Opinie

Powstał Departament Energetyki Odnawialnej (14061)

2012-03-08

Drukuj

W Ministerstwie Gospodarki powstał Departament Energii Odnawialnej. Jakie będą jego zadania?

Według wcześniejszych informacji, pracami Departamentu miał kierować wiceminister Tomasz Tomczykiewicz, który w resorcie gospodarki odpowiada m.in. za górnictwo, ropę i gaz.

Jeszcze wcześniej propozycje resortu gospodarki zakładały, że departamentem pokieruje pełnomocnik rządu ds. OZE w randze sekretarza stanu. Na takie rozwiązanie nie zgodziła się jednak Kancelaria Premiera.

Tymczasem, według informacji udostępnionych przez Ministerstwo Gospodarki, nowo powstałym Departamentem Energii Odnawialnej kieruje Janusz Pilitowski.

Jak czytamy na stronach resortu gospodarki – Departament Energii Odnawialnej odpowiada za realizację zadań związanych z opracowaniem propozycji działań dotyczących odnawialnych źródeł energii, w tym biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz jakości paliw ciekłych, zmierzających do realizacji celów w zakresie udziału energii i paliw z odnawialnych źródeł energii zużywanych w sektorach energii elektrycznej, ciepła lub chłodu oraz transportu. Inicjuje, koordynuje i monitoruje działania organów administracji rządowej w zakresie odnawialnych źródeł energii, w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju tych źródeł oraz opracowuje propozycje zmian instytucjonalnych i prawnych a także opiniuje projekty aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych mających wpływ na rozwój sektora odnawialnych źródeł energii. Departament podejmuje współpracę i wymianę informacji z innymi organami państw członkowskich UE oraz organami właściwych organizacji, a także podejmuje działania mające na celu promocję wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz jakości paliw ciekłych.

Najważniejsze zadania stojące teraz przed nowym departamentem to niewątpliwie pokierowanie dalszymi losami i kształtem projektu ustawy o energii odnawialnej, a także przygotowanie rozporządzenia dotyczącego świadectw pochodzenia dla nowego systemu, w którym uregulowana zostanie budząca wiele kontrowersji kwestia współczynników korekcyjnych.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej