- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Zabytki zagrożone zmianą klimatu pod lupą naukowców (19603)
Agata Golec2016-06-20
Drukuj
Klasztor na wyspie Skellig Michael jest narażony na skutki zmian klimatycznych. Fot. Jibi44 (CC BY 2.5) via Wikimedia Commons
Naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln w Wielkiej Brytanii oraz Politechniki w Dublinie w Irlandii opracowali narzędzie do śledzenia wpływu zmian klimatu na obiekty dziedzictwa kulturowego.
Podczas gdy panuje powszechna zgoda co do tego, że klimat się zmienia, wciąż ciężko jest ocenić skalę tych zmian i ich długofalowe skutki. Nie ulega wątpliwości że zachodzące zmiany wpłyną także na obiekty dziedzictwa kulturowego – wykopaliska, zespoły budowli czy zabytkowe budynki. Aby zbadać ten proces i zbierać niezbędne do tego dane konieczne jest opracowanie odpowiedniego narzędzia.
W tym celu naukowcy z Uniwersytetu w Lincoln w Wielkiej Brytanii oraz Politechniki w Dublinie w Irlandii stworzyli Legacy Tool indicator (LegIT) – narzędzie, które pozwoli konserwatorom zabytków obserwować jak zmieniające się warunki atmosferyczne oddziałują na budynki i inne zabytkowe obiekty. Obserwacje będą mogły być prowadzone przez okres od 30 do nawet 100 lat.
W ramach pilotażu narzędzie zainstalowano w pięciu miejscach w Irlandii, z których dwa znajdują się Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Wybrane obiekty pochodzą z czasów od 3000 p.n.e. do 1700 n.e. i ze względu na swoją lokalizację są narażone na oddziaływanie różnych czynników związanych ze zmieniającym się klimatem.
Zamek w Dublinie jest elementem zabudowy miejskiej. Klasztor na wyspie Skellig Michael (irl. Sceilg Mhichíl) charakteryzuje nadmorskie położenie narażone na silne wiatry i erozję. Zespół średniowiecznych budowli sakralno-obronnych w Cashel znajduje się na pograniczu miasta i wsi, a wykopaliska w Brú na Bóinne i klasztor w Clonmacnoise położone są na terenach wiejskich.
LegIT – jak to działa?
Narzędzie składa się z pięciu kostek o wielkości 50 mm3. Cztery z nich stanowią punkt odniesienia i są zrobione z cegły, betonu i dwóch rodzajów piaskowca. Pozwalają one niezależnie obserwować zmieniające się warunki atmosferyczne i porównywać ich skutki w różnych lokalizacjach. Piąta kostka to fragment materiału pochodzącego z obiektu poddanego analizie. Kostki są tak niewielkie, ponieważ naukowcy uznali, że taki wymiar pozwoli szybciej zaobserwować zachodzące w nich procesy.
Nowy system można uznać za innowacyjny także z tego względu, że jego elementy nie wymagają konserwacji, ani żadnych działań naprawczych. Dzięki temu zbieranie niezbędnych danych nie jest kosztownym procesem. Ponadto narzędzie jest przyjazne dla środowiska i praktycznie nie generuje odpadów – jego elementy zostaną z czasem zniszczone "siłami natury".
Autorką systemu LegIT jest Cathy Daly, konserwatorka zabytków z Uniwersytetu w Lincoln. Jej zdaniem w sektorze ochrony dziedzictwa kulturowego panuje przekonanie o potrzebie monitorowania skutków zmian klimatu, brakuje jednak zgody co do tego, jak miałby wyglądać efektywny proces pozwalający zdobyć konkretne informacje. Problem wynika głównie z tego, że obserwacja wpływu zmian klimatycznych na budynki i inne budowle wymaga długiego horyzontu czasowego. Nowe narzędzie może pomóc sprostać tego typu przeciwnościom, gdyż pozwala gromadzić dane nawet przez 100 lat, dzięki czemu możliwe będzie określenie istniejących zależności i trendów.
Wyniki prowadzonego badania pilotażowego mają być znane już pod koniec tego roku. Wtedy okaże się, czy zastosowane rozwiązanie rzeczywiście potrafi odzwierciedlić wpływ zmiennych warunków pogodowych na obiekty priorytetowe z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego.
Agata Golec, ChronmyKlimat.pl
Na podstawie: www.lincoln.ac.uk, www.klimada.mos.gov.pl
Podobne artykuły
- UNESCO: zmieniający się klimat zagraża największym atrakcjom turystycznym świata
Planujesz wakacyjną wyprawę? Nie trać czasu! Wiele ciekawych miejsc może wkrótce zniknąć z mapy.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności