- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zgaszone oświetlenie nieefektywnych żarówek zgodnie z nowymi normami UE (22015)
2021-09-02Drukuj
Niektóre żarówki fluorescencyjne i halogenowe są zakazane od środy (1 września), ponieważ w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ekoprojektu i etykietowania.
Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu i rozporządzenie w sprawie etykietowania energetycznego weszły w życie w środę, po ich przyjęciu w 2019 r.
Razem przynoszą one producentom i konsumentom poważne zmiany, które mogą zmniejszyć wpływ na środowisko utrzymania włączonych świateł w Europie.
Nowe przepisy doprowadzą do zmian, które pozwolą zaoszczędzić siedem milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2030 r., Zwiększając oszczędności emisji o 12 milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie wprowadzone poprzednimi przepisami, zgodnie z Komisją Europejską.
Zmiany obejmują nowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej, które doprowadzą do natychmiastowego zakazu niektórych lamp fluorescencyjnych i halogenowych, a więcej za dwa lata. Posunięcie to wynika z zakazu stosowania żarówek, który został nałożony ponad dziesięć lat temu w całej UE.
Wprowadzono również nowe wymagania w celu określenia wyjmowalności i wymienności źródeł światła oraz trwałości diod LED i OLED.
Ponadto żarówki będą teraz musiały używać prostszej skali, aby pokazać swoją efektywność energetyczną. Oznacza to rezygnację z klas A+, A++ A+++ i przejście na system A-G w ciągu 18 miesięcy dla fizycznych sprzedawców detalicznych i 14 dni roboczych dla sklepów internetowych.
"Aktualizacja etykiet ułatwi konsumentom zobaczenie, jakie są "najlepsze w swojej klasie" produkty, co z kolei pomoże im zaoszczędzić energię i pieniądze na rachunkach. Stosowanie bardziej energooszczędnego oświetlenia będzie nadal zmniejszać emisje gazów cieplarnianych w UE i przyczyni się do neutralności klimatycznej do 2050 r." – powiedziała komisarz UE ds. energii Kadri Simson.
Nowa waga została zaprojektowana tak, aby niewiele produktów dostępnych obecnie na rynku osiągnęło klasę "A" i "B", pozostawiając miejsce na rozwój bardziej wydajnych towarów.
Postęp w zakresie efektywności energetycznej w branży postępuje z prędkością światła. Moduły LED – najbardziej energooszczędna technologia oświetleniowa do prawie wszystkich zastosowań – odnotowały szybkie zastosowanie w ciągu ostatnich kilku dekad, z 0% żarówek sprzedanych w 2008 r. do 22% w 2015 r., Według Komisji Europejskiej.
Według Komisji Europejskiej produkty o najwyższej efektywności energetycznej, które są obecnie dostępne, prawdopodobnie osiągną tylko "C" lub "D", a belgijska grupa konsumentów, Test Achats, twierdzi, że lampy wcześniej oznaczone jako "A ++" zostaną obniżone do klasy "D".
Zmieniona etykieta jest wielkim ulepszeniem, dając klientom jaśniejsze informacje na temat energooszczędnych produktów, stwierdziła Europejska Organizacja Konsumentów.
"W czasach, gdy bardziej przyjazna dla środowiska konsumpcja rośnie w wielu umysłach, jest to doskonała wiadomość. Z niecierpliwością czekamy na rok 2025, kiedy stara etykieta energetyczna przejdzie do historii " - powiedziała Monique Goyens, dyrektor generalna BEUC.
Lodówki, zamrażarki, pralki i zmywarki również przeniosły się do skali A-G na początku tego roku. Większość produktów zmieni się na nowy system do 2023 r., Podczas gdy grzejniki i kotły nie dokonają skoku do 2025 r.
"To strata dla konsumentów i środowiska, że nie wszystkie urządzenia elektryczne będą nosić tę prostszą i wyraźniejszą etykietę do 2025 roku. Chcemy pomóc konsumentom w zakupie jak najbardziej energooszczędnych produktów, a prosty komunikat "Kup A" pozwala nam to zrobić ponownie "- powiedział Stephen Russell sekretarz generalny Europejskiego Głosu Konsumentów w normalizacji.
Źródło: eruactiv.com
Podobne artykuły
- Jak Dania odchodzi od paliw kopalnych ?
Dania to kraj, który zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o odchodzenie od paliw kopalnych. Duński rząd od wielu lat prowadzi politykę aktywnej stymulacji odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a jako jedno z pierwszych państw członkowskich UE wprowadził przejście na zieloną energię we wszystkich branżach w celu uniezależnienia się od paliw kopalnych do 2050 r.
Więcej
- Jak Wielka Brytania odchodzi od węgla?
Wielka Brytania to kolejny kraj na kontynencie europejskim, który już zapowiada odchodzenie od węgla i kładzie duży nacisk na transformację energetyczną kraju. Gospodarka brytyjska, podobnie jak w przeszłości niemiecka, była całkowicie uzależniona od węgla, a później dywersyfikowała swoje źródła energii na elektrownie jądrowe, a także gaz ziemny i energię odnawialną, w produkcji których oba kraje idą niemal łeb w łeb.
Więcej
- Zwolnij, nie tylko w wakacje
Jazda samochodem to dla wielu przyjemność, ale dla wielu niejednokrotnie koszmar. Jedziesz sobie spokojnie, a tu z tyłu cię poganiają, z boku zajeżdżają drogę bez kierunkowskazów, a często po prostu korek. Płynna jazda bez zatrzymań jest lepsza dla środowiska, niż ciągłe przyspieszanie i zwalnianie, ale ten fakt też ma swoje ograniczenia.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności