- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Bez wiatraków bezrobotnym wiatr w oczy wieje (20401)
2018-02-23Drukuj
Bez nowych inwestycji w instalacje wiatrowe w województwie zachodniopomorskim mniej będzie miejsc pracy przy ich montażu czy utrzymaniu. Niby nic wielkiego, ale dotychczas to powiaty tego województwa były liderami w zakresie bezrobocia w Polsce.
Lider w OZE daje pracę
Przedstawiliśmy województwo zachodniopomorskie jako lidera w produkcji energii z OZE oraz prawdopodobnie największego przegranego zmian związanych ze zmianą przepisów o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego oszacowało jednak także liczbę miejsc pracy, które nie zostaną utworzone przy budowie nowych elektrowni wiatrowych. Może ona sięgnąć 8000, a przy obsłudze 360 osób. Również brak zastąpienia istniejących mocy elektrowni wiatrowych po roku 2027 może przynieść dalsze straty w miejscach pracy. Oszacowano je na ok. 3000 przy odbudowie farm i 800 przy ich utrzymaniu.
Liderzy wśród liderów
Co może jednak bardziej istotne, straty te nie dotyczą samorządów, które notują najlepsze w kraju wyniki finansowe i mają świetlaną przyszłość w zakresie rozwoju gospodarczego ze względu na swoje położenie geograficzne czy przebieg tras komunikacyjnych. To często straty w gminach i powiatach, gdzie bez inwestorów w odnawialne źródła energii nie było jakiegokolwiek rozwoju, a bezrobocie było katastrofalne. Reprodukujemy wykres sporządzony przez RBGP WZ pokazujący podział mocy zainstalowanej w OZE w powiatach województwa zachodniopomorskiego.
Liderzy i bezrobocie
Lider w inwestycjach wiatrowych województwa zachodniopomorskiego - powiat sławieński, jeszcze w 2010 roku notował bezrobocie na poziomie 22,6%. Kolejne powiaty na liście liderów inwestycji w instalacje wiatrowych o wysokim bezrobociu w roku 2010 to:
- powiat pyrzycki - 3 w zakresie mocy zainstalowanej, a bezrobocie w roku 2010 wyniosiło 28,3%, był to 9. powiat w kraju pod względem wielkości stopy bezrobocia;
- powiat łobeski - 4 w zakresie mocy zainstalowanej, a bezrobocie w roku 2010 wynosiło 27,6%, był to 12. powiat w kraju pod względem stopy bezrobocia (jeszcze w 2005 roku było tam największe bezrobocie w Polsce!).
- powiat białogardzki - 5 w zakresie mocy zainstalowanej, a bezrobocie w roku 2010 wyniosło 30,8%, był to 5. powiat w kraju pod względem stopy bezrobocia.
- powiat kamieński - 6 w zakresie mocy zainstalowanej, a bezrobocie w roku 2010 wyniosło 27%, był to 16. powiat w kraju pod względem stopy bezrobocia.
Żeby nie posądzono nas o ukrywanie jakichś danych prezentujemy tabelę (dane GUS) ze wskaźnikiem bezrobocia dla powiatów województwa zachodniopomorskiego w latach 2005-2010-2015, aby każdy mógł sprawdzić, co się w nich zmieniło m.in. dzięki inwestycjom w farmy wiatrowe.
Wiatr zmian
Większość powiatów o największej zainstalowanej mocy w OZE, to jedne z najbiedniejszych obszarów Polski, które jeszcze niedawno niektórzy politycy chcieli wydzielić w osobne województwo - środkowopomorskie, aby mogło ono otrzymywać dodatkowe wsparcie z UE. Środki pochodzące z inwestycji w OZE były dla tych rejonów, może nie jedynym, ale dobrym sposobem na odbicie się od dna. Teraz nadal wiatr wieje im w oczy, ale już niedługo może nie produkować prądu.
Podobne artykuły
- Zachodniopomorskie liderem OZE w Polsce
Fascynujemy się pogonią Niemiec, Danii czy Polski za długoterminowymi celami OZE, tymczasem w skali regionów bywa nie mniej ciekawie. Pod koniec 2016 roku liderem w produkcji energii elektrycznej z OZE było województwo zachodniopomorskie. Czy zmiany prawne nie przekreślą tego sukcesu?
Więcej
- Na ustawie antywiatrakowej tracą także gminy
Województwo zachodniopomorskie pod koniec 2016 roku było liderem z zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe w Polsce. Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zahamowała rozwój inwestycji wiatrowych. Co brak nowych inwestycji będzie oznaczał dla samorządów województwa zachodniopomorskiego?
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności