- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Projekt EUPHOROS wspiera ekologiczne szklarnie (13901)
2012-03-03Drukuj
Europejscy naukowcy o 50% zmniejszyli zużycie energii wykorzystywanej przy produkcji roślin szklarniowych. Projekt EUPHOROS, finansowany przez Unię Europejską, umożliwia również ograniczenie zużycia wody i nawozów o 30% oraz pestycydów o 10%. Pozwala przy tym zachować wysokie standardy produkcji oraz utrzymać dotychczasowe dochody z upraw. Dzięki nieskomplikowanym rozwiązaniom rolnicy mogą także łatwiej stawić czoła nowym wyzwaniom ekonomicznym i środowiskowym.
Uprawy szklarniowe stały się niezbędne w naszym codziennym życiu. Odgrywają kluczową rolę zarówno w produkcji żywności, jak i roślin ozdobnych. Niestety w wielu przypadkach ich negatywny wpływ na środowisko naturalne wciąż pozostaje zbyt wysoki. Dzieje się tak nawet pomimo stosowania w szklarniach gleby wydajniejszej niż wykorzystywana przy uprawie roślin na polach.
Dzięki projektowi EUPHOROS udało się poprawić efektywność produkcji szklarniowej roślin poprzez zmniejszenie wykorzystywanych zasobów (głównie poprzez ulepszenie konstrukcji szklarni), zmniejszenie ilości odpadów dzięki usprawnieniu zarządzania procesem produkcji oraz monitorowanie produktywności i warunków dojrzewania roślin, które gwarantuje ich optymalny rozwój.
W ramach projektu opracowane zostały nowe pokrycia szklanych paneli, które zapewniają równowagę pomiędzy przepływem i rozpraszaniem światła oraz izolacją termiczną. Wykorzystano również innowacyjne pokrywy plastikowe umożliwiające ochronę plonów przed szkodnikami i poprawę wewnętrznego klimatu szklarni. Dodatkowo zaprojektowany został prototyp urządzenia służącego do gromadzenia nadwyżek cieplnych w lecie i wykorzystywania ich zimą. Ponadto opracowano również proces, który umożliwia powtórne wykorzystanie zużytej gleby do produkcji materiałów budowlanych.
Naukowcy biorący udział w projekcie poddali analizie sposób uprawy pomidorów i róż w europejskich szklarniach. Celem badań była identyfikacja obszarów, w których możliwe jest wprowadzenie zmian ograniczających wykorzystanie paliw kopalnych, pestycydów i wody oraz zmniejszenie produkcji odpadów pochodzących z uprawy roślin.
Cecilia Stanghellini, koordynatorka projektu EUPHOROS powiedziała: "Negatywny wpływ upraw szklarniowych na środowisko może zostać zredukowany prawie do zera, a koszty produkcji, które ponoszą rolnicy, zmniejszone. Podczas badań dokonano na przykład zaskakującego odkrycia, że dzięki lepszemu zarządzaniu systemami nawadniającymi rolnicy zarabialiby więcej. Miałoby to także pozytywny wpływ na środowisko".
Grupa naukowców prowadzi badania w ramach czteroletniego projektu finansowanego przez UE w pięciu wiodących centrach badawczych i pięciu firmach komercyjnych mających siedziby w sześciu państwach Unii Europejskiej. Projekt, którego całkowity koszt wynosi ok. 4,5 miliona euro, otrzymał 3 miliony euro dofinansowania ze środków unijnych. W ramach jego realizacji opracowano szereg zintegrowanych rozwiązań, które umożliwiają ograniczenie negatywnego wpływu upraw szklarniowych na środowisko.
Jednym z głównych założeń projektu EUPHOROS jest oddziaływanie na skalę całej Europy. Stworzenie rozwiązań, które można wykorzystać w przypadku zróżnicowanych upraw oraz różnorodnych warunków klimatycznych i stref ekonomicznych na terenie całej Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla sukcesu tego przedsięwzięcia. W badaniach instalacji, sprzętu, materiałów i konstrukcji biorą udział podmioty z krajów tak odmiennych jak Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Holandia i Węgry.
Dodatkowe informacje na temat projektu: www.euphoros.wur.nl/UK/
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności