- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Promienie kosmiczne przyspieszają formowanie chmur (13115)
2011-08-31Drukuj
Promieniowanie kosmiczne przyspiesza formowanie się chmur wokół aerozoli w atmosferze - wykazały doświadczenia przeprowadzone w CERN. Badacze zaobserwowali jednak, że nawet promienie kosmiczne nie wyjaśniają szybkości tworzenia się chmur tuż nad ziemią.
"Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy z bliska kilka ważnych procesów atmosferycznych. Odkryliśmy, że promieniowanie kosmiczne znacząco wspomaga tworzenie się drobin aerozoli w środkowej troposferze i powyżej" – podkreślił Jasper Kirkby, rzecznik eksperymentu CLOUD (Cosmics Leaving OUtdoor Droplets), w ramach którego naukowcy w laboratoryjnych warunkach symulują wpływ cząstek promieniowania kosmicznego na różne substancje w powietrzu. Celem badań jest lepsze poznanie zjawisk atmosferycznych i wykorzystanie wiedzy przy tworzeniu modeli klimatycznych.
W badaniach chodzi przede wszystkim o obserwację zachowania się w atmosferze aerozoli, czyli drobin płynu lub pyłu, unoszących się w powietrzu. Mają one znaczący wpływ na klimat, ponieważ odbijają promienie słoneczne, a wokół nich formują się krople wody, tworzące chmury.
Obecnie przypuszcza się, że ok. połowa kropel wody w powietrzu powstaje wokół aerozoli kwasu siarkowego i amoniaku, których stężenie w atmosferze jest znikome, ale które zbijają się w tzw. jądra kondensacji, czyli drobiny na tyle duże, żeby wokół nich zebrała się woda. Właśnie z tego powodu kwas siarkowy i amoniak są uwzględniane we wszystkich modelach zjawisk atmosferycznych. Do tej pory nie wiadomo było w jaki dokładnie sposób oddziałują one z cząsteczkami wody ani jak wydajnie tworzą chmury.
Eksperyment CLOUD wykazał, że kilka kilometrów na ziemią pary wody i kwasu siarkowego mogą błyskawicznie utworzyć skupiska. Promienie kosmiczne mogą nawet dziesięciokrotnie zwiększyć wydajność tego procesu.
Doświadczenia pokazały jednak również, że procesy kondensacji wody wokół kwasu siarkowego i amoniaku nie są wystarczająco wydajne by wytłumaczyć tworzenie się wszystkich chmur w najniższych partiach atmosfery (poniżej jednego kilometra od powierzchni Ziemi), nawet uwzględniając wpływ promieniowania kosmicznego. "Muszą być w ten proces zaangażowane jakieś inne opary. Ustalenie czym one są będzie następnym krokiem zespołu CLOUD" – zapisano w komunikacie prasowym CERN przesłanym PAP w czwartek.
"To było duże zaskoczenie, kiedy okazało się, że za tworzenie się aerozoli nie odpowiadają tylko kwas siarkowy i amoniak. teraz szczególnie ważne będzie odkrycie jakie inne substancje wchodzą w grę, czy są naturalne czy wytwarzane przez ludzi i jak dokładnie wpływają na chmury" – wyjaśnił Kirkby.
W eksperymencie CLOUD naukowcy wykorzystują komorę, w której można symulować różne warunki atmosferyczne w tym stężenie i przemieszczanie się substancji tworzących aerozole. Promienie kosmiczne imitowane są przez wiązkę cząstek, przyspieszonych odpowiednio przez jeden z akceleratorów w CERN – synchrotron protonowy.
www.naukawpolsce.pap.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności