- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
UE na dobrej drodze do osiągnięcia porozumienia w sprawie emisji netto do 2050 r. w tym tygodniu (20853)
2019-06-19Drukuj
Czując presję ze strony społeczeństwa, w szczególności ze strony młodych ludzi, rządy UE zbliżają się do osiągnięcia porozumienia w sprawie osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r. I podniesienia unijnego celu klimatycznego do 2030 r. Ponieważ tylko kilka rządów państw środkowoeuropejskich nadal stoi na progu, decyzję można podjąć już na zbliżającym się spotkaniu szefów państw i rządów UE w Brukseli w dniach 20-21 czerwca.
Sekretarz generalny ONZ António Guterres wezwał również UE do zwiększenia celów klimatycznych w liście wyciekniętym przez media w zeszłym tygodniu [3], co wywarło dodatkową presję na przywódców UE, aby osiągnęli porozumienie już na czerwcowym posiedzeniu Rady Europejskiej. Wezwał do przyjęcia długoterminowej wizji gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. I zobowiązania do zwiększenia unijnego celu klimatycznego do 2030 r. Do 55% redukcji emisji.
Wendel Trio, dyrektor Climate Action Network (CAN) Europe powiedział:
„Przywódcy UE nie mogą zaniedbywać wezwania Sekretarza Generalnego ONZ do podjęcia dalszych działań w celu przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Rada Europejska musi zobowiązać się do osiągnięcia zerowej emisji netto i zwiększenia celu klimatycznego do 2030 r., Zgodnie z celem porozumienia paryskiego, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 ° C. Opóźnienie tej decyzji pozostawiłoby UE pustą rękę podczas wrześniowego szczytu klimatycznego i byłoby poważnym ciosem dla międzynarodowej reputacji UE jako lidera klimatycznego. ”
Anelia Stefanova, dyrektor programowa CEE Bankwatch Network powiedziała:
„Tylko kilka krajów Europy Wschodniej, takich jak Bułgaria i Polska, nadal chce odroczyć decyzję o zwiększeniu działań UE w dziedzinie klimatu, mimo że leży to w ich najlepszym interesie. Po pierwsze, ich obywatele należą do najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym w Europie. Po drugie, ponieważ najbardziej skorzystają z nowego budżetu UE, który oferuje znacznie zwiększone finansowanie działań na rzecz klimatu w celu wsparcia emisji netto na poziomie zerowym ”.
Petr Doubravský, 17-letni działacz klimatyczny i współprzewodniczący w piątek dla przyszłości Czech powiedział:
„Nasi liderzy w Europie Wschodniej wciąż chronią zyski przemysłu kopalnego, zamiast chronić naszą przyszłość i nasze życie. Do tej pory odrzucili prośby naszego pokolenia, które najbardziej ucierpią z powodu zmian klimatu. Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować uderzanie, dopóki nie będą słuchać i działać ”.
Brook Riley, szef spraw publicznych UE w Rockwool International, powiedział:
„Zegar tyka na zmiany klimatu. Jest bardzo jasne, że osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Jest jedynym akceptowalnym wynikiem. Przyjmując ambitne cele, przywódcy UE zmniejszą ryzyko i koszty oraz otworzą bramy dla miliardów euro inwestycji w Europie. Poprawi to standard życia, przyspieszy tworzenie miejsc pracy i pobudzi zrównoważoną gospodarkę. ”
Aby utrzymać wzrost temperatury na bezpiecznym poziomie, UE musi osiągnąć zero emisji gazów cieplarnianych netto nie później niż do 2040 r. I osiągnąć redukcję emisji gazów cieplarnianych o 65% do 2030 r.
Krajowe plany energetyczne i klimatyczne (NECP) oraz budżet UE to dwa ważne narzędzia, które mogą pomóc krajom UE przyspieszyć transformację energetyczną i osiągnąć ambitne cele klimatyczne do 2030 r., A emisje netto zerowe najpóźniej do 2050 r. W dniu 18 czerwca Komisja Europejska ma opublikować zalecenia dotyczące projektów planów każdego kraju UE dotyczących sposobu realizacji celów UE w zakresie klimatu i energii do 2030 roku. 25 czerwca rządy krajowe UE mają podjąć decyzję w sprawie przyszłego budżetu UE na inwestycje w działania na rzecz klimatu.
Źródło: CAN Europe
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności