Opinie

Tegoroczny luty chłodniejszy niż wieloletnia średnia (20449)

2018-03-30

Drukuj
galeria

Według Głównego Urzędu Statystycznego luty w 2018 r. był chłodniejszy niż średnio w latach 1971-2000. Urząd w publikacji zwrócił uwagę, że w lutym br. wystąpiły zróżnicowane warunki zimowania roślin. W pierwszej połowie miesiąca utrzymywała się wysoka - jak na tę porę roku - temperatura, co zakłóciło zimowy spoczynek roślin i spowodowało ich osłabienie oraz zmniejszenie mrozoodporności.

Potem wystąpiły jednak spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu, dochodzące miejscami poniżej minus 22 st. C. W połączeniu z brakiem śniegu, który chroniłaby uprawy przed nadmiernym wychłodzeniem, stwarzały duże niebezpieczeństwo powstania uszkodzeń mrozowych. Jak zauważył GUS, to szczególnie groźne dla rzepaku i jęczmienia ozimego. Do tego doszły silne wiatry, które - przy ujemnej temperaturze powietrza - narażały zimujące rośliny na wysmalanie, czyli osłabianie ich wzrostu.

GUS podał, że na rynku rolnym w lutym br. ceny skupu większości produktów rolnych były niższe niż przed miesiącem, z wyjątkiem cen skupu ziemniaków, żywca wołowego oraz mleka. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się ceny ziemniaków oraz żywca wieprzowego.

Od lipca 2017 r. do lutego 2018 r. skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi bez ziarna siewnego) wyniósł 6 mln 851,6 tys. ton i był o 7,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku. Udział skupu pszenicy wynosił 43,3 proc. (44,6 proc. przed rokiem), a żyta - 19,1 proc. (wobec 16,7 proc.). W lutym br. skup zbóż był mniejszy od notowanego w styczniu br. (o 2,6 proc.) i przed rokiem (o 15,3 proc.).

W okresie styczeń-luty br. skup żywca rzeźnego ogółem (w wbc) był o 10,9 proc. większy niż przed rokiem i wyniósł 604,8 tys. ton. Wpłynęły na to zwiększone dostawy do skupu wszystkich podstawowych gatunków żywca: drobiowego (o 11,3 proc.), wieprzowego (o 11 proc.) i wołowego (o 6,5 proc.). W lutym br. skup żywca rzeźnego ogółem był mniejszy niż przed miesiącem (o 9,9 proc.), ale większy niż w lutym ub. roku (o 8,9 proc). W okresie styczeń-luty br. krajowa podaż mleka była o 3,8 proc. większa niż przed rokiem.

Urząd wyliczył, że ceny skupu żywca wieprzowego w lutym br. były wyższe (o 4 proc.) niż przed miesiącem i niższe (o 8,3 proc.) niż przed rokiem. Na targowiskach ceny żywca nie uległy istotnej zmianie. Przy sezonowym wzroście cen skupu żywca i jednoczesnym spadku cen zbóż, relacja cen skupu trzody do cen żyta na targowiskach wynosiła 6,8 (wobec 6,5 w styczniu br. i 8 przed rokiem).

Źródło: pap.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej