- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Polskie społeczeństwo coraz mniej przekonane do energetyki jądrowej (15894)
2013-07-05Drukuj
Z raportu CBOS, opublikowanego w kwietniu br. wynika, że społeczne poparcie dla rządowych planów rozwoju w Polsce energetyki jądrowej z roku na rok maleje. Pomysł budowy w Polsce elektrowni atomowej częściej spotyka się z niechęcią niż akceptacją, tym bardziej, jeśli chodzi o poparcie dla inwestycji realizowanych w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania respondentów.
Jak wynika z sondażu CBOS "Polacy o energetyce jądrowej i gazie łupkowym"1, przeprowadzonego w marcu 2013 roku, ponad połowa ankietowanych (52%) jest przeciwna budowie w naszym kraju elektrowni jądrowych, nieco więcej niż jedna trzecia (35%) deklaruje, że zaakceptowałaby ich powstanie, a 13% badanych nie ma na ten wyrobionej opinii. Porównując aktualne odpowiedzi z wynikami wcześniejszych sondaży badających nastawienie Polaków wobec energetyki jądrowej (m.in. badania Ministerstwa Gospodarki z 2009 i 2010 r. oraz ankieta CBOS z roku 2011), można stwierdzić, że odsetek osób popierających koncepcję rozwijania w Polsce energetyki jądrowej z roku na rok maleje.
Sprzeciw Polaków wobec energetyki jądrowej nasila się w przypadku, gdy tego typu elektrownia miałaby powstać w okolicy ich miejsca zamieszkania. Jak pokazało najnowsze badanie CBOS, w takim przypadku aż 70% ankietowanych byłaby przeciwna elektrowni atomowej ("za" opowiedziało się 25% respondentów, pozostałe 5% nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie). W porównaniu do wspomnianych już badań z lat poprzednich także w tym przypadku maleje poparcie dla energetyki jądrowej (np. w roku 2011 jeszcze 28% ankietowanych zgadzało się, aby elektrownia atomowa mogła powstać w okolicy ich domu).
Co ciekawe, wśród osób, które ogólnie akceptują projekt rozwoju w Polsce energetyki jądrowej ponad jedna czwarta (27%) zmieniłaby zdanie, gdyby tego typu elektrownia miała być zlokalizowana w okolicy ich miejsca zamieszkania.
W tegorocznym sondażu skupiono się także na zbadaniu stosunku Polaków wobec gazu łupkowego. W porównaniu do energetyki jądrowej, eksploatacja gazu z łupków cieszy się w Polsce dużo większym zaufaniem. Respondentów zapytano, jaki nowy typ energetyki powinien być w Polsce rozwijany – energetyka jądrowa czy wykorzystanie gazu z łupków, oczywiście przy założeniu, że eksploatacja gazu okaże się realna.
Prawie połowa ankietowanych (47%) jest zdania, że w Polsce powinna rozwijać się przede wszystkim energetyka wykorzystująca gaz z łupków (w tym 26% wskazuje jako nowe źródło energii wyłącznie gaz z łupków, a 21% dopuszcza także funkcjonowanie elektrowni jądrowych). Dużo mniejsza grupa respondentów (8%) deklaruje większe poparcie dla energetyki jądrowej (w tym 2% stawiałoby na rozwój wyłącznie energetyki jądrowej, a 6% dopuszcza także wykorzystywanie gazu z łupków). W ocenie prawie jednej czwartej respondentów (24%) oba rodzaje energetyki powinny rozwijać się Polsce w podobnym tempie.
W porównaniu do wyników sondażu z 2011 r. gaz łupkowy traktowany jako alternatywa dla energetyki jądrowej cieszy się coraz większą akceptacją. Zmniejszył się natomiast odsetek ankietowanych niemających wyrobionej opinii na temat tych dwóch potencjalnych źródeł energii (spadek o 7 punktów procentowych). Co ciekawe, w porównaniu z wynikami sondażu sprzed dwóch lat rośnie grupa osób, których zdaniem Polska nie powinna rozwijać żadnej z tych gałęzi energetyki (5% w roku 2011 i 8% w 2013). Być może m.in. w tej grupie znajdują się osoby, które alternatywę dla węgla upatrują w rozwoju odnawianych źródeł energii, co w tym badaniu nie zostało uwzględnione.
Przypisy:
1. Raport dostępny jest pod adresem: www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_051_13.PDF
ChronmyKlimat.pl
na podstawie: "Polacy o energetyce jądrowej i gazie łupkowym", CBOS 2013
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności