- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
W stronę zielonego Jaworzna (16992)
2014-03-26Drukuj
Jaworzno od kilku lat prowadzi działania zmierzające do poprawy miejscowego klimatu i poziomu życia mieszkańców. – Staramy się prowadzić szeroką działalność proekologiczną na różnych płaszczyznach – promujemy zarówno aktywne formy spędzania wolnego czasu, jak również realizujemy konkretne programy ekologiczne – mówi prezydent miasta, Paweł Silbert.
Jaworzno prowadzi różnorodne programy i projekty proekologiczne: Festiwal Energii, promocja jazdy na rowerze, GEOsfera. Czy zauważa pan już w swoim najbliższym otoczeniu, czy szerzej – na terenie miasta – efekty tych działań?
Staramy się prowadzić szeroką działalność proekologiczną, a odbywa się to na różnych płaszczyznach – promujemy zarówno aktywne formy spędzania wolnego czasu, jak również realizujemy konkretne programy ekologiczne, jak dopłaty do ekoogrzewania czy też do wywozu azbestu. Robimy to konsekwentnie od wielu lat i dzięki temu osiągamy wymierne efekty – zutylizowaliśmy już ponad 3000 ton odpadów zawierających azbest a ponad 1600 mieszkańców skorzystało z dopłat na zakup i wymianę ekologicznych systemów grzewczych.
W debacie klimatycznej projektu "Dobry klimat dla powiatów" w 2012 roku najpopularniejsze rozwiązania dotyczyły ekologicznego transportu. Jakie projekty w tym zakresie już zrealizowaliście, a jakie planujecie zrealizować w najbliższym czasie?
Pod koniec 2010 roku na jaworznickie drogi wyjechało 30 nowoczesnych, niskopodłogowych i przyjaznych środowisku autobusów. Są to pojazdy z najwyższej światowej półki - Many, Scanie i Solbusy. Była to prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym na terenie miasta. Oczywiście ciągle patrzymy w przód i szukamy lepsze lepszych rozwiązań. Lepszych dla mieszkańców i dla środowiska. Testowaliśmy kilka autobusów z napędem elektrycznym – jedne modele były bardziej udane, inne nieco mniej. Wprowadzenie takich pojazdów na nasze drogi nie takie proste i zależy od wielu czynników, ale rozważamy takie rozwiązanie być może w całkiem niedalekiej przyszłości.
Innym ekologicznym środkiem transportu, o którym od pewnego czasu coraz poważniej myślimy, jest tramwaj. Coraz bardziej przekonuję się do tego pomysłu i uważam, że w naszym mieście dobrze przemyślana i zaprojektowana linia tramwajowa byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest to oczywiście projekt niemożliwy do realizacji teraz, a w perspektywie kilku najbliższych lat.
Powiat podpisał deklarację projektu "Dobry klimat dla powiatów", w której deklaruje do 2020 roku ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20% względem 2005 roku. Dlaczego warto ograniczać emisje gazów cieplarnianych? Co miasto robi w tym kierunku?
Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest zadaniem koniecznym i w interesie nas wszystkich. Jak wspomniałem wcześniej od wielu lat realizujemy na terenie miasta program ograniczenia niskiej emisji w ramach którego dofinansowujemy ekologiczne systemy grzewcze. Prowadzimy jednocześnie kampanię informacyjną pokazującą korzyści wynikające ze zmiany ogrzewania na bardziej nowoczesne i przyjazne środowisku. Działania te przynoszą efekt – mieszkańcy bardzo chętnie sięgają po tę formę pomocy. Co ważne, dofinansowujemy różne rodzaje ekologicznych systemów grzewczych, kotły węglowe z automatycznym dozowaniem paliwa (w tym kotły miałowe), kotły na paliwa gazowe i ciekłe, źródła ciepła zasilane energią elektryczną, węzły cieplne zasilane z sieci ciepłowniczej, kotły do spalania biomasy, rekuperatory, a także pompy ciepła.
źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju
www.ine-isd.org.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności