- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Węgiel zagrożony wypadnięciem z energetycznego miksu UE (13715)
2011-12-20Drukuj
Bez czystych technologii węgiel nie będzie mógł wchodzić w skład europejskiego miksu energetycznego – ostrzegał komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger w Berlinie. Zdaniem unijnego komisarza, w Europie, która chce znacząco ograniczyć emisje CO2, przyszłość ma technologia CCS.
Oettinger wziął udział w seminarium poświęconym czystym technologiom węglowym i CCS, które odbyło się w poniedziałek w Berlinie.
CCS (carbon capture and storage), czyli inaczej sekwestracja dwutlenku węgla, polega na oddzielaniu i wyłapywaniu CO2 ze spalin oraz jego podziemnym składowaniu. Oznacza to, że dwutlenek węgla produkowany np. w elektrowniach i zakładach produkcyjnych jest wychwytywany, a następnie skraplany i wtłaczany pod ziemię, tak by nie mógł się spod niej wydostać.
W tym tygodniu Komisja Europejska przyjmie "Energetyczną mapę drogową 2050" i ma w niej podkreślić, że CCS "musi odgrywać rolę w dekarbonizacji sektora energetycznego" – informował Oettinger. Jak mówił, Europa w swoim energetycznym miksie musi uwzględnić technologię CCS, która musi być również atrakcyjna dla inwestorów.
Zgodnie z założeniami Komisji, do 2015 roku wsparte ma zostać uruchomienie 12 projektów demonstracyjnych w zakresie technologii CCS. Jeden z nich ma znaleźć się w Bełchatowie.
Oettinger zaznaczył, że opóźnienie w rozwoju technologii obecnie jest spowodowane względami finansowymi oraz społecznym oporem wobec składowania dwutlenku węgla pod ziemią. Jego zdaniem potrzebne są zdecydowane działania polityczne, które wesprą technologię CCS i umożliwią stworzenie ram prawnych dla jej rozwoju i w ten sposób zainteresują sektor przemysłowy.
Ze względu na spór o niemiecką ustawę w sprawie CCS, którą zablokowały kraje związkowe, w ubiegłym tygodniu koncern Vattenfall ogłosił wstrzymanie realizacji projektu pilotażowego CCS w Jaenschwalde w Brandenburgii, współfinansowanego przez UE.
Jednym z najbardziej korzystnych rozwiązań problemu składowania dwutlenku węgla jest technologia polegająca na wtłaczaniu gazu do odwiertów, które powstały w wyniku eksploatacji ropy naftowej – zgodzili się komisarz Oettinger oraz ekspert EUCERS Frank Umbach. Technologia ta, tzw. enhanced oil recovery (EOR), pozwala na wydobycie większej ilość surowca ze złoża.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Maciej Kaliski, zapowiedział w Berlinie, że Polska zamierza wspierać rozwój czystych technologii węglowych oraz CCS. – Wysiłek ten musi być jednak podejmowany globalnie – apelował Kaliski. – Jeśli nie przyłączą się Chiny, Brazylia, Indie, Rosja, i tak dalej, to nasz wysiłek będzie zbyt kosztowny, a gospodarka UE będzie mniej konkurencyjna wobec innych – mówił. Kaliski zwrócił jednak uwagę, że "proponowane technologie CCS są szalenie kosztowne". Ocenił, że nie można dziś opowiedzieć na pytanie "na ile odbiorcy energii energetycznej są w stanie ponieść te koszty".
W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii technologia CCS w może w dłuższej perspektywie doprowadzić nawet do 100-proc. redukcji CO2 emitowanego w procesie spalania węgla w elektrowniach.
Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej zwraca jednak uwagę, że technologia CCS "jest na etapie prac badawczych" i jest nadal nieznana.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności