- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Rządowy plan walki z suszą do poprawki! (21183)
2020-02-28Drukuj
Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy wymaga gruntowanych zmian. Propozycje działań przedstawione w dokumencie są przestarzałe i pomijają najważniejsze metody walki z suszą – m.in. naturalną retencję. W związku z coraz poważniejszymi skutkami suszy Koalicja Klimatyczna apeluje o pilne wprowadzenie zmian w rządowych dokumentach i podjęcie natychmiastowych działań.
Koalicja Klimatyczna z zadowoleniem przyjęła rządowe prace nad projektem Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. Jednak opinia o tym dokumencie nie jest już tak pozytywna. Przedstawiony przez rząd dokument bazuje na podejściu do gospodarki wodnej typowym dla połowy XX wieku, kiedy wydawało się, że działania człowieka i budowle hydrotechniczne będą najbardziej skuteczne w ochronie przed suszą i powodzią. Katastrofalne susze i powodzie jakie nawiedziły Europę, w tym Polskę, na przełomie XX i XXI wieku zweryfikowały te przekonanie.
- Dziś wiemy, że skuteczna ochrona przed skutkami suszy jest możliwa wyłącznie przy poszanowaniu przyrody, z wykorzystaniem naturalnych metod retencji. Jest to szczególnie istotne w Polsce, przede wszystkim ze względu na stosunkowo małe zasoby wody wynikające z niskich opadów, ale także dlatego, że zniszczyliśmy wiele naturalnych ekosystemów zatrzymujących wodę i przyspieszyliśmy jej odpływ do Bałtyku. Naturalne metody retencji, odbudowywanie terenów podmokłych, stawów i zadrzewień śródpolnych, ochrona torfowisk, wspieranie retencji glebowej - to tanie i powszechnie dostępne metody, które skutecznie zabezpieczyłyby tereny wiejskie przed suszą – tłumaczy prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Dla przykładu tylko wspieranie technik rolniczych zwiększających retencję glebową pozwoliłoby na zmagazynowanie około 3 miliardów m3 wody! W świecie zachodzących zmian klimatu i zanikającej różnorodności biologicznej musimy prowadzić działania w taki sposób, aby nie osłabiać systemu przyrodniczego. Dlatego hydrotechniczne działania mające na celu zwiększanie retencji wód powinny być prowadzone tylko jako uzupełnienie metod naturalnych i tylko tam, gdzie metody naturalne nie przyniosą oczekiwanych efektów.
- Powinniśmy się także nauczyć zatrzymywać wodę w miastach tak, by radzić sobie zarówno z jej nadmiarem, jak i brakiem. Sprzyjałyby temu nowe regulacje, zachęcające do oszczędzania wody oraz do wykorzystania tzw. wody szarej ze zmywania, kąpieli, prania. Retencja wody deszczowej w skali małej i mikro, tworzenie ogródków deszczowych, rozwijanie tzw. zielonej i błękitnej infrastruktury miast to dużo lepsze rozwiązania, niż budowa dużych, sztucznych zbiorników – dodaje Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Susza jest katastrofą dla wielu gałęzi gospodarki. Przede wszystkim dla rolnictwa, ponieważ niszczy plony i degraduje glebę. Dla konsumentów, bo w jej efekcie gwałtownie rosną ceny żywności, co już dziś obserwujemyw Polsce.Jest groźna dla wielkoskalowej energetyki, bo może ograniczyć możliwość chłodzenia bloków węglowych, tak jak to miało miejsce w 2015 roku, kiedy doprowadziło to do ograniczenia dostaw prądu. Zagraża innym gałęziom przemysłu, korzystającym w procesach produkcyjnych z wody. Skuteczne działania zapobiegające suszypowinny być priorytetem dla władz publicznych i zostać wdrożone jak najszybciej.
Źródło:
Koalicja Klimatyczna
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności