- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Greenpeace apeluje do Unii o cele na rok 2030 (14983)
2012-11-09Drukuj
Unia Europejska jest na dobrej drodze, by w 2020 roku osiągnąć 20-proc. udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie. Jednak aby inwestycje w czystą energię były opłacalne, konieczne jest wyznaczenie celu dotyczącego udziału OZE w roku 2030 – ostrzega Greenpeace w raporcie "Energy [R]evolution 2012" opublikowanym 24 października br.
Raport przygotowany we współpracy z Europejską Radą Energii Odnawialnej (Renewable Energy Council, EREC) i Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) podpowiada, jak w Europie zbudować bardziej zrównoważony system energetyczny, służący zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom. Greenpeace rysuje piękny scenariusz: rozsądne zużywanie energii, poszanowanie zasobów naturalnych, uniezależnienie od paliw kopalnych, a wskutek tego czystsze powietrze i lepsze zdrowie. Zaznacza jednak, że "energetyczna (r)ewolucja" nie obejdzie się bez zdecydowanych decyzji politycznych.
Unia Europejska musi stworzyć trwałe ramy dla rozwoju czystej energii. Greenpeace i EREC przedstawiają cztery kroki, które należy podjąć, aby dokonała się omawiana zmiana. Pewne działania UE już podjęła, ale zdaniem autorów raportu konieczne jest ustanowienie kolejnych ambitnych, wiążących celów dotyczących klimatu i energii.
Przede wszystkim należy zwiększyć cel redukcji emisji na rok 2020 do 30% w stosunku do 1990 roku. Konieczne jest także szybkie określenie udziału odnawialnych źródeł energii dziesięć lat później, w 2030 roku na 45%. Wiążący cel na 2030 rok powinien zostać sformułowany także w przypadku oszczędności energii.
Drugim zaleceniem jest usunięcie barier dla rozwoju odnawialnych źródeł oraz efektywnego systemu energetycznego. Konieczna jest reforma rynku energii elektrycznej, a także zmiana sposobu zarządzania siecią, przystosowaną do przesyłania energii z atomu i paliw kopalnych. Nie obejdzie się też bez wstrzymania dotacji i wsparcia dla produkcji energii szkodliwej dla środowiska i klimatu. Zaleca się także rezygnację z energii atomu i rozwiązanie problemu składowania odpadów.
Trzeci punkt rewolucji to efektywna polityka energetyczna. Europejski System Handlu Emisjami musi zostać zreformowany. OZE powinny uzyskać właściwe wsparcie, a dyrektywa ich dotycząca wdrożona we wszystkich państwach członkowskich. Podobnie powinno się stać z dyrektywą o efektywności energetycznej. Ponadto powinny zostać ustalone limity emisji dla samochodów, urządzeń, budynków oraz instalacji wytwarzającej energię. Rolą polityków ma być także stworzenie solidnego i zharmonizowanego systemu "zielonych" podatków.
Czwarta rada dotyczy zapewnienia funduszy dla mającej się dokonać rewolucji energetycznej. Działania na rzecz klimatu i zrównoważona energia powinny być centralnym elementem wieloletnich ram finansowych Wspólnoty. Niezbędne jest zapewnienie wsparcia dla innowacyjnych technologii związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii. Autorzy raportu w związku z tym apelują o stworzenie specjalnego funduszu na rzecz innowacyjności przemysłu.
Obecnie ciągle względnie duża ilość niepowodzeń niektórych rozwiązań na rynku zniechęca do przechodzenia na czysty system energetyczny. "Nadszedł czas, aby usunąć bariery na drodze zwiększonej oszczędności energii i ułatwić zastąpienie paliw kopalnych czystymi i zasobnymi czystymi źródłami" – czytamy w dokumencie.
Greenpeace wraz z EREC podkreślają, że przedłużenie trzech zobowiązań do 2030 roku da przemysłowi poczucie stabilizacji, zachęci do inwestycji w technologie OZE i efektywności energetycznej oraz zagwarantuje realizację niezbędnych, ambitnych celów klimatycznych.
Według zapowiedzi komisarza ds. energii Günthera Oettingera decyzja w sprawie wiążących celów na rok 2030 zostanie podjęta pod koniec kadencji obecnej Komisji Europejskiej, w 2014 roku. Niestety, jak doniósł jeszcze na początku października portal euractiv.com, nieoficjalnie urzędnicy wyznają, że nie ma na to szans. Nikt nie będzie miał do tego głowy przez wyłonieniem nowego składu Komisji i wręczeniem nominacji na stanowiska. Realny termin określenia nowych celów to rok 2015 lub nawet 2016.
Dokument Europejskiej Rady Energii Odnawialnej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej można znaleźć m.in. na stronie euractiv.com.
UD, ChronmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności