Opinie

Białe certyfikaty – czy przyniosą korzyści? (13054)

2011-08-12

Drukuj

Wczoraj (11 sierpnia 2011 r.) weszła w życie ustawa o efektywności energetycznej. Wprowadza ona m.in. białe certyfikaty, przyznawane za działania skutkujące oszczędnością energii. Certyfikatami, których obowiązywanie w Polsce przewidziane jest do 2016 roku, będzie można obracać na giełdzie energii.

Krótki okres obowiązywania białych certyfikatów budzi wątpliwości, czy przy dużych inwestycjach przyniosą one faktycznie korzyści finansowe. Z drugiej strony przedsięwzięcia zbyt małe, realizowane np. przez pojedyncze osoby fizyczne, nie będą w praktyce brane pod uwagę. Lepiej sytuacja wygląda w wypadku projektów budowlanych i zakupie sprzętu energooszczędnego. Największą szansę na świadectwa efektywności energetycznej zdają się mieć działania grupowe – np. producentów domowych sprzętów AGD lub wspólnot właścicieli domków jednorodzinnych. Zbieraniem małych podmiotów i działaniem w ich imieniu powinny się zająć profesjonalne firmy pośredniczące typu ESCO – mówi prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej.

Szacunkowa cena certyfikatu potwierdzającego zaoszczędzenie 10 ton oleju to 1,8-2,5 tys. zł. Aby go zdobyć trzeba będzie wziać udział w przetargu organizowanym przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Świadectwa energetyczne nie będą przyznawane tym, którzy skorzystali z krajowych bądź unijnych dotacji albo premii termomodernizacyjnych. Za brak białych certyfikatów prezes URE może nałożyć na firmę karę w wysokości do 10% przychodu.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej