Opinie

Warszawski apel o zrównoważony rozwój świata (20085)

2017-03-29

Drukuj
galeria

Fot. fotolia

Podsumowanie konferencji "Theoria i praxis zrównoważonego rozwoju. 30 lat od ogłoszenia Raportu Brundtland".

W dniu 20 marca 2017 roku dokładnie w 30 rocznicę ogłoszenia Raportu Brundtland p.t. "Nasza wspólna przyszłość" miała miejsce konferencja zorganizowana przez Instytut Ekologii i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, miasto stołeczne Warszawę i Fundację "Instytut na rzecz Ekorozwoju". Jednocześnie spotkanie było okazją do celebrowania 25-lecia Fundacji "Instytut na rzecz Ekorozwoju" i 15-lecia Instytutu Ekologii i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Raport p.t. "Nasza wspólna przyszłość" opracowany przez Światową Komisję Środowiska i Rozwoju ONZ, obradującą pod przewodnictwem Gro Harlem Brundtland (ówczesny premier Norwegii), stanowił kamień milowy we wprowadzeniu i zrozumieniu idei zrównoważonego rozwoju. Stwierdzono w nim co następuje: "Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie”. Wyróżniono trzy główne obszary, w których niezbędna jest integracja działań: wzrost gospodarczy i równomierny podział korzyści, ochrona zasobów naturalnych i środowiska oraz rozwój społeczny. Raport stanowił podstawę do zorganizowania w Rio de Janeiro w 1992 r. konferencji ONZ tzw. Szczytu Ziemi.

Konferencję "Theoria i praxis zrównoważonego rozwoju. 30 lat od ogłoszenia Raportu Brundtland" otworzył rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Jego Magnificencja ks. Prof. Stanisław Dziekoński. Wśród gości honorowych głos zabrali Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i Filip Kochan przedstawiciel Banku Światowego, a także odczytano adres od Pani Dr Gro Harlem Brundtland oraz Podsekretarza Stanu Adama Hamryszczaka z Ministerstwa Rozwoju, które objęło patronat nad tym wydarzeniem.

Konferencja zgromadziła 356 uczestników, którzy wzięli udział zarówno w sesjach ogólnych jak i w spotkaniach w ośmiu sekcjach tematycznych. Wysłuchali oni ponad 40 referatów, które stanowiły podstawę do dyskusji. Reprezentowali oni ponad 170 instytucji takich jak: wyższe uczelnie, ośrodki naukowo-badawcze, organy administracji rządowej i samorządowej, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, szkoły oraz osoby indywidualne, którym na sercu leży troska o przyszłe pokolenia. Ponadto zaprezentowano 12 posterów w ramach sesji posterowej. Konferencji towarzyszyła też wystawa złożona z ponad 30 posterów nt. edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju na poziomie uniwersyteckim - wystawa przygotowana przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy konferencji mieli także możność zapoznania się z mapami klimatycznymi Warszawy wypracowanymi w ramach projektu ADAPTCITY.

Na zakończenia konferencji uczestniczy przyjęli APEL WARSZAWSKI o zrównoważony rozwój świata, który stanowi załącznik do niniejszej informacji.

KOMITET ORGANIZACYJNY

Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW

M. St. Warszawa

Fundacja „Instytut na rzecz Ekorozwoju”

ks. dr hab. Zbigniew Łepko, prof. UKSW

Leszek Drogosz

dr Andrzej Kassenberg

ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. UKSW

 

dr Wojciech Szymalski

 

                 


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej