- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
ECO-MIASTO: rozwój miast, ekologia i jakość życia (19591)
2016-07-02Drukuj
Rozpoczyna się konkurs dla samorządów w ramach czwartej edycji projektu ECO-MIASTO 2016. Program promuje koncepcję zrównoważonego rozwoju miast, w oparciu o kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 października 2016 r.
Na projekt ECO-MIASTO 2016 składają się konkurs ECO-MIASTO, seminaria tematyczne oraz projekt edukacyjny dla szkół. W trakcie poprzednich trzech edycji do konkursu zgłosiły się 84 miasta, które w sumie przesłały 120 formularzy konkursowych. Z czego 15 miast zostało laureatami konkursu.
Tematyka odpowiada czterem kategoriom konkursowym i dotyczy mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków, gospodarki wodnej oraz zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi.
– Podczas szczytu klimatycznego COP21, który odbył się pod koniec ubiegłego roku w Paryżu, udało się zawrzeć globalne porozumienie w kwestii zmian klimatu. Kluczowym ustaleniem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza. Aby to osiągnąć potrzebne są takie projekty jak ECO-MIASTO, propagujące wśród miast ideę zrównoważonego rozwoju. Kontynuujemy w Polsce misję, której celem jest poprawa stanu środowiska. Cieszę się, że w każdą kolejną edycję projektu angażuje się coraz więcej samorządów – powiedział Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.
Głównym elementem projektu ECO-MIASTO jest konkurs skierowany do samorządów, który rozpoczął się 1 lipca 2016 roku. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 20 października 2016 roku. Miasta będą mogły zgłaszać swoje projekty w 4 kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka wodna oraz zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi. Startujące w konkursie samorządy zostaną podzielone ze względu na wielkość miast: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii będzie dwóch zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej eco-miasto.pl.
Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2016, laureaci otrzymają dodatkowe nagrody, m.in. każde ze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona otrzyma samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca, natomiast w kategorii efektywność energetyczna budynków firma Saint-Gobain dla każdego z dwóch zwycięskich miast przekaże produkty WEBER – preparat gruntujący, klej do izolacji termicznej i tynk hydrofilowy oraz siatkę podtynkową ADFORS, a także lekką wełnę szklaną ISOVER. Teraz Środowisko przyzna także nagrodę miastu, które wyróżnia się dynamiczną polityką środowiskową. Zwycięskie miasto otrzyma w prezencie reportaż promocyjny na Teraz Środowisko.
Przy wyborze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona brane będzie pod uwagę m.in. zaangażowanie samorządów w rozbudowę ekologicznej komunikacji miejskiej, zwiększenie liczby i długości ścieżek rowerowych, efektywność działania Inteligentnych Systemów Transportowych, propagowanie mobilności elektrycznej i wprowadzanie udogodnień dla kierowców pojazdów elektrycznych, a także planowanie długofalowe. W kategorii efektywność energetyczna budynków kluczowe w ocenie będą natomiast projekty realizowane w zakresie m.in. termomodernizacji budynków oraz instalacji systemów monitorowania strat energii, a także budżet wydawany z jednej strony na energię, z drugiej na inwestycje mające zmniejszyć koszty jej zużycia. W kolejnej kategorii – gospodarka wodna – miasta zostaną ocenione m.in. pod kątem ochrony dostępnych ujęć wody i stanu ich zanieczyszczenia, inwestycji w rozbudowę systemów wodno-ściekowych i wodociągowych, jak również działania samorządów prowadzące do zmniejszenia strat wody w sieciach wodociągowych.
W zarządzaniu lokalnymi systemami energetycznymi kluczowe jest właściwe połączenie źródeł systemowych ciepła i elektryczności z lokalnie produkowaną lub odzyskiwaną energią, wykorzystując przy tym potencjał odnawialnych źródeł energii i ich efektywne zarządzanie. Bezpieczna i zrównoważona energia, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego terytorium jest jednym z największych wyzwań lokalnych władz.
Podobnie jak w poprzednich edycjach projektu ECO-MIASTO, tym razem także nie zabraknie seminariów tematycznych. We wrześniu i październiku odbędą się 4 seminaria odpowiadające tematyce każdej z kategorii konkursowych. Szczegółowe informacje na temat miejsc i terminów pojawią się na stronie
eco-miasto.pl. Seminaria tematyczne są ważnym elementem projektu, ponieważ skupiają przedstawicieli polskich i francuskich miast, dając im doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk.
Dodatkową aktywnością w ramach projektu ECO-MIASTO będzie projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Lafarge Holcim. Jego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na jakość otoczenia, w którym żyją oraz zaangażowanie ich do czynnego udziału w kreowaniu miejsc i budowaniu przyjaznej przestrzeni z zachowaniem troski o środowisko. Projekt będzie realizowany w formie konkursu architektonicznego dedykowanego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Wybrane projekty młodych projektantów będą miały szansę na realizację miejsc przyjaznych dla mieszkańców oraz stworzonych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Źródło: www.ambafrance-pl.org
Podobne artykuły
- Współpraca samorządów na rzecz ochrony klimatu [audycja radiowa]
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji radia Gold Zet i projektu Klimapolka. Tym razem Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan oraz Wojciech Szymalski, prezes InE, opowiadali jak gminy mogą współpracować na rzecz ochrony klimatu i jakie mogą mieć z tego korzyści.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności