Opinie

Krakowski Rower Miejski (14056)

2012-03-18

Drukuj

krakowMiasto chce rozbudować sieć miejskich wypożyczalni rowerów. W tym celu ogłoszono przetarg na operatora, który będzie zarządzał systemem miejskich jednośladów. Termin składania wniosków o zawarcie umowy koncesji mija 26 marca.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu poszukuje firmy, której zadaniem będzie wdrożenie i uruchomienie usługi pod nazwą Krakowski Rower Miejski. W pierwszym etapie planuje się, że system będzie się składał z 15 stacji i 150 rowerów. W dalszej kolejności usługa ma być rozbudowana do min. 30 stacji i 300 rowerów. Docelowo, do końca 2015 roku, system ma mieć 150 stacji i 1500 rowerów.

Miejskie wypożyczalnie rowerów mają być prowadzone w formie koncesji. Oznacza to, że koncesjonariusz będzie miał prawo wyłączności do zysku z wypożyczania jednośladów oraz z umieszczanych na nich reklam. Dodatkowo nowy operator będzie mógł korzystać z istniejących obecnie stacji bazowych oraz rowerów wchodzących do systemu bikeone.pl. Umowa koncesji ma obowiązywać 10 lat.

Miastu zależy, aby usługa Krakowski Rower Miejski była bardziej dostępna niż działający do końca ubiegłego roku system miejskich wypożyczalni. Chodzi między innymi o to, by sam sposób wypożyczenia rowerów był przejrzysty i łatwy. Dlatego przewiduje się, że z miejskich jednośladów będzie można korzystać zarówno za pośrednictwem Internetu, jaki i przy użyciu np. karty kredytowej. W przyszłości za usługę będzie można również płacić Krakowską Kartą Miejską.

Więcej informacji na temat przetargu na prowadzenie systemu Krakowski Rower Miejski można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Przypomnijmy, że Kraków jest pierwszym dużym miastem, które wdrożyło miejską sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, działającą na wzór rozwiązań stosowanych w europejskich metropoliach. System bikeone.pl, prowadzony na zlecenie Miasta przez firmę Sanmargar Team sp. z o.o., zaczął działać jesienią 2008 roku, w ramach programu unijnego Caravel/Civitas. Pilotażowa umowa na prowadzenie miejskich wypożyczalni rowerów obowiązywała 3 lata i zakończyła się jesienią 2011 roku. (M)

 

źródło: www.krakow.pl 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej