- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Nowa kampania „Wardrobe change” wzywa do radykalnej transformacji przemysłu tekstylnego (21137)
2020-01-23Drukuj
Produkuje się, konsumuje i wyrzuca więcej odzieży niż kiedykolwiek wcześniej, wywierając ogromną presję na naszą planetę i 60-milionową siłę roboczą na świecie. Nowa kampania rozpoczęta dzisiaj przez Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB) i 24 grupy społeczeństwa obywatelskiego z całej UE, której częścią jest Instytut na rzecz Ekorozwoju, wzywa przywódców UE do podjęcia pilnych działań w celu ograniczenia sektora.
„Przemysł tekstylny jest jednym z największych trucicieli i jest pełen wykorzystywania. Nasza nowa kampania „Wardrobe change” wymaga radykalnej transformacji tego, jak ubrania są wytwarzane, sprzedawane, noszone i ponownie zakładane” - wyjaśniła Patrizia Heidegger, dyrektor ds. Globalnych polityk i zrównoważonego rozwoju w EEB.
Heidegger kontynuowała: „W tym roku przywódcy UE mają szansę wesprzeć ambitną strategię tekstylną opartą na sprawiedliwości i zrównoważonym rozwoju. Czas odejść od mody w dążeniu do coraz większego wzrostu gospodarczego, który jest niezgodny z powstrzymaniem dalszego rozpadu środowiska i klimatu oraz zmniejszeniem globalnych nierówności ”.
Coraz krótszy czas realizacji oznacza, że globalna produkcja odzieży podwoiła się w latach 2000–2014, a rocznie produkuje się ponad 150 miliardów odzieży, a 73% wszystkich tekstyliów trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni.
W grudniu nowe badania Europejskiej Agencji Środowiska wykazały, że po żywności, mieszkaniu i transporcie tekstylia są czwartą co do wielkości przyczyną presji na środowisko. Tekstylia powodują również drugą najwyższą presję na użytkowanie gruntów i są piątym największym czynnikiem przyczyniającym się do emisji dwutlenku węgla z konsumpcji gospodarstw domowych.
Ministrowie środowiska UE wezwali Komisję Europejską do opracowania strategii mającej na celu odsunięcie sektora od niezrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji, a sektor ten został uznany za priorytet w sztandarowym przewodniku Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Europejskim Zielonym Porozumieniu (Green Deal).
Oczekuje się również, że Komisja przedstawi propozycje dotyczące tekstyliów w nowym planie działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, który ma zostać opublikowany 4 marca.
Stephane Arditi, Kierownik ds. Polityki w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w EEB, powiedział: „Dzisiejszy system mody sprawia, że nadmierna konsumpcja jest zbyt łatwa, co generuje ogromne poziomy marnotrawstwa. Ale nie możemy poddać recyklingowi wyjścia z problemu - produkty muszą być używane dłużej, a przede wszystkim zapobiegać marnotrawstwu. Tak jak podjęły działania w sprawie plastików jednorazowego użytku, rządy muszą pilnie podjąć działania, aby opcje takie jak naprawa, wynajem, udostępnianie i zamiana były bardziej dostępne. Konieczne jest zapewnienie lepszych informacji na temat tego, z czego wykonane są nasze ubrania, oraz opracowanie wymagań projektowych dla materiałów nietoksycznych, które można wykorzystywać wielokrotnie ”.
ONZ stwierdza, że sektor tekstylny odpowiada za od 8 do 10% światowej emisji gazów cieplarnianych i szacuje, że do 2050r. moda może być odpowiedzialna za jedną czwartą wszystkich emisji dwutlenku węgla.
Arditi dodał: „Działania na rzecz klimatu nie polegają wyłącznie na dekarbonizacji zużywanej przez nas energii, ale przede wszystkim na zmianie sposobu, w jaki produkujemy, zużywamy i ponownie wykorzystujemy produkty - w tym tekstylia”.
W 2019r. Szwecja znalazła się na pierwszych stronach gazet, anulując tydzień mody. Lecz rok zakończył się tragicznie pożarem w fabryce odzieży w New Delhi, w którym zginęło 40 pracowników.
Patrizia Heidegger powiedziała: „Na froncie odpadów i zanieczyszczeń przemysłu tekstylnego znajdują się miliony niereprezentowanych pracowników, którzy sprzedają ubrania na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że 193 rządy zobowiązały się do osiągnięcia odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji na całym świecie w ramach celów zrównoważonego rozwoju, wszystkie firmy muszą być zobowiązane do podjęcia kroków w celu zapobiegania naruszeniom praw człowieka i niszczenia środowiska oraz łagodzenia ich w łańcuchach dostaw ”.
W 2020r. organizacje odpowiedzialne za kampanię „Wardrobe change” przeprowadzą szereg działań informacyjnych i rzeczniczych.
W ramach kampani "Wardrobe change" Instytut na rzecz Ekorozowju przygotował szereg aktywności. Na portalu Chrońmy Klimat dwa razy w miesiącu pojąwią się wywiady z włypowywmi osobami z polskiej branzy modowej. Pierwszy wywiad juz w przyszlym tygodniu. Odbędą się rówież warsztaty z recyklingu mody - najbliższe 15 lutego w Koneserze w Warszawie. A także przewidziana jest debata on-line o polskim rynku mody, na którą serdecznie zapraszamy w kwietniu.
Źródło: EEB i InE
Podobne artykuły
- Branża futrzarska w coraz większym kryzysie
73 proc. Polaków chce zamknięcia ferm futrzarskich – wynika z badania opinii publicznej dokonanego przez Biostat na zlecenie Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Branża znajduje się w ogromnym kryzysie. Jej wartość stale spada. Światowe marki i domy mody coraz częściej rezygnują z naturalnych futer na rzecz ekologicznych zamienników. Katarzyna Piekarska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt i posłanka Koalicji Obywatelskiej, zapowiedziała wniesienie do Sejmu projektu, który będzie zakładać całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra.
Więcej
- Forum OECD dotyczące należytej staranności w sektorze odzieży i obuwia
Due Diligence w zmieniającym się kontekście ” to temat Forum OECD ds. Należytej staranności w sektorze odzieży i obuwia, które odbyło się w dniach 11–13 lutego 2020 r. W OECD w Paryżu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności