- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Autonomia energetyczna jest możliwa (13189)
2011-09-09Drukuj
Kilkaset osób uczestniczyło w międzynarodowej konferencji we Wrocławiu, podczas której omawiany był temat lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, energetyki odnawialnej i działań związanych z oszczędzaniem energii. Wniosek główny: jeśli tylko chcemy, możemy uniezależnić się energetycznie, czy to w naszym domu, czy osiedlu, czy w gminie. Postępując mądrze będziemy mogli spać spokojnie. Unikniemy też kryzysu energetycznego.
Energia może być wolna
Samorządowcy z Polski i Unii Europejskiej, politycy, pracownicy naukowi oraz sektor prywatny – ponad 200 osób wzięło udział w konferencji "Autonomia energetyczna gminy, domu i regionu", którą 2 września 2011 r. we Wrocławiu zorganizowało Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość. – Zorganizowaliśmy tę konferencję, ponieważ chcieliśmy publicznie postawić kilka bardzo ważnych dla nas wszystkich, i to nie tylko w Polsce, pytań, a także poszukać w doborowym, międzynarodowym towarzystwie odpowiedzi na nie. Czy to jest możliwe, żebyśmy mieszkali w domach, które nie będą potrzebowały energii od dostawców zewnętrznych? Czy domy te mogą samodzielnie produkować energię dla własnych potrzeb i dzięki temu pozwalać ich właścicielom oszczędzać pieniądze? Czy możemy stworzyć takie autonomiczne osiedla, gminy, miasta, a nawet całe regiony? Czy możemy się uniezależnić od standardowych dzisiaj form energii? Odpowiedź, którą uzyskaliśmy od prelegentów z 6 krajów w trakcie konferencji jest jednoznaczna: Możemy! I mamy na to już dziś praktyczne dowody! Są nimi choćby te 15 zrealizowane projekty i rozwiązania, które pokazali nasi goście w trakcie konferencji – podsumowuje Krzysztof Brzozowski, prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość.
Zysk ze źródeł odnawialnych
Organizacja ta od lat zajmuje się tematem energii odnawialnej oraz energooszczędnego budownictwa, współpracując z lokalnymi samorządami, przedsiębiorstwami i instytucjami. Stowarzyszenie jednocześnie na bieżąco śledzi rozwój najnowszych technologii mikroenergetycznych, rozwiązań organizacyjnych i modeli biznesowych, tworząc z nich kompletne rozwiązania wspierające energetykę lokalną. Stowarzyszenie rozwija od 2 lat projekt „Autonomicznego regionu energetycznego", w który włączonych jest 21 gmin z Dolnego Śląska. Tegoroczna konferencja jest więc kontynuacją działań stowarzyszenia, promujących wykorzystanie nowoczesnych technologii służących wytwarzaniu i oszczędzaniu energii. – Zależy nam na tym, aby pokazywać alternatywę dla rozwoju bazującego na tradycyjnych zasobach energii, które są skończone. Poleganie wyłącznie na nich zaprowadzi nas w pułapkę. Za chwilę będzie już za późno, by testować, a następnie wdrażać nowe systemy organizacyjne i nowe technologie. Dlatego już od wielu lat promujemy w całej Polsce ideę technologii zmniejszających zużycie energii w budynkach oraz technologii wykorzystujących źródła odnawialne, w sposób ekonomicznie i rynkowo uzasadniony. Już dziś mamy technologie i rozwiązania, które to umożliwiają – wyjaśnia Bartosz Miara ze Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość. O tym, jak może to się nam opłacać, w bardzo konkretny sposób, debatowano zarówno podczas prezentacji w dwóch równolegle odbywających się blokach tematycznych, jak i w kuluarach. Spotkanie służyć miało nie tylko wymianie poglądów, ale przede wszystkim prezentacji sprawdzonych rozwiązań i nawiązywaniu kontaktów.
Sukces konferencji
Konferencja, nad którą patronat honorowy objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek oraz marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, skupiła przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego, środowisk opiniotwórczych i mediów, realizatorów projektów energetycznych z Polski, a także z zagranicy. Zaprezentowali oni uczestnikom przykłady wdrożonych projektów, które zapewniły samowystarczalność energetyczną pojedynczym domom, ich grupom w układach osiedlowych, a także całym miastom i gminom. Jednym z nich było austriackie miasto Gussing, które do perfekcji opanowało wiedzę i możliwości wykorzystywania energii odnawialnej. W przypadku tym nie mówimy o pojedynczych domach, ale całościowym, ujęciu systemowym, radykalnie rozwiązującym problem zaopatrzenia energii mieszkańców całej gminy. – Gussing stało się laboratorium dla energii odnawialnej. Dzisiaj z surowców odnawialnych produkujemy 85% ciepła potrzebnego dla 4 tys. mieszkańców naszej gminy. Posiadamy 840 ton syntetycznego gazu. Produkujemy w małych ilościach paliwa, benzynę i olej napędowy z drewna – mówił podczas konferencji Peter Vadasz, burmistrz Gussing, samowystarczalnego miasta z Austrii. Omówione zostały również przykłady analogicznych rozwiązań z Danii, Niemiec, Szwecji i Japonii.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej konferencji. Przygotowywaliśmy się na przybycie 120 uczestników, a frekwencja nas zaskoczyła. W dwóch salach, gdzie niezależnie odbywały się 2 panele dotyczące autonomii energetycznej budynków, gmin i regionów brało udział łącznie blisko 200 osób. Dużym zainteresowaniem cieszył się również film „Czwarta Rewolucja", do obejrzenia którego zaprosiliśmy uczestników konferencji i mieszkańców Wrocławia. Takie zainteresowanie jest dowodem tego, że coraz bardziej jesteśmy świadomi rewolucji, która właśnie ma miejsce. Rewolucji energetycznej oczywiście – podsumowuje Bartosz Miara.
Portal ChronmyKlimat.pl był patronem medialnym konferencji.
Więcej informacji w zakładce Patronaty na stronie www.eko-gmina.pl.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności