- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Ubóstwo energetyczne w Polsce – podsumowanie debaty (21864)
2021-05-20Drukuj
17 maja odbyła się kolejna debata online organizowana przez portal chronmyklimat.pl, dotycząca polskich uwarunkowań energetycznych. Tym razem tematem debaty było ubóstwo energetyczne w Polsce. Jak ono wygląda? O czym wspomnieli zaproszeni goście? Gdzie można obejrzeć całą debatę?
Ubóstwo energetyczne w Polsce
Szacuje się, że około 10% gospodarstw domowych w kraju, może być uboga energetycznie. Ubogość energetyczna objawia się problemami z zaspokojeniem potrzeb dotyczących ogrzewania, oświetlenie mieszkania czy korzystania z urządzeń elektrycznych. Wśród trzech głównych powodów ubóstwa energetycznego, wymienia się:
- Niskie dochody,
- Niską efektywność energetyczną,
- Wysokie wydatki na energię.
Wspomniane 10% to około 1,3 miliona gospodarstw domowych, gdzie są problemy z przeciekającym dachem, nieszczelnością okien, występującą wilgocią czy z niewłaściwym ogrzewaniem w budynkach.
Teoretycznie ubóstwo energetyczne paradoksalnie występuje bardziej na zachodzie kraju, gdzie wprawdzie przeciętne dochody są wyższe, ale domy starsze. Odwrotnie jest na wschodzie Polski, objawiającej się przeciętnie niższymi dochodami przy jednak nowszych zabudowaniach.
Jak walczyć z ubóstwem energetycznym?
Wśród sposobów na walkę z ubóstwem energetycznym wymienia się finansowanie termomodernizacji i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, podłączenie do sieci ciepłowniczych lub gazowych budynków wielorodzinnych. Istotnie pomóc mogłyby również zasiłki celowe na „czystsze” źródła ogrzewania czy rewitalizacja wielu zaniedbanych budynków.
Goście debaty Ubóstwo energetyczne w Polsce
Gośćmi debaty „Ubóstwo energetyczne w Polsce” byli:
- Anna Bednarska – Naczelnik Wydziału Rynku Detalicznego i Sieci Inteligentnych Departamentu Energetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
- Jakub Sokołowski – specjalista z Instytutu Badań Strukturalnych
- Dominika Owczarek – specjalistę z Instytutu Spraw Publicznych
- Tomasz Ożóg – Zastępca Burmistrza miasta Skawina
Obszerny wstęp i przedstawienie sytuacji ubóstwa energetycznego w Polsce, przedstawił Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Poruszył on zarówno przyczyny jak i pewne rozwiązania problemów energetycznych części mieszkańców Polski.
Pani Anna Bednarska opowiedziała trochę o specjalnie powstałym „Zespole do spraw wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego” działającym przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Zespół, który powstał w lutym tego roku, zajął się między innymi oceną dodatków energetycznych funkcjonujących w polskim prawodawstwie, grupami beneficjentów potrzebujących odpowiedniego wsparcia czy regularnością dostaw energii dla odbiorców wrażliwych – etap I. W ramach etapu II prac tego zespołu, znalazły się: skupienie na instrumentach zwalczających czy redukujących ubóstwo energetyczne w kraju.
Zastępca Burmistrza miasta Skawina, pan Tomasz Ożóg, wspomniał w swojej wypowiedzi o zwiększaniu świadomości i wiedzy odnośnie ubóstwa energetycznego i ewentualnych zmian dla mieszkańców, którzy nie zawsze są właśnie świadomi potrzeby tych zmian, często niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej.
Głos zabrał również pan Dominik Owczarek, który pochylił się nad analizą instrumentów wspomagających ubóstwo energetyczne, wspominając o ich pewnych niedoskonałościach i ciągłym udoskonalaniu.
Debata „Ubóstwo energetyczne w Polsce” do obejrzenia online
Po szczegółowe wypowiedzi poszczególnych gości, zachęcamy do obejrzenia całej debaty „Ubóstwo energetyczne w Polsce”, dostępnej pod adresem: https://www.facebook.com/chronmyklimat/videos/161015675892664/
Projekt dofinansowany ze środków UE
Debata „Ubóstwo energetyczne w Polsce” odbyła się w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Projekt ma stymulować transformację energetyczną krajów członkowskich, poprzez oddziaływanie na fundusze europejskie czy przygotowywanie Krajowych Planów Energii i Klimatu oraz Długoterminowych Strategii Klimatycznych.
Podobne artykuły
- Zrównoważony rozwój i transformacja energetyczna społeczności
Lutz Ribbe, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, podziela swoje poglądy na temat zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej społeczności " To nie COVID, ale światowy kryzys klimatyczny wymaga znacznie szybszych i bardziej zdecydowanych działań. I do tego, świat ma wspaniałą "szczepionkę": odnawialne źródła energii. Nie trzeba ich rozwijać od podstaw ani dostosowywać do mutacji ."
Więcej
- Czy Polska sięgnie po 4,4 mld euro z Unii, żeby chronić zdrowie ludzi i zagwarantować bezpieczną przyszłość społecznościom górniczym?
Za każdy rok funkcjonowania energetyki węglowej ponosimy nawet 7,5 mld euro kosztów zdrowotnych. Polska stoi jednak w momencie historycznej szansy na odwrócenie tej sytuacji i poprawę zdrowia publicznego dzięki miliardowym środkom z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Musimy włączyć sektor ochrony zdrowia w proces zachodzących zmian albo zaprzepaścimy okazję na zdrową i sprawiedliwą transformację – ostrzegają eksperci w nowej publikacji HEAL Polska.
Więcej
- Samorządy muszą chronić dzieci przed spalinami
Polskie miasta należą̨ do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie, co roku plasując się na niechlubnym podium tych o najgorszej jakości powietrza. W znacznym stopniu przyczynia się do tego także transport drogowy, a naukowcy nie mają wątpliwości, że spaliny samochodowe mają bezpośredni wpływ na zdrowie i rozwój dzieci.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności