- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Polski Alarm Smogowy do Ministerstwa Gospodarki – brakuje norm jakości węgla (18401)
2015-04-08Drukuj
Polski Alarm Smogowy zwraca się do Najwyższej Izby Kontroli z apelem o przeprowadzenie kontroli w Ministerstwie Gospodarki w związku z brakiem odpowiednich norm jakości węgla, których wprowadzenie jest kluczowe dla ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju.
W opublikowanym niedawno raporcie z kontroli jakości powietrza w Polsce, NIK stwierdza, że wprowadzenie norm jakości dla paliw stałych (w tym węgla) jest warunkiem koniecznym dla ograniczenia zanieczyszczania powietrza w naszym kraju. Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt norm jakości dla węgla kamiennego, niestety w zaproponowanej formie nie daje on żadnej nadziei na poprawę jakości powietrza w Polsce.
„Wymagania jakościowe zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki nic nie zmienią. Przeciętny Kowalski nadal będzie mógł kupować miały czy muły o bardzo wysokiej zawartości popiołu i siarki. Ich spalanie w piecach domowych, które przecież nie posiadają instalacji oczyszczania spalin, powoduje bardzo wysoką emisję pyłów, rakotwórczych i mutagennych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, a także silnie toksycznych dioksyn i furanów. Bez wyeliminowania złej jakości węgla z rynku gospodarstw domowych nadal będziemy przodować w rankingu państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.” - mówi Andrzej Guła z inicjatywy Polski Alarm Smogowy, zrzeszającej lokalne ruchy na rzecz czystego powietrza.
Zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki normy zostały skrytykowane przez Ministerstwo Środowiska, Małopolski Urząd Marszałkowski, Łódzki Urząd Marszałkowski, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Polską Izbę Ekologii, Izbę Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla czy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Wszystkie te instytucje wskazują na konieczność wyeliminowania ze sprzedaży na rynku gospodarstw domowych najgorszej jakości węgla: mułów, flotokoncentratów oraz miału o dużej zawartości popiołu i siarki. Ministerstwo Środowiska jasno stwierdza, że „przyjęcie rozporządzenia w obecnej wersji nie przyczyni się do poprawy stanu środowiska, ograniczenia tzw. niskiej emisji i ochrony zdrowia”.
Przypominamy, że w Polsce oddychamy najgorszym powietrzem w całej UE. Średnie roczne stężenia pyłu zawieszonego czy rakotwórczego i mutagennego benzoalfapirenu (B[a]P) znacznie przekraczają poziomy dopuszczalne przez prawo zarówno polskie, jak i unijne, oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. W przypadku B[a]P dopuszczalne stężenia roczne są przekraczane nawet piętnastokrotnie. Jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym, a za 85% emisji B[a]P odpowiadają gospodarstwa domowe opalane głównie węglem, często bardzo niskiej jakości. W przypadku pyłów zawieszonych udział tych źródeł w całkowitej emisji stanowi ponad 50%.
Dlatego Polski Alarm Smogowy zwraca się z apelem o przeprowadzenie kontroli w Ministerstwie Gospodarki, tak aby ostateczny kształt norm odzwierciedlał pilną potrzebę poprawy jakości powietrza w Polsce – kraju o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej.
Więcej informacji o jakości powietrza w Polsce i inicjatywie Polski Alarm Smogowy znajdą Państwo na: www.polskialarmsmogowy.pl
Polski Alarm Smogowy to inicjatywa lokalnych ruchów i stowarzyszeń na rzecz czystego powietrza: Krakowskiego Alarmu Smogowego, Podhalańskiego Alarmu Smogowego oraz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Chcemy aby jakość powietrza w Polsce była zgodna z normami ustanowionymi w prawie polskim oraz unijnym. Domagamy się wprowadzenia szeregu zmian prawnych, które umożliwią prowadzenie skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i krajowym. Więcej informacji na www.polskialarmsmogowy.pl.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności