Opinie

Akcja Greenpeace w Sejmie – posłowie pod obserwacją (13519)

2011-11-09

Drukuj

greenpeace_logoPodczas odbywającej się wczoraj w Sejmie inauguracji nowej kadencji, aktywiści Greenpeace siedzący na balkonie wyświetlili na przedniej ścianie sali wizerunek oka z hasłem "Obiecaliście – Patrzymy". Projekcją tą Greenpeace przypomina posłom o ich przedwyborczych obietnicach związanych z ekologią oraz zaległych ustawach, które czekają na uchwalenie od lat.

Chodzi przede wszystkim o przedwyborcze deklaracje liderów największych partii związane z koniecznością zmian w systemie produkcji energii w Polsce, w kontekście zobowiązań unijnych i konieczności walki ze zmianami klimatu, uchwalenie ustawy o zmodyfikowanych genetycznie organizmach (GMO) i przyjęcie obywatelskiego projektu zmian w ustawie o ochronie przyrody.

Przed wyborami szefowie 5 największych partii otrzymali od Greenpeace postulaty dotyczące przejścia od przestarzałego systemu energetycznego na rzecz nowoczesnych, tzn. odnawialnych źródeł energii. Oprócz Waldemara Pawlaka, wszyscy publicznie wyrazili zainteresowanie i uznali konieczność naprawienia wieloletnich zaniedbań w tej kwestii. Złożyli również deklaracje: Premier Tusk zapowiedział utworzenie specjalnego ministerstwa zajmującego się energią w kontekście ochrony klimatu. Prezes Kaczyński obiecał powołanie pełnomocnika rządu w tej sprawie. Janusz Palikot i Grzegorz Napieralski poparli wszystkie postulaty Greenpeace1.

"Dla dobra nas wszystkich będzie dobrze jeśli politycy wezmą odpowiedzialność za własne słowa. Muszą to zrobić i nie traktować obywateli jak chore na demencję maszynki do oddawania głosów. Pamiętamy, że obiecali działać na rzecz rozwoju czystej i taniej energii. Będziemy im oraz ich wyborcom o tym przypominać. Mamy nadzieję, że zdążą zrealizować swoje deklaracje zanim za 3–4 lata zaczną się w Polsce pierwsze przerwy w dostawach prądu, jak przewidują eksperci. Wtedy rozliczy ich rzeczywistość. Oby Polacy znów nie byli mądrzy po szkodzie", mówi Maciej Muskat, dyrektor polskiego Greenpeace.

Drugą kwestią, o którą apelują ekolodzy to uregulowanie w Polsce statusu genetycznie modyfikowanych organizmów. Jest on ciągle prawnie niejasny, co skutkuje pojawianiem się coraz to nowych upraw modyfikowanych roślin, których lokalizacji nie zna nikt. Dzieje się tak mimo ramowego stanowiska rządu przeciwnego GMO. Politycy tego i poprzedniego rządu wielokrotnie deklarowali publicznie sprzeciw wobec tej technologii. Póki co nic się nie zmieniło.

"Do powstrzymania upraw tych kilku roślin modyfikowanych genetycznie, które są dopuszczone w UE, wystarczy rozporządzenia Ministra Rolnictwa lub Środowiska. Tak zrobiło już 7 krajów unijnych w tym takie potęgi rolne jak Niemcy i Francja. U nas od kilku lat, kolejne komisje debatują nad kolejnymi projektami ustaw, a na polach mamy już ok. 3000 ha modyfikowanej kukurydzy. Udawanie, że problemu nie ma jeszcze nikomu nie pomogło go rozwiązać", dodaje Muskat.


Z kolei pod obywatelskim projektem zmian w ustawie o ochronie przyrody, który ma na celu m.in. lepszą ochronę Puszczy Białowieskiej, w ubiegłym roku podpisało się 250 tys. Polaków. To największe poparcie w historii dla obywatelskiego projektu. Na posiedzeniu plenarnym w styczniu br. projekt został poparty przez wszystkie kluby parlamentarne i skierowany do pracy w komisjach gdzie słuch po nim zaginął.

"To ostentacyjny przykład ignorowania woli obywateli. Konstytucja pozwala nam działać, ale gdy próbujemy, to nikt nie kwapi się nad tym pochylić. Politycy nawołują do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego i jednocześnie nie dają mu szans. Rząd wolał ograniczać prawa obywateli do informacji zamiast wysłuchać ich głosu i zająć się sprawą naszego projektu, chroniącego jedno z największych polskich dóbr narodowych – Puszczę Białowieską. Na szczęście projekty obywatelskiej nie przepadają wraz ze zmianą sejmu i dziś o tym przypominamy", konkluduje Muskat.

Przypisy:
1. To m.in: wprowadzenie szeregu rozwiązań legislacyjnych w tym ulg podatkowych dla inwestujących w odnawialne źródła energii (OZE), programu ograniczenia marnotrawstwa energii i zwiększenia efektywności energetycznej, decentralizacji systemu energetycznego, stworzenia inteligentnych sieci przesyłowych, uchwalenie ustawy o OZE. Więcej o postulatach tutaj: wyborcza.pl/myodnawialni/1,116913,10383740,Postulaty_GREENPEACE.html

 

źródło: Greenpeace

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej