
2021-02-01Drukuj
W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje online w sprawie opracowania nowej strategii leśnej UE.
Strategia, którą Komisja przyjmie jeszcze w tym roku, będzie opierać się na Unijnej Strategii Ochrony Różnorodności Biologicznej do 2030r., obejmie cały cykl leśny i będzie promować liczne usługi świadczone przez lasy. Strategia będzie również miała na celu zapewnienie zdrowych i odpornych lasów, które w znaczący sposób przyczyniają się do realizacji celów związanych z różnorodnością biologiczną i klimatem, ograniczają klęski żywiołowe i reagują na nie, zapewniają środki do życia oraz wspierają biogospodarkę o obiegu zamkniętym i społeczności wiejskie.
Strategia pomoże UE w dalszym wypełnianiu jej zobowiązań międzynarodowych i będzie stanowić podstawę jasno określonego, spójnego i całościowego podejścia do lasów, umożliwiając UE silniejsze przywództwo na arenie międzynarodowej, w kontekście agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 r., Porozumienia Paryskiego , Konwencji o różnorodności biologicznej i Konwencji w sprawie zwalczania pustynnienia.
Wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans powiedział:
Aby osiągnąć neutralność klimatyczną i odwrócić utratę różnorodności biologicznej, musimy chronić i odtwarzać lasy wszędzie, w tym w UE. Zdrowe lasy mają kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu. Gromadzą węgiel i usuwają go z atmosfery, dostarczają pożywienie, lekarstwa, materiały i przestrzeń do rekreacji. Nasze lasy są teraz w opłakanym stanie i musimy podjąć pilne działania, aby odwrócić regres.
Komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius powiedział:
Chcemy, aby strategia leśna była prawdziwym przełomem w sposobie, w jaki chronimy nasze lasy, zarządzamy nimi i je rozwijamy, dla naszej planety, ludzi i gospodarki. Działając na własnym Europejskim podwórku, chcemy również dawać przykład reszcie świata. Nasze lasy cierpią w momencie, kiedy najbardziej ich potrzebujemy. Stanowią one dużą część rozwiązania wielu wyzwań, przed którymi stoimy podczas rozwiązywania problemów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną, i mogą w znacznym stopniu przyczynić się do trwałej odbudowy.
Komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski dodał:
Cieszę się, że rozpoczęliśmy te nowe konsultacje społeczne. Lasy i ich zarządcy mają zasadniczy udział w dążeniu do neutralności klimatycznej, zabezpieczaniu obszarów wiejskich i budowaniu odpornej UE. Dlatego jest to okazja dla wszystkich zainteresowanych stron, państw członkowskich, właścicieli i zarządców lasów, mieszkańców obszarów wiejskich i obywateli do przedstawienia swoich opinii na temat tego, jak nasze lasy, zarządzane w sposób zrównoważony, mogą przyczynić się do naszego zaangażowania w realizację Europejskiego Zielonego Ładu.
Konsultacje mają na celu zebranie opinii obywateli, instytucji i organizacji z sektora publicznego i prywatnego na temat tego, jak sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją lasy, w szczególności w odniesieniu do zmian klimatu, utraty różnorodności biologicznej, ich roli na obszarach wiejskich, dobrobytu społeczno-gospodarczego oraz zarządzaniem ryzykiem katastrof. Analizuje również, jak zmobilizować instrumenty wsparcia UE, monitorowanie lasów, przemysł związany z leśnictwem oraz cel, jakim jest posadzenie 3 miliardów drzew do 2030 r., zapewniając jednocześnie UE wiodącą rolę na świecie.
Konsultacje koncentrują się na terytorium UE, uzupełniając w ten sposób wyniki badania Eurobarometru na temat obecnej roli i korzyści lasów UE oraz działań określonych w komunikacie w sprawie intensyfikacji działań UE na rzecz ochrony i odtwarzania światowych lasów.
Obywatele i organizacje są proszeni o podzielenie się swoimi opiniami na temat potencjalnych celów i działań nowej strategii leśnej UE do 19 kwietnia 2021 r.
Równolegle odbywają się inne powiązane konsultacje społeczne: „Cele w zakresie odbudowy przyrody”, „Użytkowanie gruntów, zmiana użytkowania gruntów i leśnictwo - przegląd przepisów UE” oraz nowa Strategia UE w zakresie gleby.
Tło problemu
Lasy mają ogromne znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, łagodzenia zmiany klimatu i przystosowania się do niej, regulacji wody, dostarczania żywności, leków i materiałów, ograniczania i kontrolowania ryzyka katastrof, stabilizacji gleby i kontroli erozji, oczyszczania powietrza i wody, a wreszcie jako naturalny dom dla rekreacja i nauki.
Powierzchnia lasów i innych terenów zalesionych w UE powiększała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci i obejmuje około 45% powierzchni UE. Jednak ekosystemy leśne znajdują się pod coraz większą presją w wyniku zmiany klimatu, która pogłębia inne kluczowe czynniki powodujące presję, takie jak szkodniki, choroby, ekstremalne zdarzenia pogodowe i pożary lasów. Inne presje wynikają z porzucania obszarów wiejskich, braku zarządzania i fragmentacji spowodowanej zmianami użytkowania gruntów, rosnącej intensywności zarządzania ze względu na rosnące zapotrzebowanie na drewno, produkty leśne i energię, rozwój infrastruktury, urbanizację i zajmowanie gruntów. Należy zapobiegać niezrównoważonym praktykom lub je korygować.
Lasy i sektor leśny powinny przyczyniać się do nowoczesnej, neutralnej dla klimatu, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki, chronić tętniące życiem obszary wiejskie i pomagać w utrzymaniu zamożnej ludności wiejskiej oraz zachowaniu krajobrazów, kultury i dziedzictwa. Kluczową rolę odgrywa w tym wspólna polityka rolna. Zapewnienie zdrowia i odporności istniejących i nowych lasów ma kluczowe znaczenie dla ich skutecznego wspierania wszystkich tych funkcji i usług środowiskowych, społecznych i gospodarczych.
W maju 2020 r. Komisja opublikowała strategię różnorodności biologicznej na 2030 r., której celem jest wprowadzenie różnorodności biologicznej w UE na ścieżkę odbudowy do 2030 r. Jednym z jej podstawowych zobowiązań jest zaproponowanie w 2021 r. nowej strategii leśnej.
Więcej informacji
Podobne artykuły
- Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego
Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
Więcej
- Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa
Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.
Więcej
- Pasy kwietne w rolnictwie
Dr Matthias Albrecht z Agroscope wspólnie z grupą badaczy z 13 krajów opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Ecology Letters analizę wpływu pasów kwietnych i zadrzewień śródpolnych na ochronę roślin przed szkodnikami, zapylanie oraz plon roślin. W analizie autorzy wykorzystali dane z 35 innych badań, pochodzących z 529 lokalizacji w Ameryce Północnej, Europie i Nowej Zelandii.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności