Opinie

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki (20030)

2017-02-07

Drukuj
galeria

Inwestycja w Łężynach. Fot. materialy prasowe.

Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego zyska w najbliższym instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nominalnej 802,1 kWp. Za realizację projektu odpowiada firma FreeVolt z Bydgoszczy.

Pierwsze prace ruszyły już w lipcu zeszłego roku. Wykonawcą projektu jest firma FreeVolt, która została wyłoniona w drodze przetargu. Koszt przedsięwzięcia wynosi nieco ponad 3,8 mln złotych netto i w głównej mierze opiera się na środkach pochodzących ze szwajcarsko-polskiego Programu Współpracy (program uruchomiony dla nowych  krajów członkowskich Unii Europejskiej). Resztę - ok. 25 procent wartości inwestycji - dołożyły gminy. To jeden z największych projektów pilotażowych w Polsce w zakresie odnawialnych źródeł energii, realizowany na obszarze 2 tys. km2 zamieszkałym przez ok. 280 tys. mieszkańców. - Podczas instalacji zastosowano moduły fotowoltaiczne SmartWire, działające w oparciu o innowacyjną technologię, pozwalające na osiąganie wyższych uzysków z 1m2, zmniejszenie wpływu zacienienia oraz odporność na mikropęknięcia. Ponadto przy realizacji projektu użyto również modeli typu "glass-glass" – tłumaczy Łukasz Nowiński, współwłaściciel firmy FreeVolt.

Inwestycja w Kątach. Fot. materiały prasowe

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne pojawią się na wielu obiektach użyteczności publicznej, m.in. na basenach w: Jaśle, Gminie Czarna, Gminie Dębica, oczyszczalniach ścieków w: Szerzynach, Szebniach, Trzcinicy, zadaszenie "zielonego rynku" w Jaśle o mocy 36 kWp. Projekt jest realizowany dla Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, utworzonego w wyniku inicjatywy samorządów terytorialnych zlewni rzeki Wisłoki. Do Związku należą 22 gminy położone na obszarze województwa małopolskiego i podkarpackiego: Biecz, Brzostek, Brzyska, Czarna, Chorkówka, Dębica, Miasto Dębica, Dębowiec, Jasło, Miasto Jasło,  Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec, Żyraków. Dotychczasowa współpraca wszystkich samorządów w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki pozwoliła na realizację przedsięwzięć o wartości ponad 340 mln zł.

Instalacja OZE poprawi jakość życia mieszkańców naszych gmin, przyczyni się także do większej ochrony środowiska oraz podniesienia jakości ekonomicznej rodzin. Ponadto spowoduje niższe koszty energii elektrycznej w obiektach użyteczności publicznej, a przy tym - co jest niezwykle istotne - zwiększy świadomość istnienia rozwiązań OZE. Chcemy zaszczepić wśród naszych mieszkańców modę na energię odnawialną, jako alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania domów – wylicza zalety inwestycji Maria Lignar, Dyrektor Biura Związku.

Zakończenie projektu powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Źródło: materiały prasowe


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej