- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Konferencja Dobra Energia w Poznaniu już za nami (20075)
2017-03-24Drukuj
Ponad trzysta osób wspólnie dyskutowało o przyszłości odnawialnych źródeł energii podczas pierwszej konferencji z cyklu Dobra Energia. Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że mamy przed sobą wiele wyzwań, zmian, ale też wielkie szanse na to, aby polski rynek energetyczny przeszedł w najbliższym czasie rewolucyjne zmiany.
Grono ekspertów, praktyków, naukowców, przedstawicieli biznesu i władz rozmawiało 22 marca 2017 r. w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu o energii przyszłości.
- Ta konferencja to pierwszy etap wieloletniego programu, który ma na celu podnoszenie świadomości i poszerzanie wiedzy na temat mądrego wykorzystania energii i technologii podnoszących efektywność energetyczną. Te dwa obszary mają ogromny potencjał, dzięki któremu możemy zmieniać oblicze polskich miast i gmin - mówi Bartosz Sendrowicz z firmy Konferencje Agora – organizatora konferencji.
Podczas pierwszego panelu rozmawiano o tym, jaka może być Polska Jutra, jeśli mądrze wykorzystamy szanse, które już dziś dają nam nowe technologie wytwarzania i oszczędzania energii.
- Polska jest na początku transformacji energetycznej, ale pozwala to obserwować i czerpać z doświadczeń bardziej zaawansowanych krajów, jak Dania czy Niemcy - mówił z nadzieją Filip Granek z firmy XTPL. - Nie jesteśmy skazani na to, żeby grać w drugiej lidze. Oczywiście potrzebujemy czasu, ale mamy wielu utalentowanych ludzi i jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu – dodawał.
Poruszano również kwestię roli samorządów regionalnych w rewolucji energetycznej. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Marzena Wodzińska zwróciła uwagę, że energia odnawialna jest trwale związana ze zrównoważonym rozwojem i niezbędna do podniesienia jakości życia mieszkańców. – Ogromną rolę w budowaniu świadomości ekologicznej pełni edukacja od najmłodszych lat, która musi być wspierana przez samorząd – mówiła.
Rolą samorządu jest też tworzenie przepisów, wspierających inwestycje w OZE. O takich inwestycjach mówił Krzysztof Misiak z IKEA Polska: – IKEA już od wielu lat dąży do tego, aby produkować tyle energii, ile zużywa. Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których się to udało.
Uczestnicy konferencji zgadzają się z potrzebą inwestowania w energię odnawialną, ale cały czas widzą problem w kwestii jej finansowania. Mówiąc o OZE wiele osób zastanawia się także, które z dostępnych źródeł energii odnawialnej niosą ze sobą największe korzyści ekonomiczne.
Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej podkreślała olbrzymią potrzebę zmiany koncepcji produkowania energii. Mówiła o tym, że nie ma potrzeby centralizacji produkcji energetycznej – można zrezygnować z potężnych sieci i wielkich wytwórni. Przyszłość to źródła rozproszone.
- Popatrzmy na doświadczenia skandynawskie. Energia odnawialna naprawdę się opłaca – przekonywał uczestników Marek Sobieniecki z IKEA.
Mówiąc o oszczędzaniu energii nie można zapominać o energooszczędnym budownictwie. To właśnie na etapie planowania budowy domów musimy myśleć o tym, jak obniżyć koszty jego przyszłego zasilania. Dzięki pasywnemu budownictwu komfort i technologie ułatwiające życie łączą się z szacunkiem do środowiska. Inwestycja w odnawialne źródła energii w momencie budowy domu przekłada się na olbrzymie oszczędności w przyszłych latach.
- Na etapie realizacji jest to wzrost kosztów o kilkanaście procent – na etapie użytkowania jest to zmniejszenie kosztów o 40 proc. - w takie technologie należy inwestować – przekonywał Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jakub Szczurek, który podczas konferencji opowiadał o rozwiązaniach stosowanych w jego mieście.
Uczestnicy panelu zwracali też uwagę na to, że oprócz budowy nowych energooszczędnych budynków ważną kwestią jest również termomodernizacja już istniejących. - Termomodernizacja może np. być częścią procesów rewitalizacji - podkreślał przedstawiciel Wielkopolskiego Domu Pasywnego Bartosz Królczyk. Przekonywał również, że pasywne budownictwo to nie tylko oszczędność energii – to również podniesienie wartości tych budynków i poprawa komfortu ich użytkowania.
Podczas konferencji wielokrotnie goście przyznawali, że zmiany w polskiej energetyce są konieczne i następują już teraz. Należy mądrze i intensywnie rozwijać świadomość ekologiczną Polaków tak, aby grono ludzi, którzy potrafią wykorzystać olbrzymi potencjał drzemiący w branży OZE było coraz większe. Dlatego rozmawiać o potencjale, jaki niesie ze sobą branża OZE będziemy również na kolejnych konferencjach Dobra Energia w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Gdańsku i Katowicach.
Dziękujemy, że byliście z nami.
Źródło: Konferencje Agora, fot. S. Godziszewski
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności