Opinie

FREE: stanowisko ws. ustawy o OZE (13984)

2012-02-28

Drukuj

Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) w swoim stanowisku ws. ustawy o odnawialnych źródłach energii apeluje o rozszerzenie zakresu ustawy o źródła niskoemisyjne i objęcie definicją "mikroinstalacji" źródeł opartych o technologie gazowe.

"Taka ustawa mogłaby nosić nazwę 'Ustawy o odnawialnych i niskoemisyjnych źródłach energii'. Powyższe rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści dla Polski, m.in.: zwiększenie redukcji emisji CO2, znaczącą redukcję zużycia energii poprzez rozpowszechnienie nowoczesnych technologii gazowych, realne zwiększenie szans na domknięcie bilansu energetycznego kraju już w 2016 roku. Ponadto, paliwa niskoemisyjne są znakomitym sposobem na stabilizację odnawialnych źródeł energii, co w polskich warunkach klimatycznych ma niebagatelne znaczenie. Paliwa niskoemisyjne mogłyby zostać zdefiniowane w słowniczku ustawy poprzez m.in. określenie granicznych ilości jednostek CO2" – napisano w stanowisku.

FREE chce rozszerzenia definicji "mikroinstalacji" o źródła zasilania wykorzystujące gaz płynny w silnikach gazowych, turbinach gazowych, mikroturbinach i ogniwach paliwowych przy zastosowaniu paliw niskoemisyjnych.

W stanowisku zwrócono również uwagę na uregulowanie kwestii kwalifikacji energii pochodzącej z systemów hybrydowych. Według członków FREE przedstawiona w projekcie ustawy definicja mikroinstalacji wyklucza z góry rozwiązania mikrokogeneracyjne działające w oparciu o inne paliwa niż OZE oraz stawia pod znakiem zapytania możliwość instalacji hybrydowych będących syntezą konwencjonalnych oraz odnawialnych źródeł energii. Tymczasem – jak czytamy w stanowisku - najlepszym wsparciem dla odnawialnych źródeł energii mogą być surowce o niskiej emisji CO2, do których należy m.in. gaz skroplony LPG.

"Ustawa nie odnosi się w żaden sposób do coraz bardziej popularnych systemów hybrydowych, składających się ze źródła odnawialnego oraz konwencjonalnego (np. systemu solarnego współpracującego z gazem płynnym). Rodzi się pytanie czy energia wytworzona w takim systemie może być w całości lub części zakwalifikowana jako energia wytworzona w mikroinstalacji z odnawialnego źródła energii. (...) Z uwagi na rosnącą popularność tego typu systemów postulujemy aby urządzenia hybrydowe, w których duża część energii wytwarzana jest z odnawialnego źródła, kwalifikować jako urządzenia OZE i stosowny zapis wprowadzić do definicji mikroinstalacji tak aby urządzenia hybrydowe zostały objęte system wsparcia adekwatnym do korzyści, jakie mogą przynosić dla gospodarki kraju" – napisano w stanowisku.

FREE domaga się również przyznanie wsparcia z systemu świadectw pochodzenia osobom produkującym energię elektryczną na własne potrzeby.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej