- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Opinie
-
Główny ekonomista IEA apeluje o zaprzestanie dotacji paliw kopalnych
2011-11-03Trzeba skończyć z dotowaniem nieodnawialnych źródeł energii, w przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami wzrostu globalnej temperatury o 3,5oC – mówi Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), komentując na łamach euractiv.com "World Energy Outlook 2011", który ukaże się 9 listopada.
Więcej
-
Porozmawiajmy o klimacie
2011-11-02Ochrony klimatu coraz bardziej domaga się nasza planeta. Społeczna dyskusja na temat tego, jakie działania prowadzić lokalnie, aby minimalizować zmiany klimatu staje się coraz bardziej potrzebna. Instytut na rzecz Ekorozwoju, w 2012 roku przeprowadzi ponad 80 takich lokalnych dyskusji w całej Polsce. Obecnie szuka moderatorów debat, którzy pomogą mieszkańcom i władzom lokalnym rozpocząć poszukiwania wspólnych rozwiązań chroniących klimat w danym regionie.
Więcej
-
Redukcja CO2 – nieustające wyzwanie dla UE
2011-11-02Jeszcze przed końcem roku Komisja Europejska planuje opracować energetyczną mapę drogową dla Europy do roku 2050 (Energy Roadmap 2050). Różne sposoby na skuteczną redukcję emisji i związane z nią koszty omawia nieoficjalny raport Komisji, którego szczegóły ujawnił dziennik "Financial Times".
Więcej
-
Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłasza sukces toruńskiej geotermii
2011-11-02O. Tadeusz Rydzyk ogłosił niedawno sukces instalacji geotermalnej w Toruniu. Próbny rozruch 24 października br. zakończył się powodzeniem, woda popłynęła. Redemptorysta nie omieszkał przy okazji wytknąć premierowi Tuskowi zablokowania funduszy na ten cel, które wcześniej przyznało mu Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu Komisja Europejska udzieliła ostatnio polskiemu rządowi nagany.
Więcej
-
Jak zdobyć biały certyfikat za energooszczędność?
2011-11-02O tym, czym są białe certyfikaty i na czym polega system premiowania i jak przystąpić do przetargu, mówi dla portalu Gram w Zielone dyrektor generalna Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego "Pol-lighting", Narcyza Barczak-Araszkiewicz.
Więcej
-
Znaczny wzrost poziomu mórz w ciągu 500 lat
2011-11-02Do 2500 roku światowy poziom mórz może podnieść się o dwa metry – przewiduje międzynarodowa grupa badaczy na podstawie zbudowanych przez nią modeli klimatycznych.
Więcej
-
W Niemczech powstaje farma PV o mocy 148 MW
2011-11-01Przy granicy z Polską zakończono pierwszy etap budowy największej farmy fotowoltaicznej na świecie.
Więcej
-
"Kino bez prądu" w Bielsku-Białej
2011-10-3127.10.2011, w godzinach 10.00-14.00, na terenie Galerii Sfera miała miejsce widowiskowa akcja "Kino bez prądu", organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zadbaj o klimat". Na tych kilka godzin, plac Bolka i Lolka przed Galerią Sfera 2 zaroił się od dzieci, które brały udział w ciekawych warsztatach i grach przestrzennych.
Więcej
-
Producenci mleka inwestują w energię odnawialną
2011-10-31Według badań grupy bankowej Barclays więcej niż jedna trzecia farm mlecznych w Anglii i Walii zamierza w nadchodzącym roku zainwestować w projekty energii odnawialnej. Większość producentów mleka planuje inwestycje w słoneczne lub wiatrowe projekty energetyczne, powiedział przedstawiciel Barclays na spotkaniu firm mleczarskich, które odbyło się w Birmingham.
Więcej
-
W zimnych rejonach świata też można produkować energię ze Słońca
2011-10-30Ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę, by stały się "Kuwejtami" energii słonecznej – sugerują cytowani przez portal ScienceDaily naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych.
Więcej
-
Samochody elektryczne obsłużą hiszpańskie lotniska
2011-10-30Operator lotnisk w Hiszpanii nawiązał współpracę z firmami GE Energy i Endesa, lokalnym dostawcą energii elektrycznej, w wyniku której w składzie floty lotniskowej pojawią się pojazdy z napędem elektrycznym. Obydwie firmy zajmą się dostawami oraz obsługą infrastruktury ładowania pojazdów.
Więcej
-
Caofeidian: najbardziej ekologiczne miasto na świecie
2011-10-29W Chinach powstaje w pełni funkcjonalne miasto, którego blisko 100 procent potrzeb energetycznych będzie zaspokajanych ze źródeł energii odnawialnej.
Więcej
-
Czas na zbiórkę? Naturalnie!
2011-10-29Jesienne porządki już za nami, jednak każdy kto chciałby zgodnie z prawem pozbyć się starego żelazka czy zużytego telewizora, będzie miał taką możliwość podczas akcji "Czas na zbiórkę? Naturalnie!" organizowaną przez Fundację Rosa i AG eko przy współpracy z parkiem handlowym Bielany. W sobotę 5 listopada na parkingu parku, obok sklepu IKEA, odbędzie się zbiórka elektroodpadów. Każdy kto odda zużyty sprzęt RTV i AGD otrzyma w zamian ekologiczną torbę na zakupy.
Więcej
-
Jaki klimat przed COP17 w Durbanie?
2011-10-28RPA deklaruje pełną gotowość do przyjęcia w Durbanie uczestników COP17. WWF podkreśla, że przygotowanie techniczne nie oznacza, że osiągniemy międzynarodowe porozumienie. Ministerstwo Środowiska liczy na przekonanie do negocjacji największych emiterów CO2 – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas konferencji "Poczuj klimat Durbanu!".
Więcej
-
Nie otrzymamy dotacji z UE na wydobycie gazu łupkowego
2011-10-28Polska chciała, żeby pozyskiwanie energii z gazu łupkowego w państwach Unii Europejskiej otrzymało status wspólnego, europejskiego projektu. Polski rząd, którego zdaniem gaz łupkowy jest interesującą energią alternatywną, zapowiadał, że podczas obecnego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej będzie promował rozwoju tego niekonwencjonalnego źródła energii. Jak na razie działania te wydają się nieskuteczne. Opublikowany ostatnio projekt nowego funduszu infrastrukturalnego "Connecting Europe" na lata 2014-2020 nie przewiduje dofinansowania inwestycji związanych z wydobyciem gazy łupkowego.
Więcej
-
Szef panelu UNEP-u krytykuje unijną politykę zarządzania zasobami
2011-10-28Unia Europejska, która w procesach recyklingu odzyskuje jedynie 1% tzw. metali technologicznych, nie ma moralnego prawa oceniać i karać Chin za restrykcyjną politykę eksportową rzadkich surowców mineralnych – Ernst Ulrich von Weizsäcker, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu ds. Zasobów w wywiadzie dla euractiv.com krytykuje europejskie zarządzanie zasobami naturalnymi za nadmierną rozrzutność.
Więcej
-
Zakończyło się Forum Energetyki Odnawialnej
2011-10-28Najważniejszym celem planowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii jest prawne wdrożenie systemu wsparcia, który zapewni wypełnienie celów dyrektywy2009/28/WE o promocji energii z odnawialnych źródeł energii oraz realizację jej celów środowiskowych (zrównoważenie), gospodarczych i społecznych. Podczas targów Renexpo odbyło się Forum Energetyki Odnawialnej, poruszające kwestię rozwoju OZE w Polsce.
Więcej
-
"Puzzle z klimatem" w Cieszynie i Kędzierzynie-Koźlu!
2011-10-2824 i 26 października odbyły się dwie pierwsze akcje układania "Puzzli z klimatem", organizowanych przez Fundację Arka w ramach projektu "Zadbaj o klimat", poświęconego tematyce zmian klimatycznych. W samo południe na Rynkach obu miast dzieci z cieszyńskiej Alternatywnej Szkoły Podstawowej i z Szkoły Podstawowej nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły układanie puzzli o wymiarach 5x5 m, których ułożenie zajęło obu grupom około 20 minut.
Więcej
-
Wnioski derogacyjne pod lupą Brukseli
2011-10-27Tylko dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej mogło ubiegać się o darmowe pozwolenia na emisje dla sektora energetycznego od 2013 r. Do 30 września br. wnioski złożyły m.in. Polska, Czechy i Bułgaria. Komisja Europejska ma teraz 6 miesięcy na ich zaakceptowanie. Już teraz jednak wiadomo, że plany niektórych rządów wzbudziły kontrowersje i mogą zostać odrzucone.
Więcej
-
Zakwaszenie wody morskiej może zaszkodzić ostrygom
2011-10-27Coraz intensywniejsze zakwaszenie wód przybrzeżnych może zmniejszać zdolność ostryg i innych morskich stworzeń do formowania muszli – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie stanu Georgia (USA).
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności