Opinie

Eksploatacja gazu łupkowego wymaga specustawy (12907)

2011-07-17

Drukuj

Niepotwierdzone szacunki amerykańskich firm oceniają zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m3. Tylko czy jesteśmy przygotowani do wydobycia takiej ilości gazu?

Zanim w Polsce powstanie pierwszy odwiert gazu łupkowego na skalę przemysłową, trzeba zmienić przepisy – środowiskowe, geologiczne, wodne czy związane z wywłaszczaniem nieruchomości – informuje „Rzeczpospolita”.

Według Jacka Skorupskiego, autora raportów środowiskowych, jeżeli gaz łupkowy potraktujemy jak inne inwestycje, to zaczną piętrzyć się trudności. 

Trudności te wynikałyby głównie z tego, że na terenie większości rezerwatów, parków narodowych czy obszarów chronionych w Polsce obowiązuje zakaz wydobywania kopalin. Do tego dojdą kłopoty z obszarami Natura 2000. 

Zmiany wymaga także prawo wodne, które regulowałoby proces związany z wydobyciem gazu z łupków, a konkretnie z wtłaczaniem wody z chemikaliami pod ziemię. 

Kolejne ograniczenia wynikają z planów zagospodarowania przestrzennego. – Koniecznie trzeba zadbać o kwestie związane z wywłaszczeniem i dzierżawieniem nieruchomości – powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Marek Kryda z Instytutu Spraw Obywatelskich. 

Według specjalistów zapytanych przez gazetę wszystkich zmian należałoby dokonać za pomocą specustawy. 

– Jeśli nie powstanie specustawa, to sprawa wydobycia gazu łupkowego może okazać się opowieścią typu science fiction, a nie wielką szansą dla polskie gospodarki – napisał na łamach „Rz” Marek Kobylański.

 

logo_ekologia_pl1


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej