- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Region Morza Śródziemnego staje się gorącym punktem pożarów, a intensywność pożarów w Turcji osiąga nowe rekordy (21988)
2021-08-06Drukuj
Serwis Monitorowania Atmosfery Copernicus uważnie obserwuje pożary we wschodniej części Morza Śródziemnego. W Turcji i południowych Włoszech emisje i intensywność pożarów gwałtownie rosną, a kraje takie jak Maroko, Albania, Grecja, Macedonia Północna i Liban zostały również znacznie dotknięte – wynika z danych CAMS.
Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym UE, monitoruje poważne pożary lasów w rejonie Morza Śródziemnego, część z nich doprowadziła do ewakuacji nadmorskich kurortów. Smugi dymu z pożarów są nawet widoczne na zdjęciach satelitarnych przechodzących przez wschodnią część basenu Morza Śródziemnego z południowej Turcji.
Ponieważ w Europie Południowo-Wschodniej występują obecnie fale upałów, zagrożenie pożarowe na tym obszarze jest nadal wysokie, zwłaszcza w dużej części Turcji i wokół Morza Śródziemnego. Dane CAMS pokazują, że dzienna całkowita moc radiacyjna ognia (RFP) dla Turcji osiągnęła bezprecedensowe wartości względem całego zbioru danych, który sięga 2003 roku.
Co więcej, naukowcy CAMS informują, że pożary emitują do atmosfery duże ilości zanieczyszczeń dymem. Prognozy dotyczące głębokości optycznej aerozolu i stężenia pyłu PM2,5 na powierzchni dostarczone przez CAMS wykazują wysokie wartości w Turcji i we wschodniej części Morza Śródziemnego, co odzwierciedla poważną skalę pożarów. Ponadto w miarę upływu dni pożary dotykają kolejne kraje. Od końca lipca kilka pożarów wystąpiło również we Włoszech, Albanii, Maroku, Grecji, Macedonii Północnej i Libanie. Fale upałów dodatkowo zwiększają zagrożenie pożarowe na tym obszarze.
Prognozy zagrożenia pożarowego GEFF zainicjowane 31 lipca 2021 r., pokazujące „bardzo ekstremalne” (fioletowe cieniowanie) wokół Morza Śródziemnego ważne na 7 sierpnia. Źródło: EFFIS
Mark Parrington, starszy naukowiec i ekspert ds. pożarów w ECMWF Copernicus Atmosphere Monitoring Service, komentuje: „Ściśle monitorujemy intensywność pożarów w Turcji i wokół Morza Śródziemnego oraz ich wpływ na atmosferę. Szczególnie ważne jest uważne obserwowanie pożarów o wysokiej intensywności, ponieważ emitowany przez nie dym może mieć wpływ na jakość powietrza. Nasze dane dostarczają informacje w czasie zbliżonym do rzeczywistego na temat intensywności pożarów i skutków na szerszą skalę, takich jak emisja dymu i ich wpływ na jakość powietrza”.
Globalny system prognoz pożarowych ECMWF (GEFF) zapewnia dane wejściowe do prognozy zagrożenia pożarowego Służby Ratunkowej Copernicus. Prognozy wykazują dla południowo-wschodniej Europy wartości od bardzo wysokich do skrajnych. Nie jest to niczym niezwykłym jak na tę porę roku, jednak fale upałów na tych terenach znacznie ułatwiają rozprzestrzenianie się pożarów w przypadku zapłonu, ponieważ trzeba pamiętać, że pożary wymagają również zapłonu, co oznacza, że nie można wytłumaczyć ich wyłącznie gorącymi i suchymi warunkami, ale raczej kombinacją kilku czynników, w tym działań człowieka.
Podobne artykuły
- Koalicja klimatyczna: “Lex Izera” to cios dla polskiej przyrody i ochrony klimatu
Koalicja klimatyczna apeluje do Senatorów RP o odrzucenie tzw. “lex Izera”. Coraz częściej doświadczamy katastrofalnych skutków zmiany Klimatu, tymczasem polski rząd forsuje ustawę, zezwalającą na degradację środowiska, w tym wycinkę lasów, która przyczyni się do pogłębienia kryzysu klimatycznego i przyrodniczego. Organizacje pozarządowe wzywają do działań chroniących polską przyrodę, klimat i mieszkańców.
Więcej
- Łąki kwietne wizytówką nowoczesnych polskich miast
Temat łąk i pasów kwietnych w miastach z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast. Szczególnie w ostatnich sezonach miasta wydają się „iść na rekord”. Szacuje się, że jedynie w ciągu dwóch ostatnich lat aż czterokrotnie wzrosła liczba tych, które wysiały na swoim terenie łąki lub pasy kwietne.
Więcej
- Edukacja klimatyczna ma uczyć zachowania podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych
Ponad 60 tys. osób podpisało się pod petycją o wprowadzenie edukacji klimatycznej do polskich szkół. Nowy przedmiot miałby m.in. uczyć młodych ludzi, jak zachowywać się podczas nagłych burz i powodzi, a także poruszać kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i powstawaniem nowych zawodów w tym obszarze. – Potrzebujemy roku na to, żeby przygotować programy edukacyjne dostosowane do nauki w szkole podstawowej, średniej, jak i na wyższych uczelniach. Edukacja klimatyczna powinna wejść do polskich szkół najpóźniej w 2022 roku – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej z SGGW w Warszawie, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności