- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
-
Bezpłatne przydziały uprawnień do emisji w okresie 2013-2020
2011-06-17Rozpoczął się proces zbierania danych od prowadzących instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji. Posłużą one do opracowania tzw. krajowych środków wykonawczych, czyli projektu wykazu instalacji objętych systemem w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji na poszczególne lata okresu rozliczeniowego 2013-2020.
Więcej
-
Rusza konkurs na "Gminę przyszłości 2011"
2011-06-17Rozpoczęła się druga edycja konkursu na „Gminę przyszłości". Innowacyjność i efektywność energetyczna to główne zagadnienia towarzyszące tegorocznej odsłonie. Gminy mogą zgłaszać projekty w zakresie ochrony klimatu oraz edukacji lokalnej społeczności. Konkurs jest organizowany przy strategicznym wsparciu paneuropejskiej inicjatywy Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE).
Więcej
-
Dokąd prowadzi „Mapa drogowa 2050”?
2011-06-16Mirosław Sobolewski dla ChronmyKlimat.pl: Perspektywy osiągnięcia globalnego porozumienia klimatycznego określającego poziom zobowiązań po 2012 r. wydają się coraz bardziej mgliste. Mimo to Komisja Europejska zaproponowała niezwykle ambitny długoterminowy plan działań zmierzający do redukcji emisji o 80-95% do 2050 r. Jakie stanowisko wobec „Roadmap 2050” powinna zająć Polska?
Więcej
-
Jak na inwestycje w OZE patrzą banki?
2011-06-16Kluczowym czynnikiem dla rozwoju OZE w Polsce jest kredytowanie nowych projektów przez banki. Co o finansowaniu zielonej energii sądzi przedstawiciel PKO BP?
Więcej
-
Świadomość ekologiczna kluczem do budowy nowoczesnej, „zielonej” Polski
2011-06-16Budowa innowacyjnej i konkurencyjnej zielonej gospodarki wymaga nie tylko zaangażowania środków finansowych, ale także wiedzy o ochronie środowiska naturalnego i partycypacji obywatelskiej w działaniach związanych z ekologią, a także większej świadomości przedsiębiorców o dynamicznie tworzącym się rynku otwartym na zieloną gospodarkę. Dyskutowano o tym podczas seminaryjnego posiedzenia Komisji Środowiska Senatu RP pt. „Świadomość ekologiczna w kontekście budowy „zielonej gospodarki", które odbyło się 14 czerwca 2011 w Warszawie.
Więcej
-
Energetyka słoneczna cieplna - wyjazd studyjny polskiej delegacji do Niemiec
2011-06-15W dniach 23-26.05.2011 r. miał miejsce wyjazd studyjny dla przedstawicieli polskich instytucji z obszaru gospodarki i administracji, oraz firm zainteresowanych tematyką w zakresie wykorzystania ciepła z energii słonecznej. Wyjazd był organizowany w ramach Inicjatywy eksportowej „Energie Odnawialne” Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii z Niemiec.
Więcej
-
Ernst & Young o szczegółach nowej ustawy o OZE
2011-06-15Jakie najważniejsze zapisy regulujące polski rynek energii odnawialnej znajdą się w nowej ustawie o OZE według analityków firmy konsultingowej Ernst & Young?
Więcej
-
Morska energetyka wiatrowa ważnym elementem OZE
2011-06-14– Morska energetyka wiatrowa (MFW) może być znaczącym i alternatywnym rozwiązaniem w dyskusji o energetyce w Polsce. Jej rozwój na Bałtyku to szansa na ożywienie przemysłu i utworzenie nawet 8 tysięcy nowych miejsc pracy – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na otwarciu seminarium „Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”. Debata odbyła się 10 czerwca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Czy Polska powinna obawiać się nowych celów redukcyjnych Unii?
2011-06-14Nowa rezolucja przyjęta przez Komisję Środowiskową Parlamentu Europejskiego 19 maja br. wzywa do zwiększenia celów redukcyjnych Unii z 20 do 30 proc. do końca 2020 roku, względem emisji z roku 1990. Posłowie tłumaczą, że przyniesie to wiele korzyści ekonomicznych członkom UE, m.in. 6 mln nowych miejsc pracy. Jednak dla polskiej gospodarki zwiększenie redukcji emisji może okazać się bardzo trudnym zadaniem.
Więcej
-
Adaptacja do zmian klimatu w Afryce może kosztować 17 mld dolarów rocznie
2011-06-14Afrykę subsaharyjską czekają poważne problemy rozwojowe spowodowane zmianami klimatycznymi. Brak natychmiastowych działań może spowodować, że koszty adaptacji w tym regionie osiągną nawet 17 miliardów dolarów rocznie, ostrzegają specjaliści z Banku Światowego.
Więcej
-
Kopalnie odkrywkowe - fala zniszczeń i opór społeczny
2011-06-13Pod takim hasłem odbyła się 10 czerwca konferencja prasowa nowopowstałej ogólnopolskiej koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Jej celem jest przeciwdziałanie powstawaniu nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego i jednoczesna promocja alternatywnych źródeł energii.
Więcej
-
Geolog: Podziemne składowanie CO2 może uchronić Polskę przed karami
2011-06-13Technologia podziemnego składowania dwutlenku węgla może uchronić Polskę przed grożącymi za dwie dekady karami z Unii Europejskiej za nadmierną emisję tego gazu. Na czym polegają technologie wychwytywania, transportu i składowania CO2 – wyjaśnia PAP dr Adam Wójcicki, ekspert z Państwowego Instytutu Geologicznego.
Więcej
-
Ukryte emisje pojazdów elektrycznych
2011-06-13Rok 2011 został ogłoszony rokiem pojazdów elektrycznych – dzięki cenom osiągalnym już dla przeciętnego obywatela na drogach jest EV coraz więcej. W najbliższych trzech latach wszystkie większe koncerny planują wprowadzenie na rynek kolejnych elektrycznych modeli. Najczęstsze pytanie zadawane przez przeciwników to: „A co z emisjami w elektrowni?”. Gdyby je policzyć, to okazuje się, że pojazdy elektryczne emitują aż 75 g CO2/km.
Więcej
-
Panasonic buduje ekologiczne miasto
2011-06-13Firma Panasonic, wraz z ośmioma innymi przedsiębiorstwami, poinformowała o planach budowy ekologicznego miasta. Projekt o nazwie „Fujisawa Sustainable Smart Town” (Fujisawa SST) zaprezentuje światu model kompleksowych rozwiązań ekologicznych firmy Panasonic zastosowanych w praktyce w japońskim mieście. Zdobyte w ten sposób doświadczenie zostanie wykorzystane również poza granicami tego kraju.
Więcej
-
Za późno na nowe Kioto?
2011-06-13Podczas konferencji w Bonn Kanada zapowiedziała, że wraz z Japonią i Rosją sprzeciwi się rozszerzeniu protokołu z Kioto na okres po 2012 roku. Równocześnie, państwa wyspiarskie nawołują do kompromisu umożliwiającego osiągnięcie porozumienia, które pomogłoby zahamować globalne ocieplenie.
Więcej
-
Wodny okrągły stół - dialog na rzecz społeczeństwa i przyrody
2011-06-13Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA prowadzi ogólnokrajowy cykl specjalistycznych seminariów roboczych dotyczących polityki przeciwpowodziowej i gospodarowania wodami w Polsce.
Więcej
-
Kolektory dla szpitala
2011-06-12Dzięki unijnej dotacji na termomodernizację, wodę w międzyrzeckim szpitalu będą ogrzewały kolektory słoneczne. Jakie oszczędności energii w związku z tym przewidują władze szpitala?
Więcej
-
Turanor, czyli największa łódź solarna opłynęła pół globu
2011-06-12Największy jacht solarny czyli Turanor po 250 dniach opłynął już pół globu. Po raz pierwszy został zaprezentowany we wrześniu ub. roku podczas Monaco Yacht Show. Po zakończeniu imprezy katamaran wyruszył w rejs – podaje portal Gazeta.pl.
Więcej
-
Pociąg napędzany energią słoneczną
2011-06-12W poniedziałek na północy Belgii, w okolicach Antwerpii ruszył pierwszy szybki pociąg napędzany energią słoneczną – porusza go energia uzyskana z 16 tys. paneli słonecznych położonych na dachu tunelu kolejowego – napisał we wtorek dziennik "Le Monde".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej