- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Zagłosuj na najbardziej antyklimatyczne działanie w Europie (20441)
2018-03-20Drukuj
W tym roku odbędzie się druga edycja przyznania „antynagród” krajom, które dotują najbardziej antyklimatyczne projekty. Projekty te zakładają dofinasowanie wykorzystania paliw kopalnych na różnych poziomach i w różnych dziedzinach gospodarki.
Celem przyznania nagród jest zwrócenie uwagi obywateli UE na szkodliwość paliw kopalnych na nasze zdrowie, życie i środowisko naturalne, pokazanie jak państwa europejskie, mimo zapewnień o konieczności redukcji wykorzystania szkodliwych paliw kopanych nadal je dotują. Głosując na antynagrodę, każdy może przyczynić się do ujawnienia obłudy rządów i obietnic instytucji publicznych odnośnie walki z działaniami na rzecz klimatu przy jednoczesnym finansowaniu paliw kopalnych. „Zwycięzcy” zostaną uhonorowani podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w połowie kwietnia.
Wśród nominowanych znalazły się:
Francja: za ulgi podatkowe na olej napędowy dla ciężkich samochodów ciężarowych. Koszt ulg oszacowano na 1 miliard euro rocznie. Jednocześnie transport towarowy odpowiada za 22% emisji z transportu we Francji i stanowi ogromne źródło szkodliwego dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza!
Portugalia: za wydawanie licencji na odwierty ropy naftowej. W ubiegłym roku, ignorując cele klimatyczne, portugalski rząd wydał licencję spółkom Galp / ENI na głębokie wiercenia na otwartym morzu w Alentejo, pięknym obszarze chronionym o dużej bioróżnorodności i walorach turystycznych.
Hiszpania: za blokowanie rozwoju energetyki słonecznej poprzez utrzymywanie elektrowni węglowych na Majorce. Na Balearach słońce świeci prawie przez cały rok. Jest to doskonałe miejsce do rozwoju energetyki słonecznej. Niestety rząd hiszpański dotuje elektrownię węglową Murterar, która jest głównym źródłem energii dla wysp. Zamiast inwestować w czyste źródła odnawialne, hiszpański rząd marnuje pieniądze podatników na paliwa kopalne.
Włochy: za różnego rodzaju subsydia w wysokości 8,9 miliarda euro rocznie dla sektora naftowego i gazowego. Te dotacje czynią z Włoch kraj, w którym pośrednio uniemożliwia się przejście na gospodarkę opartą w 100% na odnawialnych źródłach energii!
Norwegia: za wspieranie rozwoju infrastruktury naftowej i gazowej. Te subsydia są zagrożeniem dla klimatu i wrażliwych ekosystemów na morzach północnych.
Bułgaria: za związek między rządem bułgarskim a 19 spółkami pracującymi na rzecz wydobycia węgla. Firmy wydobywcze otrzymują ogromne subsydia, jednocześnie nie przestrzegają praw pracowniczych.
Austria: za wsparcie rozwoju ogrzewania domów olejami. Około 5500 nowych instalacji ogrzewania olejowego jest dotowanych każdego roku. Przyznany na to budżet to około 15 milionów euro rocznie. W okresie od 2012 do 2016 r. 61 mln EUR zostało wykorzystanych na dofinansowanie nowych systemów ogrzewania olejowego. Dotacja ta wprowadza konsumentów w błąd, gdyż emisja CO2 z tego typu instalacji, jest bardzo wysoka. Konsumenci są jednak informowani, że tego typu instalacje są przyjazne dla klimatu.
Polska: za stworzenie systemu , który wspiera system energetyczny oparty na węglu. Rynek mocy polega na tym, że płaci się elektrowniom za gotowość ich uruchomienia w sytuacji nagłej potrzeby dostarczenia większej ilości energii do sieci. W Polsce w ten sposób elektrownie węglowe otrzymują dotacje nawet, kiedy nie pracują.
Głosować można tutaj http://www.caneurope.org/fossil-fuel-subsidies-awards
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności