- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Krajowe plany energii i klimatu daleko od celu (21347)
CAN-Europe, ZERO2020-06-02
Drukuj
Opublikowany dziś przez CAN-Europe i ZERO nowy raport analizuje ostateczne wersje Krajowych Planów Energii i Klimatu 15 państw członkowskich i wskazuje, że wiele krajów poprawiło zapisy planów pod względem celów, jak i kierunków działania. Poprawa ta nie jest jednak wystarczająca, aby przyspieszyć transformację energetyczną wymaganą do osiągnięcia długoterminowego celu Porozumienia Paryskiego – 1,5 st. C.
W raporcie zatytułowanym „Droga do zwiększenia ambicji klimatycznych – szanse i braki w ostatecznych wersjach Krajowych Planów Energii i Klimatu” ocenia się, o ile poprawiono końcowe KPEiK w porównaniu z projektami, oraz analizuje szanse i braki w ostatecznych KPEiK.
Można lepiej
Ponieważ żaden z obecnych celów na 2030 r. nie jest wystarczający, aby Unia wywiązała się ze swoich zobowiązań wynikających z Porozumienia Paryskiego, w raporcie wzywa się państwa członkowskie do poprawy swoich Krajowych planów w zakresie energii i klimatu oraz do wykroczenia poza to, co jest konieczne do osiągnięcia ogólnych celów Unii na 2030 r. Większe ambicje krajowe pomogłyby zrealizować przewidywane zwiększenie unijnego celu klimatycznego do 2030 r., jak zaproponowano w propozycji Europejskiego Zielonego Ładu.
Tylko Dania świeci przykładem
Spośród krajów objętych sprawozdaniem tylko Dania, Hiszpania, Słowacja i Słowenia zwiększyły swoje krajowe cele w zakresie klimatu. Jednak z wyjątkiem nowego duńskiego celu klimatycznego, jakim jest ograniczenie emisji o 70% do 2030 r., te zwiększone ambicje nie są zgodne z poziomami wymaganymi przez Porozumienie Paryskie, aby osiągnąć cel 1,5 ° C. W tym względzie Dania, która ustanawia cel klimatyczny znacznie wyższy niż wymogi Unii i przygotowuje zaktualizowany KPEiK w celu przedstawienia silniejszych polityk i działań, powinna być przykładem dla wszystkich państw członkowskich.
Niemcy wciąż bez planu
W raporcie stwierdzono również, że połączone wkłady państw członkowskich w poprawę wykorzystania energii odnawialnej i efektywności energetycznej uległy nieznacznej poprawie w porównaniu z projektami KPEiK, ale także nie do poziomów wymaganych do osiągnięcia długoterminowego celu Porozumienia Paryskiego. Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, nadal trudno jest ocenić braki, ponieważ Niemcy nie przedłożyły ostatecznego KPEiK. Od wszystkich państw członkowskich oczekuje się odpowiedzialności oraz że zaproponują ambitne KPEiK, aby umożliwić osiągnięcie przynajmniej obecnych celów energetycznych Unii, a nawet je przekroczyć.
Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach Komisja Europejska przedstawi swoją ocenę ostatecznych Krajowych planów energii i klimatu. Komisja Europejska musi wydać nowe zalecenia i nadal naciskać na państwa członkowskie, aby zwiększyły swoje ambicje, ponieważ plany te odegrają kluczową rolę, w tworzeniu warunków do ekologicznego ożywienia Europy po pandemii COVID-19.
Komentarze
Wendel Trio, dyrektor CAN-Europe powiedział: „Krajowe plany energetyczne i klimatyczne mogą przygotować grunt pod rosnące ambicje klimatyczne w Europie i rozpocząć bezpośrednie inwestycje, aby w ciągu najbliższych 10 lat doprowadzić do neutralnego dla klimatu i sprawiedliwego przywrócenia równowagi zarówno klimatycznej, jak i gospodarczej.
Szanse dostrzeżone w tym raporcie powinny służyć jako wskazówka dla państw członkowskich na temat tego, jak przeznaczyć pieniądze na osiągnięcie neutralności klimatycznej i stymulowanie gospodarki.”
Komentując raport, Francisco Ferreira, dyrektor portugalskiej organizacji pozarządowej, ZERO powiedział: „Przed nami ogromne wyzwania, poczynając od wzrostu udziału źródeł odnawialnych w krajach takich jak Portugalia i wdrażania środków na rzecz efektywności energetycznej. Aby zapewnić realizację Krajowych planów w zakresie energii i klimatu, społeczeństwo obywatelskie powinno odgrywać ważną rolę w monitorowaniu realizacji zaplanowanych polityk i działań. Ten raport jest pierwszym, ale istotnym krokiem w kierunku realizacji tego celu.”
Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju skomentował raport w następujący sposób: „Okazuje się, że poza Danią nie ma na tyle odważnych przywódców Państw, aby ochrona klimatu była traktowana na poważne. Niestety nawet Niemcy oblały ten egzamin, nie dostarczając Krajowego planu energii i klimatu na czas. Mimo apelów młodzieży i organizacji pozarządowych brniemy coraz bardziej w ślepą uliczkę węglowej gospodarki. Liczę na to, że pandemia otworzy nam oczy, że można żyć inaczej.”
Pobierz raport
Cały raport możesz pobrać tutaj w języku angielskim.
Materiał został przygotowany w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podobne artykuły
- Przez klimat do uzdrowienia
Nowy raport CAN-Europe pokazuje niewykorzystany potencjał funduszy UE na rzecz neutralności klimatycznej i wzywa do istotnych zmian w sposobie wydatkowania funduszy.
Więcej
- Co poprawić w krajowych planach na rzecz klimatu
Raport „Droga do zwiększenia ambicji klimatycznych – szanse i braki w ostatecznych wersjach Krajowych Planów Energii i Klimatu” z jednej strony ukazuje, że końcowe wersje poszczególnych KPEiK, zarówno pod względem celów, polityk, jak i zaplanowanych środków są nieco lepsze od swoich pierwotnych wersji. Jednakże wprowadzone aktualizacje nie są wystarczające do tego, aby przyspieszyć wymaganą transformację energetyczną i doprowadzić do osiągnięcia długoterminowego celu Porozumienia Paryskiego.
Więcej
- Polska w raporcie CAN-Europe o KPEiK
Polski Krajowy Plan Energii i Klimatu, przedstawiony w grudniu 2019 roku, wciąż nie jest wystarczająco ambitny w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, udziału energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej – a zatem nie jest zgodny z celami Porozumienia Paryskiego.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności