- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Petersberg Climate Dialogue II (12888)
2011-07-07Drukuj
- Europa nie może i nie chce być osamotnionym liderem w ochronie klimatu – deklarują państwa członkowskie Unii Europejskiej. Minister Andrzej Kraszewski wziął udział w odbywającym się w Berlinie „Petersberg Climate Dialogue II - Rising to the Climate Challenge” – nieformalnym spotkaniu ministerialnym 35 krajów świata, zorganizowanym wspólnie przez Niemcy oraz przyszłą Prezydencję Konferencji Klimatycznej ONZ – Republikę Południowej Afryki.
Tegoroczne spotkanie trwające od 2 do 4 lipca służyło wymianie poglądów w kontekście tegorocznej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ (COP17/CMP7), która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia w Durbanie, w RPA. Podczas spotkania w Berlinie dyskutowano m.in. o możliwych scenariuszach przebiegu konferencji oraz o tym jakie elementy powinno obejmować porozumienie z Durbanu, aby nie tylko wdrożyć decyzje zeszłorocznej konferencji w Cancun, ale także osiągnąć postęp w uzgadnianiu przyszłego porozumienia klimatycznego w tym w sprawie przyszłości Protokołu z Kioto.
W swoim wystąpieniu, Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, która jako niemiecka minister środowiska przewodniczyła pierwszej konferencji stron Konwencji Klimatycznej COP1 w 1995 r., wezwała przedstawicieli 35 państw do wzmożenia działań i większego poświęcenia w walce ze zmianami klimatycznymi. Podkreśliła, że w celu osiągnięcia nowego światowego porozumienia konieczne jest zdecydowane działanie wszystkich krajów – zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających. Wątki klimatyczne są także istotne w dyskusji o światowym bezpieczeństwie – stąd Niemcy planują ich podniesienie w trakcie swojego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w lipcu br.
Minister Kraszewski, po raz pierwszy występujący w roli Przewodniczącego Rady UE (Środowisko) i reprezentujący – razem z Komisja Europejską – Unię Europejską podkreśla:
- To pierwsze tego typu spotkanie, podczas którego Polska ma obowiązek koordynacji na bieżąco stanowiska unijnego. Dialog petersberski, zapoczątkowany w zeszłym roku, to kolejna okazja, żeby szczerze i otwarcie przedyskutować niezbędne do podjęcia kroki na drodze do szczytu klimatycznego w Durbanie. Ważnym wnioskiem ze spotkania, co podkreślała w swym wystąpieniu kanclerz Merkel, jest to, że Europa nie może i nie chce być samotnym liderem w walce ze zmianami klimatu. Ochrona klimatu to zagadnienie globalne, które wymaga ponadnarodowych, solidarnych działań w skali globalnej. Unia Europejska ma obecnie najbardziej ambitną politykę klimatyczną. Naszym zadaniem jest pokazywać innym krajom, że im więcej z nich włączy się aktywnie w przyszłe porozumienie, tym większe korzyści nie tylko dla klimatu, ale także poszczególnych gospodarek.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Stosunków Międzynarodowych Republiki Południowej Afryki i Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego Republiki Federalnej Niemiec. Współprzewodniczyli mu ministrowie Norbert Roettgen oraz Maite Mashabane.
Pierwsze spotkanie „Petersberg Climate Dialogue” odbyło się w maju ubiegłego roku na Petersbergu, koło Bonn. Jego celem było wspieranie międzynarodowych negocjacji klimatycznych przed Konferencją Klimatyczną ONZ w Cancun, w Meksyku. Tegoroczne spotkanie stanowiło kontynuację tej formuły, która uznana została za dobrą i wartą kontynuacji.
www.mos.gov.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności