Opinie

Janusz Pilitowski: ustawa o OZE w miesiącach letnich (12587)

2011-06-07

Drukuj
1 czerwca 2011 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO). Spotkanie zakończyła debata na temat uwarunkowań rozwoju odnawialnych źródeł w Polsce z udziałem Janusza Pilitowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki. 
Odpowiadając na pytania dyrektora PIGEO, Michała Ćwila, przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki odniósł się głównie do przygotowywanego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Potwierdził przy tym podzielenie projektu na trzy ustawy: prawo gazowe, prawo energetyczne i ustawę o OZE. Ta ostatnia zawierać ma odniesienia do ustawy "Prawo energetyczne", ponieważ oba te dokumenty w niektórych aspektach będą ze sobą powiązane. 

– Jeżeli mówimy o zróżnicowaniu systemów wsparcia, mogę potwierdzić, że takie zróżnicowanie będzie miało miejsce. Jeżeli mówimy o głównym ukierunkowaniu na jednostki nowo tworzone, nowe technologie, również te rozwiązania nowego prawa o odnawialnych źródłach energii będą uwzględnione – wyjaśniał Janusz Pilitowski, zapewniając także, że okres obowiazywania systemów wsparcia zostanie wydłużony o kilkanaście lat i uwzględni m.in. źródła energetyki rozproszonej. Wśród tematów, które objąć ma ustawa, znajdzie się również certyfikacja urządzeń OZE i kwestie transgranicznej współpracy energetycznej. Dyrektor podkreślił także, że ministerstwo w swojej pracy nad dokumentem wzoruje się na rozwiązaniach stosowanych w Niemczech. Departament chciałby również pozyskiwać lepsze informacje o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii przez odbiorców indywidualnych.

Innym ciekawym punktem, rozważanym przez ministerstwo, jest wprowadzenie odliczeń od PIT i CIT inwestycji w urządzenia wykorzystujące źródła odnawialne, jednak w tym wypadku Janusz Pilitowski nie chciał jeszcze zdradzić szczegółów tego pomysłu, ponieważ nie został on szczegółowo omówiony z ministrem finansów. Zdradził natomiast, że projekt ustawy o OZE wraz z propozycją najważniejszego aktu prawnego, ujrzą światło dzienne w "miesiącach letnich". Wtedy też zostanie on skierowany do konsultacji społecznych, na których departamentowi bardzo zależy.

Wśród tematów niezwiązanych bezpośrednio z ustawą, a które podnieśli w trakcie debaty członkowie PIGEO, znalazła się kwestia wykorzystania biomasy do celów energetycznych oraz biogazu rolniczego. W wypadku rozporządzenia dotyczącego ekwiwalentnego biogazu rolniczego Janusz Pilitowski potwierdził, że wartość sprawności została określona na poziomie 52,5%.


źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej