Opinie

Czy polski program atomowy narusza prawo UE? (13642)

2011-12-03

Drukuj

atomowa1_sxcSposób realizacji przez Polskę programu budowy elektrowni atomowych narusza prawo UE – oświadczyły w poniedziałek frakcje niemieckiej partii Zielonych w parlamentach przygranicznych krajów związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Berlina.

Zieloni z Niemiec chcą zatrzymać polski program energetyki jądrowej. Jak twierdzą, doszukali się w nim "poważnych błędów merytorycznych, luk oraz niezgodności z prawem europejskim".

– Prawo UE przewiduje, że transgraniczne konsultacje w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko powinny się odbyć wcześniej, a jej rezultaty muszą być uwzględnione w planach inwestycji. Jednak zasadnicze decyzje o wprowadzeniu w Polsce energii jądrowej już zapadły – oświadczył Vogel, szef frakcji Zielonych.

Ponadto stwierdził, że rozwijanie energetyki jądrowej nie pokrywa się z założeniami aktu prawa pochodnego UE w stosunku do zasad wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

Sprawa ma trafić do Komisji Europejskiej, będzie też tematem rozmów w polskim rządzie. Inwestor – Polska Grupa Energetyczna do końca 2013 roku ma wybrać miejsce gdzie powstanie elektrownia jądrowa. Jako potencjalne lokalizacje podaje Żarnowiec, Choczewo, Gąski.

Rząd Brandenburgii walczy z programem jądrowym bojąc się, że ten wpłynie negatywnie na środowisko. Niemcy już zmieniają swoją energetykę, do 2022 mają zamknąć 17 elektrowni atomowych na terenie kraju. Jak do tej pory pracę skończyło już 8.

 

Martyna Ruszczyk

źródło:  Ekologia.pl, fot. www.sxc.hu

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej