- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
Brytyjczycy uruchamiają produkcję grafenu na skalę przemysłową (18493)
2015-05-05Drukuj
Grafen nie znalazł jeszcze większego zastosowania w technologiach fotowoltaicznych. Taką szansę stwarza jednak uruchomienie produkcji tego surowca na przemysłową skalę.
Cambridge Nanosystems, firma utworzona przez naukowców z University of Cambridge, rozpoczyna przemysłową produkcję grafenu w zakładzie w Cambridge. Jednym z założycieli Cambridge Nanosystems jest Polak dr Krzysztof Kozioł.
– Chcielibyśmy uczynić z Cambridge Nanosystems wiodącego dostawcę grafenu na skalę globalną, tak by stał się on istotnym materiałem udoskonalającym dzisiejsze produkty, ale także pozwalającym na rozwój nowych rynków i branż – informuje na łamach Gazeta.pl dr Krzysztof Kozioł.
W celu produkcji grafenu Cambridge Nanosystems opracowało metodę bazującą na wykorzystaniu gazów cieplarnianych - m.in. dwutlenku węgla.
Uruchomienie przemysłowej produkcji i uzyskanie efektu skali stwarza szansę na spadek kosztów grafenu, a dzięki temu jeszcze bardziej może się nim zainteresować rynek fotowoltaiczny. Grafen jest bowiem uznawany za materiał, który może obniżyć koszty produkcji energii słonecznej.
Grafen jest 100 razy twardszy od stali, charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Od krzemu wykorzystywanego w panelach fotowoltaicznych przewodzi prąd 50 razy lepiej. Dzięki wysokiej aktywności katalitycznej grafen można ponadto wykorzystać w systemach konwersji oraz magazynowania energii.
Polski patent na tanią produkcję grafenu posiada Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).
Sprawność paneli fotowoltaicznych wykonanych z grafenu wynosiłaby co prawda zaledwie 1-2%, jednak ten materiał posiada zalety, które mogą przyczynić się do rozwoju technologii PV. – Grafen, oprócz tego, że o wiele lepiej przewodzi prąd, ma jeszcze tę przewagę nad krzemem, że jest niezwykle cienki. (…) Najcieńsza warstwa krzemu naniesiona na baterię słoneczną jest do 50 razy grubsza. Gdyby więc, jak wyliczyli naukowcy, stworzyć z grafenu podobnie gruby panel fotowoltaiczny, to produkowałby on tysiąc razy więcej energii na jednostkę masy niż ten z krzemu – informuje serwis Wyborcza.pl.
Nad wykorzystaniem grafenu w technologiach fotowoltaicznych pracują także naukowcy mi.n. z amerykańskich Michigan Technology University i Massachusetts Institute of Technology (MIT).
– Grafen może pracować przy każdym spektrum światła, nie ma na świecie żadnego innego materiału, który posiadałby taką właściwość. Jest w dodatku elastyczny, wytrzymały, stosunkowo tani i można go łatwo połączyć z innymi materiałami – komentuje na łamach MIT Technology Review Andrea Ferrari z Cambridge University.
Jak czytamy w MIT Technology Review, maksymalna sprawność konwersji światła słonecznego w energię w przypadku tradycyjnego ogniwa fotowoltaicznego może wynieść ok. 30%, natomiast w przypadku ogniwa, w którym zastosujemy grafen, maksymalna osiągalna sprawność może teoretycznie wzrosnąć dwukrotnie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez hiszpański instytut ICFO we współpracy z naukowcami z MIT, które wskazują na duże możliwości wykorzystania grafenu m.in. w ogniwach fotowoltaicznych trzeciej generacji, czyli w tzw. ogniwach barwnikowych.
Dotychczas opracowane ogniwa trzeciej generacji są cienkie, elastyczne i łatwe w wykonaniu. Posiadają niestety jedną dość istotną wadę, a mianowicie ich głównym składnikiem jest platyna, czyli jeden z najdroższych metali na świecie, co jednocześnie powoduje brak możliwości powszechnego zastosowania tego rodzaju ogniw.
Odpowiednikiem dla drogiej platyny może być właśnie grafen, ale nie w znanej dotąd strukturze 2D, a w nowo syntetyzowanej 3D. Jak twierdzą naukowcy, nowa metoda syntezy grafenu nie jest ani skomplikowana ani trudna, a wytwarzanie z niego przeciwelektrod, do czego dotychczas wykorzystywano platynę, nie jest problematyczne. Przeprowadzone badania pokazują, że ogniwo wyposażone w grafenową przeciwelektrodę potrafi przekształcić około 7,8% energii słonecznej na elektryczną, podczas gdy sprawność ogniw zawierających platynę wynosi ok. 8%.
Grafen można też zastosować w ogniwach tandemowych, łącząc ten materiał m.in. z perowskitem. W ubiegłym roku naukowcy z hiszpańskiego Universitat Jaume I w Castelló i Oxfordu opracowali ogniwo fotowoltaiczne z półprzewodnikowego nanokompozytu grafen–dwutlenek tytanu oraz perowskitu. – Nowe urządzenie składa się z kilku warstw nakładanych w temperaturze niższej niż 150°C. Stosunkowo wysoka sprawność oraz niewysokie temperatury fabrykacji, wpływają korzystnie na sposobność produkcji perowskitowych ogniw z dodatkiem grafenu i TIO2 – informuje serwis materiałyinzynierskie.pl.
Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/
Podobne artykuły
- Rząd USA przeszkoli 75 tys. weteranów wojskowych do pracy w sektorze PV
Realizacja programu o nazwie “Solar Ready Vets” ma zaowocować utworzeniem 75 tysięcy miejsc pracy w branży fotowoltaicznej do roku 2020. Program skierowany jest do amerykańskich weteranów wojskowych.
Więcej
- Masz pomysł na zielony start-up? Zdobądź grant na start!
Masz pomysł na zielony biznes, ale nie wiesz skąd wziąć pieniądze na start? Weź udział w konkursach grantowych organizowanych przez Dolnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT.
Więcej
- W Małopolsce powstała farma fotowoltaiczna na trackerach
W województwie małopolskim powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna, na której panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na systemach podążających za ruchem słońca, czyli na tzw. trackerach.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności