Aktualności

Zagrajmy o zieloną Europę (12836)

2011-06-29

Drukuj

greenpeace_logoRozgrywa Dowgielewicz, piłkę przejmuje Tusk, teraz pomocnik Kraszewski, Pawlak, znowu Tusk, biegną, mijają obronę i… – prezydencja w Radzie UE zdaniem Greenpeace jest jak turniej piłkarski. Można go rozegrać mądrze lub przegrać na całej linii. 

28 czerwca 2011 roku dziecięca reprezentacja piłkarska odwiedziła Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, turlając przed sobą piłkę nożną o średnicy 3,5 m. W ten sposób Greenpeace rozpoczął nową kampanię poświęconą polskiej prezydencji. Towarzyszy jej pokazywany w kinach i w Internecie spot zachęcający do śledzenia wyników pracy kluczowych polityków, którzy przez najbliższe sześć miesięcy będą odgrywać wiodącą rolę w rozwiązywaniu problemów ekologicznych Unii Europejskiej. 

Do młodych piłkarzy wyszedł minister środowiska Andrzej Kraszewski. Zobowiązał się, że osobiście przekaże premierowi Donaldowi Tuskowi powołanie do reprezentacji „Zielonej Europy” które przyniosły ze sobą dzieci. Przy okazji usłyszał kilka gorzkich słów w związku z vetem postawionym przez Polskę dla propozycji zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych całej Unii Europejskiej w połączeniu z poprawą efektywności energetycznej. Temat ten odbił się szerokim echem w zagranicznej prasie, która pisała o politycznej izolacji Polski na tydzień przed oficjalnym rozpoczęciem prezydencji.   

"Bardzo często działania, które w krótkim okresie czasu wydają się zbędne i kosztowne mają olbrzymie znaczenie dla przyszłości naszych dzieci. Warto żeby politycy o tym nie zapominali. Żeby widzieli więcej niż czubek swoich „wyborczych” nosów. Szczególnie wówczas, kiedy biorą odpowiedzialność za merytoryczną i organizacyjną pracę całej Unii Europejskiej" – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace w Polsce.

  prezydencja

Greenpeace przypomina, że podczas polskiej prezydencji dyskutowane będą nowe przepisy dotyczące kontroli upraw i żywności modyfikowanej genetycznie. Odbędzie się także pierwsze czytanie propozycji nowej Wspólnej Polityki Rybackiej, od której zależy przyszłość europejskiego rybołówstwa i odrodzenie się naszych łowisk. W ramach energetycznej mapy drogowej 2050 przygotowywanej dla całej UE poruszone zostaną także kwestie związane z rozwojem sieci przesyłowych i odnawialnych źródeł energii. 

29 czerwca br. odbędzie się specjalny briefing organizacji pozarządowych dla dziennikarzy na temat wyzwań, jakie stoją przed polską prezydencją. Wezmą w nim udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, Grupy Zagranica, Fundacji Greenpeace Polska, Fundacji Feminoteka i Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych WRZOS. Tego samego dnia wystartuje też specjalna strona internetowa pod adresem www.PolskaPrezydencja.org, za pośrednictwem której osoby zainteresowane będą mogły na bieżąco śledzić wyniki poszczególnych rozgrywek polskiej prezydencji.
 
źródło: Greenpeace
www.greenpeace.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej