Opinie

Fotowoltaika sposobem Grecji na kryzys? (13388)

2011-10-19

Drukuj

Grecki rząd zapowiada uruchomienie gigantycznego projektu PV wartego 20 mld euro, a tylko w tym roku na Peloponezie ma powstać 600 MW farm słonecznych. Fotowoltaika jest jednym z głównych tematów rozmów pomiędzy rządami w Atenach i Berlinie.

We wrześniu grecki rząd zapowiedział, że przyspieszy prace nad budową trzech ogromnych parków solarnych – parku PV Kozani o mocy 200 MW, farmy Solar Cells Hells Group o mocy 131 MW, a także należących do Silcio instalacji o łącznej, planowanej mocy 127 MW. Wg Bloomberga w Grecji w tym roku może przybyć 600 MW paneli fotowoltaicznych, czyli 4 razy więcej niż w ubiegłym roku.

To nie koniec dobrych wiadomości dla sektora fotowoltaicznego w Grecji. Grecki minister ds. energii, George Papaconstantinou, zapowiedział, że jeszcze w tym roku podpisane zostanie porozumienie o realizacji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 20 mld euro. Ich uruchomienie ma się przyczynić do poprawy kondycji greckiej gospodarki, która w tym roku prawdopodobnie skurczy o ok. 5% PKB.

Według The International Herald Tribune, tzw. projekt Helios zakłada instalację paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 GW, a pracę przy jego konstrukcji ma znaleźć od 30 do 60 tysięcy osób.

Jego realizacja to doskonała wiadomość dla producentów paneli solarnych. Ogromną rolę powinny tu odegrać zwłaszcza niemieckie firmy, które należą do liderów w globalnej branży solarnej.

Minister Papaconstantinou w sprawie fotowoltaiki rozmawiał już z kilkoma niemieckimi ministrami, jak również z urzędnikami Komisji Europejskiej.

Ponadto, wśród uczestników niedawnej niemieckiej misji handlowej do Grecji, znalazło się wielu przedstawicieli niemieckiej branży solarnej - m.in. firmy Solarworld czy Solar Lite.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej